Jak nie bakterie, to sinice. W Zalewie Zemborzyckim nie wykąpiesz się

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie wydała zakaz kąpieli w Zalewie Zemborzyckim. Wszystko przez sinice, które praktycznie co roku sprawiają, iż woda staje się niezdatna do kąpieli.

Wysoka temperatura oraz brak ruchu wody spowodowały, że w Zalewie Zemborzyckim znów występuje problem z sinicami. Ich wykwit sprawił, że woda stała się mętna oraz nabrała charakterystycznego koloru i zapachu. Jednocześnie jest ona niebezpieczna dla osób, które zdecydują się na kąpiel.

Kontakt takiej wody ze skórą człowieka może zakończyć się groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Oprócz podrażnienia skóry oraz błon śluzowych może dojść również do uszkodzenia m.in. nerek i serca, a nawet do zaburzeń pracy układu nerwowego i mięśni. W związku z tym, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie wydała zakaz kąpieli w tym zbiorniku wodnym.

To już kolejny zakaz dotyczący zalewu. Na początku lipca stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej ilości bakterii „Escherichia coli”. Dotyczyło to Ośrodka Marina, gdzie woda okazała się niezdatna do kąpieli. Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, jest bakterią naturalnie występująca w jelicie grubym człowieka, gdzie uczestniczy w procesach rozkładu pokarmu.

Gdy jednak dostanie się w inne miejsca, to może wywołać różne dolegliwości i choroby. Najczęściej bakterie te są przyczyną zatruć pokarmowych, co objawia się wymiotami, biegunką, bólami brzucha, bólami głowy, osłabieniem oraz gorączką.

2017-07-25 10:37:43
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

27 komentarzy

 1. I bez zakazu tylko samobójcy pluskaja się w zalewie. A i te ryby pływające do góry brzuchem…

  • Co roku ten sam problem a nie ma mundrego by go rozwiązać. PRZYWRÓCIĆ KĄPIELE W FONTANNIE NA LITEWSKIM !!! jak z czystością zlewu ścieków z Zemborzyc nic nie robicie.

 2. Wiedziałem, ze ta się skończą kąpiele siniaków i siniaczek.
  W końcu zakazali

  • raczej wylewanie szamba do rzeki i zalewu przez miejscowych

   • Panie konkretny i ja też tu się z panem zgadzam w 100%. Miałem w tych Zemborzycach okazie pracować przez krótki okres czasu , ale co widziałem to się w głowie nie mieści, włącznie z padniętymi świnkami i odpływem z fermy kur . A przecież w Zemborzycach mieszka wysoko postawiony pan ekolog prężnie działający w urzędzie miasta , ale pod latarnią najciemniej . Przepraszam wyżej ma być okazja zle się wcisnęło .

 3. Jeśli było e. coli to są dwie możliwości: a) ludzie masowo robią dwójeczkę do zalewu. b) ktoś pompuje do niego szambo.

 4. Może warto zachęcić miasto do oczyszczenia zalewu? Wiem że wędkarzom i właścicielom basenów to nie w smak ale to należy do obowiązków miasta. Jakie akcje proponujecie ?

 5. Z siniakami (i siniaczkami) największy kłopot jest w dni kiedy wypłacają renty, emerytury, 500+ i inne zapomogi.
  Wtedy trudno nad zalewem znaleźć miejsce, na spokoje grzmotniecie browara.

 6. Sinice to nie glony.

 7. fakt, kiedyś był pomysł by wodę z zalewu spuścić, powoli by nie zalać Lublina i oczyścić dno. Problem pojawił się jak ktoś (słusznie) zauważył, że smród będzie nie do zniesienia…

 8. Kto wchodzi do tej brudnej kałuży?:P

 9. Jaka wysoka temperatura. 30 C to nie wiem czy w cieniu w tym roku w Lublinie było, najwięcej chyba 28, 29 każdy dzień przynajmniej z umiarkowanym zachmurzeniem i co 2, 3 dzień deszcz. Pamiętam lata, że było 10 dni z rzędu z temperaturą powyżej 30 stopni, z całkowicie bezchmurnym niebem, że nie było nawet jednej chmurki na niebie.

  • W punkt Panie Krzysztofie ! Przez ostatni miesiac tak wiało i padało,że az dno kształt w wielu miejscach zmieniło.Do tego nie było upałów.Nie możliwe,żeby rozwineły się sinice,zresztą na tą chwilę ich nie widać.Coś mi się wydaje,że lobby słonecznego wrotkowa działa mocno 😉 swoją drogą wakebordzistom nie preszkadza to pływać… 😀

 10. Jakie temperatury? Lata w tym roku nie ma. Pamiętam wakacje, że było 10 dni z rzędu z temperaturą przekraczającą 30 stopni i nie było ani jednej chmurki na niebie. Teraz temperatury najwyżej 28, 29 stopni, każdego dnia się chmurzy i co 2, 3 dzień pada deszcz. Jak nawet są 3 dni ciepłe to później znowu 2 dni chłodniejsze i na odwrót.

 11. kumpel brejdaczki

  dawno powinni to przemianować na Zlew Zemborzycki, pięć lat temu spróbowałem nart wodnych na tym wyciągu mimo tego, że byłem w piance do pływania z długimi rękawami i nogawkami dostałem jakieś wysypki a sikałem żopą kilka dni, po tamtej przygodzie nawet palca nie zamoczę w tym ścieku

  • alboś z „słonecznego wrotkowa” , alboś zwykły pajac.
   Znam ludzi którzy od 10 a nawet i od początku istnienia wyciągu do nart wodnych pływają tam i o masz ci los nikomu nic się nie działa, żadnych wysypek, żadnych chorych siuskow, trzecie oko czy konczyna tez nie wyrosla… a to ci checa no nie?
   Obudzcie sie ludzie i przestancie biadolic i sie nad soba (i zalewem) uzalac. Wystarczy pojechac do wielkiej Warszawki, stawiki, kapieliska, woda zielona jakby cysterne farby wylali, smrod gorszy niz w najgorsze dni Zalewu Zemborzyckiego, a ludzi pelno, masa na „plazach” i w takiej wodzie.
   Ale niestety. Mentalnosc LUBLINIAN jest totalnie denna (a w zasadzie denna + 3 metry mułu), słaba i żałosna.
   Panu współczuję słabego organizmu.
   A Ludziom, aby się ogarnęli i „wyszli z domów” a nie tylko siedzą i narzekają, wychodząc raz w miesiącu albo i rzadziej nad Z.Z.
   Pozdrawiam

 12. A miasto nie robi nic żeby oczyścić zalew

 13. Czyli narty wodne tez będę zakazane ?

 14. Czy ryby mozna jeść z takiej wody?

 15. Więcej zawodów wędkarskich, więcej paszy, więcej g…wna i tyle na temat. Jak za dzika płacą 200 zł to za leszcza niech dadzą 2 zł.

 16. Miasto miało kasę na fontanny, może za te pieniądze udało by się z zalewem zrobić porządek? Tony zanęty dla ryb lądują w zalewie, truchła rybie nikt nie sprząta, a jak się coś dzieje to nikt za to nie odpowiada. Lublin miasto które potrafi zadziwić.

 17. Zakaz nęcenia i łowienia z łodzi po trzech latach najlepsze łowisko ;]

 18. TRZEBA WRESZCIE POGŁĘBIĆ I WYCZYŚCIĆ TO BAJORO. bYSTRZYCA SYF NANOSI , PNIAKI PO LESIE GNIJĄ , ROŚLINNOŚCI NIE MA BO WPUŚCILI AMURA , A DO MOMENTU ZROBIENIA SCIEŻKI ROWEROWEJ OD STRONY ZEMBORZYC ZALEW ZABIERAŁ KILKADZIESIĄT CENTYMETRÓW ROCZNIE POLA WYPŁYCAJĄC SIĘ, BAŁWANY Z PZW WPUSCILI SZCZUPAKI ABY WYJADŁY MNIEJSZE RYBY KTÓRE PODOBNO MIAŁY WPŁYW NA SINICE —–BUHAHAHAHAHAHAH. DAŁ SIE NABRAĆ BAŁWAN KTÓRY NA TO ZEZWOLIŁ – BO CHODZIŁO ZARYBIENIE TYLKO I WYŁĄCZNIE. WEŻCIE SIĘ DO ROBOTY ZA TO BAGNO BO JUŻ MA PONAD 40 LAT !

 19. już dawno powinni tą kałuże zamknąć

 20. Chociaż mogli by zrobic,barierki zabezpieczające,żeby można bylo spokojnie przejść z dzieckiem.Chwila nie uwagi,i może byc nie ciekawie.

  • No żeby czasem nie wpadło i nie wypuchło w powietrze od tych waszych „bakterii i sinic”…

   A co do „utonięcia”… tfu tfu, to przecież tylko w Zalewie Zemborzyckim może utonąć… w innych stawach, zalewach, jeziorach już nie…. hahaha żal.pl

 21. Znam ludzi którzy od 10 a nawet i od początku istnienia wyciągu do nart wodnych pływają tam i o masz ci los nikomu nic się nie działa, żadnych wysypek, żadnych chorych siuskow, trzecie oko czy konczyna tez nie wyrosla… a to ci checa no nie?
  Obudzcie sie ludzie i przestancie biadolic i sie nad soba (i zalewem) uzalac. Wystarczy pojechac do wielkiej Warszawki, stawiki, kapieliska, woda zielona jakby cysterne farby wylali, smrod gorszy niz w najgorsze dni Zalewu Zemborzyckiego, a ludzi pelno, masa na „plazach” i w takiej wodzie.
  Ale niestety. Mentalnosc LUBLINIAN jest totalnie denna (a w zasadzie denna + 3 metry mułu), słaba i żałosna.
  Życzę wam, domowi spinacze, abyście się ogarnęli i „wyszli z domów” a nie tylko siedzicie i narzekacie, wychodząc raz w miesiącu albo i rzadziej nad Z.Z. czy w ogóle z domu…
  Pozdrawiam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach