Apelują, aby w serwisach pogodowych umieszczano prośby o zabezpieczenie zwierząt przed mrozami

Z uwagi na fakt, iż serwisy pogodowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem i trafiają do największej grupy odbiorców, pojawił się pomysł, aby w trakcie silnych mrozów apelować w nich nie tylko o zwracanie uwagi na osoby starsze i bezdomne, lecz również na zwierzęta. Organizacje na rzecz ochrony zwierząt zapewniły gotowość do podjęcia współpracy w tym zakresie.

Fundacje na rzecz ochrony zwierząt z całego kraju zaapelowały do stacji radiowych i telewizyjnych, jak też do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, aby w emitowanych przez nie serwisach pogodowych umieszczane były prośby o zabezpieczenie zwierząt przed mrozami. Pomysł ten argumentują faktem, iż wciąż wiele zwierząt utrzymywanych jest w niewłaściwych warunkach. W wyniku tego co roku organizacje ochrony zwierząt biorą udział w wielu interwencjach z powodu niezapewnienia zwierzętom przez ich opiekunów odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. W efekcie zagrożone jest ich zdrowie bądź życie, co zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt jest przestępstwem. Nie brakuje też przypadków zamarznięcia zwierząt podczas silnych mrozów.

– W ostatnich dniach temperatury w Polsce osiągnęły nawet -30 stopni Celsjusza. Podczas prognoz pogody zazwyczaj podawane są informacje, w jaki sposób należy przygotować się do silnych mrozów oraz apele o zabezpieczenie osób bezdomnych i starszych. Jako organizacje, zajmujące się ochroną zwierząt, zwracamy się z prośbą, by w tych komunikatach nie pomijać zwierząt, których los całkowicie zależy od człowieka – wyjaśnia Ewa Gebert Prezes Zarządu OTOZ Animals.

Jak wskazano, szczególnie narażone są zwierzęta domowe, psy utrzymywane w kojcach bądź na uwięzi a także koty bezdomne i wolnożyjące. Nierzadko zdarza się również, że i zwierzęta gospodarskie nie są należycie zabezpieczone przed działaniem mrozu i wiatru. Dlatego też zawarcie w prognozie pogody tego typu apeli ma poprawić tą sytuację i ograniczyć skalę cierpienia zwierząt. Wszystko dlatego, że nawet krótka i odpowiednio przygotowana informacja, może zwrócić uwagę zarówno opiekunów zwierząt jak i osób, które są świadkami potencjalnie niebezpiecznej sytuacji i zachęcić do podjęcia działań na rzecz zabezpieczenia zwierząt przed zamarznięciem.

(fot. policja)

Zobacz również

2 komentarze

 1. CHEŁM – próbowałam interweniować w sprawie psa który to w prowizorycznej ‚budzie’, w śniegu spędza całe dnie patrząc już tylko w ziemię.
  Ten dramat oglądają setki ludzi – sąsiedztwo drogi Chełm – Włodawa, pies jest wychudzony i zaniedbany.

  Lokalny pożal się Boże Animals tylko udaje, że istnieje gdy w rzeczywistość telefonów nawet nie odbierają.

  Co jeszcze można zrobić? Gdzie szukać pomocy?
  Chodzi o Horodyszcze…

  • Dzwoń na policję muszą zareagować! Jak możesz daj chociaż coś do jedzenia temu stworzeniu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą