Banery na balkonach, demonstracja w centrum miasta. Mieszkańcy apelują: „Ocalmy drzewa”

W czwartek o godzinie 18 w rejonie lubelskiego Ratusza odbędzie demonstracja w związku z obroną lubelskich drzew. Wczoraj na ul. Lipowej pojawiły się na balkonach banery, które są odpowiedzią na ostatnie wydarzenia związane z usuwaniem drzew na tej ulicy.

Organizatorzy czwartkowego protestu apelują do władz Lublina, aby w ramach przebudowy ul. Lipowej i Al. Racławickich ocalić jak najwięcej drzew. Wczoraj na balkonach jednego z budynków przy ul. Lipowej pojawiły się banery z różnymi hasłami, dzisiaj mieszkańcy chcą się spotkać przed Ratuszem i zademonstrować swoje niezadowolenie z działań miasta ukierunkowanych na usuwanie i przesadzanie drzew.

– Spotkajmy się znów, żeby obronić lubelskie drzewa. Żeby Lipowa była lipową, a Aleje były alejami, żeby Krzysztof (imię nadane dorodnej lipie drobnolistnej rosnącej na rogu ul. Lipowej i MC Skłodowskiej) chronił przechodniów cieniem. Żeby ulice w centrum Lublina były przyjazną, dobrą przestrzenią – apelują organizatorzy protestu.

W związku z przebudową wspomnianych ulic trwa usuwanie kolejnych drzew z centrum Lublina. Dojrzałe lipy, klony i dęby znikają z miejsc, gdzie są najbardziej potrzebne.

– Tym razem zielona wstęga otoczy lubelski Ratusz. Ubierz coś zielonego, napisz na kawałku tektury co myślisz o tej sytuacji i przyjdź pod ratusz lub pospaceruj w pobliżu – zachęcają na Facebooku organizatorzy demonstracji.

Ze względu na wciąż aktualne zagrożenie epidemiologiczne w zgromadzeniu może wziąć udział nie więcej niż 150 osób, należy także zachować od siebie odległość 2 metrów, zabrać ze sobą maseczki oraz unikać kontaktu fizycznego, podawania dłoni itp.

– Dzisiejsze spotkanie to nie tylko obrona drzew i charakteru Lipowej i al. Racławickich – to apel mieszkańców i mieszkanek do władz miasta o traktowanie drzew i zieleni jako ważnego elementu miejskiej tkanki, a nie łatwego do usunięcia w imię „rozwoju” substratu. Drzewa zagrożone są przy kolejnych miejskich inwestycjach (np pętla na Zbożowej) i coraz więcej mieszkańców dostrzega ich wartości dla jakości życia. Bez zdecydowanej zmiany polityki wobec zieleni, przy inwestycjach, przy opracowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego, deklaracje władz miasta mówiące o walce z suszą, czy dostosowaniu miasta do zmian klimatu pozostaną tylko PR-owymi sloganami – dodają organizatorzy.

Dzisiejszą demonstrację zainicjowało Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Ocalmy Drzewa w Lublinie oraz Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

33 komentarze

 1. We wszystkim potrzebny jest zdrowy rozsądek. To fakt w Lublinie wystarczyłoby 30% samochodów z tego co jest teraz. Pozostałe niepotrzebnie tarasuja parkingi na osiedlach (bo właściciel korzysta z niego raz na 3 dni), nie spełniają norm technicznych lub ich właściciele nie nadają się do siadania za kółkiem. Są też tacy co bez samochodu by sobie świetnie poradzili. Ale jestem też jak najdalszy od wizji lewactwa, która wyeliminowala by z miasta wszystkie samochody i pluje na każde napotkane auto.

 2. Jest zadyma, jest zabawa, czekam na dalsze informacje. A tak propos, pod tym blokiem mają schron atomowy.

 3. kiedy protest przeciwko dieslom w mieście ?
  wszystkie smrody TDS, TDI, SDI, CDI, TDCi, dCI, CTDI, TD, D, DiD, HDI
  dość – zakazać wjazdu do miasta

 4. CRD- dobrze że chociaż mi się upiecze 🙂

 5. TDDI -mi też

  • 1.8 syf i kiła – jedzie to ?
   a kolega z CRD niech sobie kupi Jeep z V8 5.7 albo 5.2 albo 6.1
   i nie truje nas i siebie

 6. STOP wycince drzew!

  PROTEST POPIERAM!
  Folksdojczem peło, sprzedawczykiem, długopisem, pisuarem, pisdzielcem polskojęzycznym NIE jestem.

 7. po co w centrum Lublina szerokie ulice.
  Kilka minut dłużej na ulicy nikomu nie zaszkodzi..

 8. Jasne,trzeba wyciąć wszystkie przeszkody,stojące na drodze zmotoryzowanym i pieszym przedstawicielom nowoczesnego społeczeństwa miasta Lublin,aby tlumnie,radośnie i szybko mogło się przemieszczać do galerii,w celu spędzenia czasu w sposób pożyteczny i miły……..Dokąd zmierzamy?

  • Tną bo chcą zrobić drogę rowerową w ich miejsce.

  • Dokąd zmierzamy ? do galerii zachwycać się chińskim szajsem z zagranicznych sieciówek, by później narzekać że w Polsce jest kiepsko, kiełbasa w markecie nie taka jak kiedyś, raki som i nas atakujom a regenerum regeneracyjne troszki drogie w aptece 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.705zł -0.64%
  • GBP 5.2657zł 0.1%
  • EUR 4.5272zł -0.06%
  • CHF 4.1301zł -0.11%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Żarciowozy w Janowie Lubelskim czyli zlot food trucków
  W lubelskim skansenie zasieją konopie
  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie