Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Apelują o rozebranie pomnika Lecha Kaczyńskiego. „Nie wypada, aby tyle czasu prezydent zalegał w magazynie”

Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu Teatralnym w Lublinie powstał w połowie ub. roku i do tej pory nie został odsłonięty. Dziś wskazano, aby go rozebrać i oddać do muzeum w Kozłówce, gdzie znajdzie on miejsce wśród innych obiektów z byłej epoki.

W piątek przedstawiciele Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz działacze Nowej Lewicy poruszyli sprawę pomnika Lecha Kaczyńskiego, jaki znajduje się na placu Teatralnym. Powstał on w połowie ub. roku i pomimo zapowiedzi, do tej pory nie został odsłonięty. Do tego nikt obecnie nie jest w stanie określić, kiedy to może nastąpić. Wiele osób spodziewało się, że w październiku uczyni to Jarosław Kaczyński, który gościł w Lublinie i przebywał tuż obok, tak się jednak nie stało.

Przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów, Wiktor Sawicki wskazywał, iż w tym przypadku odbicie w rzeczywistości ma tradycjonalizm, jakim się szczycą działacze Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że w tym miejscu znajdował się nieukończony od 40 lat Teatr w Budowie.

– Jakie czasy, taki mamy swój Teatr w Budowie. Jaki jest powód tego, że pomnik wciąż nie jest otwarty? Być może taka to tradycja PiS-owskiego działania, że coś jest hucznie zapowiadane, a następnie zostawiane w środku bałaganu. Jak widać tylko bogu ducha winny Idzi Radzikowski, założyciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uczelni byłego ministra Przemysława Czarnka, został odstawiony do kąta – mówił Wiktor Sawicki.

Członkowie Federacji zwrócili się też do polityków PiS, aby nie stawiali już tego pomnika, tylko oddali go od razu do muzeum w Kozłówce, gdzie znajdzie on miejsce wśród innych pomników z byłej epoki. Chodzi o to, aby nie powtórzył się los pomnika Bolesława Bieruta na Kalinowszczyźnie, który po paru latach od odsłonięcia został zdemontowany.

Z kolei Kuba Dwórnik, wiceprzewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów podkreślił, że nie jest to jedyna inwestycja, którą poprzedni rząd zaczął, hucznie rozpromował, wydał pieniądze, a potem zakończył. Wskazał tu na fabrykę samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie, gdzie miał być zakład za 6 mld zł, a dla porównania budżet Lublina na ten rok wynosi ok. 3 mld zł. Obecnie zamiast fabryki jest wycięty las, zaorane pole i niewiele więcej.

Do tego dochodzi blok C w elektrowni w Ostrołęce o wartości 4 mld złotych, który był hucznie zapowiadany jako największa elektrownia węglowa w Europie, a w połowie ubiegłego został wyburzony. Wymienił też program budowy promów Batory, gdzie za 14 mln zł została postawiona belka, która miała być początkiem pierwszego polskiego promu w Stoczni Gdańskiej, i również trafiła na złom.

Działacze wskazali też, iż Lech Kaczyński nie był w jakiś specjalny sposób związany z Lublinem a bryła pomnika nie wpisuje się dobrze w tą okolicę. Dlatego też zaapelowano, aby dać już spokój prezydentowi Kaczyńskiemu i pozostałym ofiarom katastrofy smoleńskiej. Chodzi o to, że skoro jest fasada a nie ma posągu, a od maja ub. roku nikt nie potrafi się zebrać i go otworzyć, choć było ku temu wiele okazji, to należy obiekt rozebrać. Gdyż po prostu nie wypada, aby przez tyle czasu prezydent zalegał w magazynie.

144 komentarze

 1. Dziadek ubek ojciec milicjant syn lewak rodzinne sprane łby brawo ja.

  • Tyle dobrego że mordy pokazali, może się któregoś spotka na ulicy!

   • Brak szacunku do prezydenta. Nowe rządy i nowe wytyczne. Dlaczego polski rząd nie umie zarządzać mądrze a tylko skupia się na rządzeniu i rozstawianiu po kontach. Powinna być likwidacja możliwości zakładania koalicji, a wtedy byłaby 1 zwycięska partia i prawdziwa demokracja. Wolne sumienia polityków podczas głosowania, a nie walka o głosy.

  • syn księdza

  • Oni są skompromitowani. Tacy nie są poważnie traktowani przez normalnych ludzi.

 2. A kogo obchodzą „postulaty” tych tępych gówniarzy? Do nauki albo do roboty. A jak dorośnięcie do poziomu Lecha to będziemy dyskutować.

 3. Trzech durni POubeckie nasienie

 4. Śmierć komunie

 5. kazdy polityk przed wyborem na posła do sejmu (prezydenta czy ministra) powinien byc przesłuchany wykrywaczem kłamstw czy zamierza kłamać i oszukiwać będąć posłem i dopiero przejsciu tego testu uczciwosci dopiero być zaprzysiezonym na posła, to by oszczedziło tego całego szumu w Polsce teraz i mielibysmy uczciwy sejm

 6. Gniot to cię pykną i zapomniał zutylizować .

 7. Co należy robić z młodymi socjaldemokratami to pokazał swego czasu Anders Behring Breivik.

  • Po komentarzach widać wyprane mózgi pisowskich matołów. Z wami pisdzielcy to aż mie chce się dyskutować, bo wzorem waszego wuca z Żoliborza zamiast siły argumentów używacie jak zwykle argumenty siły i język będący książkowym przykładem mowy nienawiści. Wypisz wymaluj brunatne koszule Jarosława

   • Krzysztof Muszczyk

    Brunatne koszule to akurat reaktywował dumny Europejczyk, wielki demokrata i wspaniały mecenas – Wesoły Romek. 😆

Dodaj komentarz

Z kraju