Banery na balkonach, demonstracja w centrum miasta. Mieszkańcy apelują: „Ocalmy drzewa”

W czwartek o godzinie 18 w rejonie lubelskiego Ratusza odbędzie demonstracja w związku z obroną lubelskich drzew. Wczoraj na ul. Lipowej pojawiły się na balkonach banery, które są odpowiedzią na ostatnie wydarzenia związane z usuwaniem drzew na tej ulicy.

Organizatorzy czwartkowego protestu apelują do władz Lublina, aby w ramach przebudowy ul. Lipowej i Al. Racławickich ocalić jak najwięcej drzew. Wczoraj na balkonach jednego z budynków przy ul. Lipowej pojawiły się banery z różnymi hasłami, dzisiaj mieszkańcy chcą się spotkać przed Ratuszem i zademonstrować swoje niezadowolenie z działań miasta ukierunkowanych na usuwanie i przesadzanie drzew.

– Spotkajmy się znów, żeby obronić lubelskie drzewa. Żeby Lipowa była lipową, a Aleje były alejami, żeby Krzysztof (imię nadane dorodnej lipie drobnolistnej rosnącej na rogu ul. Lipowej i MC Skłodowskiej) chronił przechodniów cieniem. Żeby ulice w centrum Lublina były przyjazną, dobrą przestrzenią – apelują organizatorzy protestu.

W związku z przebudową wspomnianych ulic trwa usuwanie kolejnych drzew z centrum Lublina. Dojrzałe lipy, klony i dęby znikają z miejsc, gdzie są najbardziej potrzebne.

– Tym razem zielona wstęga otoczy lubelski Ratusz. Ubierz coś zielonego, napisz na kawałku tektury co myślisz o tej sytuacji i przyjdź pod ratusz lub pospaceruj w pobliżu – zachęcają na Facebooku organizatorzy demonstracji.

Ze względu na wciąż aktualne zagrożenie epidemiologiczne w zgromadzeniu może wziąć udział nie więcej niż 150 osób, należy także zachować od siebie odległość 2 metrów, zabrać ze sobą maseczki oraz unikać kontaktu fizycznego, podawania dłoni itp.

– Dzisiejsze spotkanie to nie tylko obrona drzew i charakteru Lipowej i al. Racławickich – to apel mieszkańców i mieszkanek do władz miasta o traktowanie drzew i zieleni jako ważnego elementu miejskiej tkanki, a nie łatwego do usunięcia w imię „rozwoju” substratu. Drzewa zagrożone są przy kolejnych miejskich inwestycjach (np pętla na Zbożowej) i coraz więcej mieszkańców dostrzega ich wartości dla jakości życia. Bez zdecydowanej zmiany polityki wobec zieleni, przy inwestycjach, przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego, deklaracje władz miasta mówiące o walce z suszą, czy dostosowaniu miasta do zmian klimatu pozostaną tylko PR-owymi sloganami – dodają organizatorzy.

Dzisiejszą demonstrację zainicjowało Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Ocalmy Drzewa w Lublinie oraz Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

33 komentarze

 1. Mochery i Pisuary. Dajcie coś zrobić w Lbn. A nie protesty o drzewa jak na Głębokiej że nie można ulicy wyremontować. Posądza nowy drzewostan

 2. chcą remontu drogi ele bez remontu
  ludziom nigdy nie dogodzisz

  • trzeba remontować drogi a nie kwietniki i trawniki

   • Oni raczej nie chcą, żeby in więcej samochodów i autobusów tam jeździło. Jak ktoś chce, to niech się przespaceruje i wejdzie w podwórko, albo chociaż zobaczy na mapsach, od tamtej strony jest ogromny plac zarośnięty drzewami o wiele wyższymi niż te przy ulicy, a pod tym placem znajduje się pokaźny schron zbudowany za PRLu, którego kanały wentylacyjne są widoczne na powierzchni.

    • No i co z tego – to jest powód, żeby z ulicy zrobić betonową patelnię? Przejedź się w lecie do Warszawy na Grochowską – zobaczysz jakie są skutki takiego myślenia.

 3. W leb se strzelcie barany…

 4. Ciekawe czy nikt z tych mieszkańców ulicy Lipowej nie korzysta z własnego auta…Bo sami z nich niektórzy mają to jest wszystko ok, ale inni….o nie. Po co im samochód?

 5. do lasu się wyprowadźcie – betonować trzeba !
  Górki Czechowskie mośki pilnują to gdzie mamy haratać i betonować ?
  a betonować trzeba bo deweloperka odpala na boku działę

 6. Niektórzy są jak pies ogrodnika sam nie zje, drugiemu też nie da. Nie mają własnego auta bo mają 5 czy 10 minut na piechotę do pracy, są na emeryturze, do sklepów, szkół czy lekarza mają 2 kroki, ale w Lublinie są też tacy co mają 5-10 km do centrum i muszą nieraz kilka razy dziennie korzystać z samochodu, bo gdyby korzystali z komunikacji miejskiej to by im to pół dnia zajęło. Nie każdy ma zdrowie i siłę na rower, a taxi jest drogie.

 7. Mało wam drzew??? Saski macie zaraz obok i tam sa drzewa

 8. Ja tam nic nie wiem, ale słyszałem o przypadku gościa, który wcale nie chciał protestować, ale sąsiedzi na nim to wymusili.

 9. To na Lipiwej ktoś w ogóle jeszcze mieszka, myślałem, że tam są same kancelarie i biura…

 10. Czyżby oddolna i spontaniczna akcja ? Hłe hłe.

 11. We wszystkim potrzebny jest zdrowy rozsądek. To fakt w Lublinie wystarczyłoby 30% samochodów z tego co jest teraz. Pozostałe niepotrzebnie tarasuja parkingi na osiedlach (bo właściciel korzysta z niego raz na 3 dni), nie spełniają norm technicznych lub ich właściciele nie nadają się do siadania za kółkiem. Są też tacy co bez samochodu by sobie świetnie poradzili. Ale jestem też jak najdalszy od wizji lewactwa, która wyeliminowala by z miasta wszystkie samochody i pluje na każde napotkane auto.

 12. Jest zadyma, jest zabawa, czekam na dalsze informacje. A tak propos, pod tym blokiem mają schron atomowy.

 13. kiedy protest przeciwko dieslom w mieście ?
  wszystkie smrody TDS, TDI, SDI, CDI, TDCi, dCI, CTDI, TD, D, DiD, HDI
  dość – zakazać wjazdu do miasta

 14. CRD- dobrze że chociaż mi się upiecze 🙂

 15. TDDI -mi też

  • 1.8 syf i kiła – jedzie to ?
   a kolega z CRD niech sobie kupi Jeep z V8 5.7 albo 5.2 albo 6.1
   i nie truje nas i siebie

 16. STOP wycince drzew!

  PROTEST POPIERAM!
  Folksdojczem peło, sprzedawczykiem, długopisem, pisuarem, pisdzielcem polskojęzycznym NIE jestem.

 17. po co w centrum Lublina szerokie ulice.
  Kilka minut dłużej na ulicy nikomu nie zaszkodzi..

 18. Jasne,trzeba wyciąć wszystkie przeszkody,stojące na drodze zmotoryzowanym i pieszym przedstawicielom nowoczesnego społeczeństwa miasta Lublin,aby tlumnie,radośnie i szybko mogło się przemieszczać do galerii,w celu spędzenia czasu w sposób pożyteczny i miły……..Dokąd zmierzamy?

  • Tną bo chcą zrobić drogę rowerową w ich miejsce.

  • Dokąd zmierzamy ? do galerii zachwycać się chińskim szajsem z zagranicznych sieciówek, by później narzekać że w Polsce jest kiepsko, kiełbasa w markecie nie taka jak kiedyś, raki som i nas atakujom a regenerum regeneracyjne troszki drogie w aptece 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7625zł 0.02%
  • GBP 5.0283zł 0.02%
  • EUR 4.4714zł 0.08%
  • CHF 4.1297zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach