Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Bandycki atak na żołnierza Wojska Polskiego broniącego granicy, migrant ugodził go nożem. Będzie więcej wojska w strefie przygranicznej (wideo)

We wtorek nad ranem doszło do bandyckiego ataku na jednego z polskich żołnierzy. Migrant znajdujący się po białoruskiej stronie zaatakował żołnierza Wojska Polskiego nożem. Sprawą zajmuje się prokuratura pod kątem usiłowania zabójstwa. Kilka godzin wcześniej w trakcie ataku migrantów ucierpieli funkcjonariusze Straży Granicznej. Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką, kolejny został ranny po ataku niebezpiecznym narzędziem, do którego był przytwierdzony nóż.

Ugodzenie żołnierza nożem w klatkę piersiową

Dziś około godziny 4.30 przy granicy w rejonie Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych poszkodowany został żołnierz Wojska Polskiego. Do zdarzenia doszło podczas ataku grupy około 50 cudzoziemców, którzy rzucali gałęziami, konarami drzew i kamieniami w stronę polskich patroli. Podczas próby siłowego przekroczenia granicy przez migrantów, jeden z nich nożem ugodził polskiego żołnierza. Pierwszej pomocy rannemu udzielała funkcjonariuszka Straży Granicznej. W tym czasie cudzoziemcy nadal zachowywali się agresywnie, atakowali rannego i udzielającą pomocy funkcjonariuszkę. Poszkodowanego i funkcjonariuszkę osłaniano samochodami. Żołnierz został przewieziony karetką do szpitala.

– Nasz żołnierz używając tarczy ochronnej uniemożliwił próbę siłowego, nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę migrantów, jednak w trakcie interwencji jeden z napastników ugodził go nożem w okolicy klatki piersiowej. Natychmiast po ataku, żołnierzowi udzielono pierwszej pomocy oraz wezwano służby medyczne. Na miejsce niezwłocznie przybyła wojskowa sanitarka oraz karetka medyczna. Żołnierz został przewieziony do szpitala w Hajnówce, gdzie przeszedł operacje. Obecnie życiu żołnierza nie zagraża niebezpieczeństwo – przekazało Ministerstwo Obrony.

Kolejne niebezpieczne zdarzenia

Inne niebezpieczne sytuacje miały miejsce przy granicy w rejonie Placówki Straży Granicznej w Białowieży. Funkcjonariusz Straży Granicznej został zaatakowany rozbitą butelką. Doznał obrażeń twarzy i trafił do szpitala. Wcześniej na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę 9 cudzoziemców, jeden z nich ranił w ramię funkcjonariusza Straży Granicznej. Do ataku wykorzystano kij, do którego przytwierdzony był nóż. Funkcjonariusz odebrał niebezpieczne narzędzie. W szpitalu został zaopatrzony medycznie.

Niemal codziennie funkcjonariusze Straży Granicznej mierzą się z agresją ze strony migrantów próbujących forsować polsko-białoruską granicę. W ostatnich miesiącach nasiliły się ataki cudzoziemców na służby ochraniające polsko-białoruską granicę, poszkodowanych zostało czterech strażników granicznych. Migranci rzucają kamieniami, gałęziami, butelkami, mają ze sobą niebezpieczne narzędzia zakończone nożami, strzelają z procy. Uszkadzane są też pojazdy służbowe, w których m.in. wybijane są szyby i niszczona karoseria.

Więcej wojska i sprzętu przy granicy

W związku z zaistniałą sytuacją na polsko-białoruskiej granicy podjęte zostały działania mające na celu wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Wojska Polskiego adekwatne do metod i technik stosowanych przez nielegalnych migrantów.

Zadysponowane do realizacji zadań w ramach WZZ Podlasie zostaną pododdziały bojowe z doświadczeniem z Polskich Kontyngentów Wojskowych, a zintensyfikowane patrole realizowane wzdłuż granicy wzmocnione zostaną przez kołowe transportery opancerzone Rosomak.
Wszelkie działania realizowane przez Siły Zbrojne w ramach WZZ Podlasie są wykonywane w ścisłej kooperacji z Strażą Graniczną.

(Źródło: SG\MON)

50 komentarzy

 1. To lekarze, adwokaci oraz inżynierowie takie rzeczy robią? Nie może być!

  • No w tamtych rejonach świata wpaść na to, żeby z noża zrobić dzidę, to jakby mieć dyplom.

 2. Może Holland nakręci nowy film jak biednym ludziom przeszkadza zapora na granicy.

 3. Takich narzędzi to używają kryminaliści, gonić to tałatajstwo i zero skrupułów. zero tolerancji, bo będziemy mieli w Polsce taki bandytyzm na niespotykaną skalę. Proponuję ubrać w mundury Straży Granicznej Jachirę, Ochojską Strusia Pędziwiatra ITP.

 4. czy ten co nożem atakował został chociaż postrzelony?? nic o tym nie napisano, a jeśli nie to dlaczego? Prawo użycia broni, punkt nr 1

 5. Nie mają ostrej?

 6. WŁAŚNIE PODAŁ DO WIADOMOŚCI TOMCZYK ŻE ŻOŁNIERZ WALCZY O ŻYCIE. JAK DŁUGO JESZCZE BEDZIE TRWAĆ TA KOMPROMITACJA DZIAŁAŃ? KAKAKAMYSZ KTO PONOSI ZA TO ODPOWIEDZIALNOŚC ODPOWIEDZ ?
  OPALONE NIEROBY ROBIĄ CO CHCĄ A SG SIE PRZYGLĄDA .

 7. Przecież to wszystko jest manipulacja polska, wszystko z góry zaplanowane, wojna polsko polska idzie zgodnie z planem

 8. Akurat wtedy kiedy w grę wchodzi 10mld to dopiero będzie przekręt.

 9. Hej, wyborcy PO. To co dalej wpuśćmy ich a potem się sprawdzi kim są? Naprawdę nie chcecie tego płotu?
  Jak można głosować na taką partię jak PO??? Macie pamięć złotej rybki..

Dodaj komentarz