Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Apel wojewody i służb sanitarnych. „Zachowanie spokoju i rozwagi to najważniejsza kwestia”

Po południu wojewoda lubelski i wojewódzki inspektor sanitarny przekazali bieżące informacje dotyczące sytuacji związanej z koronawirusem w naszym regionie. Nie ma nowych zachorowań, jednak jak apelowano, należy zachować spokój. Gdyż to w tego typu sytuacji jest najważniejsze.

Po tym, jak w województwie lubelskim stwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem, wojewódzki inspektor sanitarny Maria Jolanta Korniszuk tłumaczyła, że nasze województwo nie jest wolne od zagrożenia większą liczbą zakażeń. Jednak czy takowe wystąpią, w ogromnym stopniu zależy od społeczeństwa. Procedury administracyjne zostały wdrożone, praca na poziomie administracyjnym wykonana i ciągle jest doskonalona. Teraz już najwięcej zależy od mieszkańców. Od ich zachowań, od przyjmowania i rozumienia informacji, które są kierowane do szerokiej społeczności. Ważne aby wszyscy rozumieli, że ten problem może dotyczyć każdego z nas. To właśnie od zachowania społeczeństwa zależy, czy nastąpi rozwój dalszych zakażeń. Począwszy od przestrzegania podstawowych zasad higieny, poprzez obserwacje siebie i członków swojej rodziny i bliskich, w kierunku ewentualnych zakażeń dróg oddechowych.

– Wiemy, że choroba przebiega tak, jak zakażenie wirusem grypy. Na pewno niepokój pojawił się wśród mieszkańców, gdzie wystąpiły rozpoznane przypadki zakażenia. I to jest zrozumiałe, ale jednocześnie jest prośba o zachowanie spokoju rozwagi i przestrzeganie tych zasad, o których mówiliśmy, a które powtórzę. Dotyczą one higieny rąk i zachowania określonych nawyków kiedy mamy nieżyt dróg oddechowych, ale również zastosowania się osób, które są objęte nadzorem czy kwarantanną domową, do zasad wynikających z tego nadzoru – wyjaśnia Maria Jolanta Korniszuk.

Co to oznacza. Nadzór sanitarny dotyczy osób, które powróciły z krajów, gdzie występowały i występują zakażenia koronawirusem, ale nie miały udokumentowanego bliskiego kontaktu z osobą chorą, natomiast jest ryzyko, że w normalnym funkcjonowaniu mogły spotkać osobę, która była zarażona koronawirusem. Nadzór polega na tym, że osoba funkcjonuje w warunkach domowych, jest poinformowana o tym, że powinna dwa razy dziennie mierzyć temperaturę, prowadzić obserwacje własnego stanu zdrowia i komunikować się z odpowiednim pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla miejsca zamieszkania. Kontakt ma być telefoniczny, jednak nie ma on polegać na odbyciu rozmowy towarzyskiej, tylko przekazaniu informacji o swoim stanie zdrowia. Tutaj ważną kwestią jest rzetelna informacja, jakie wystąpiły objawy, czy nastąpiła zmiana, czy jest prawdopodobieństwo wystąpienia takiej zmiany.

-Podkreślam wagę i istotę informacji. Rzetelnie udzielone dane podczas wywiadu epidemiologicznego, który zbierają najczęściej pracownicy inspekcji sanitarnej, ale również podczas kiedy państwo prosicie o poradę u lekarza lekarza pierwszego kontaktu, kiedy pojawiają się wątpliwości, są niezwykle ważne. Waga tej informacji jest ogromna i bezcenna. Jeżeli nie udzielimy rzetelnych informacji, wówczas może być problem. Brak rzetelnej informacji może spowodować, że w niewłaściwy sposób zostanie pokierowana osoba celem udzielenia dalszych porad, w tym porad specjalistycznych, a to może skutkować zagrożeniem zakażenia innych osób. Stąd też gorąca prośba do wszystkich mieszkańców naszego województwa, o poważne potraktowanie zagadnienia i z rozwagą przyjmowanie wszystkich zadawanych pytań, kierowanych również pytań i udzielanych na nie odpowiedzi do pracowników powiatowych stacji, czy do wojewódzkiej stacji, gdzie pracownicy 24 godziny w ciągu doby udzielają porad. Pozostajemy do państwa dyspozycji, ale jednocześnie prosimy o przemyślane zapytania i udzielanie rzetelnych odpowiedzi na zadawane pytania przez pracowników, jak również lekarzy rodzinnych, do których państwo się zwracacie – mówi Maria Jolanta Korniszuk.

Poruszony został również temat kwarantanny domowej, a dokładnie wyjaśniono, na czym ona polega, gdyż wiele osób ma problem z tym pojęciem. Jest to przebywanie w warunkach domowych osoby, która miała bliski kontakt z osobami zakażonymi, albo wróciła ze strefy zagrożenia lub też przebywała w bliskim kontakcie z osobą, u której mogą wystąpić objawy zakażenia koronawirusem. Osoba taka przebywa w warunkach domowych nie opuszczając miejsca zamieszkania, przy czym zachowuje wszelkie zasady higieny osobistej w zakresie nie tylko higieny rąk, ale również stosowania np. ręczników indywidualnie dla poszczególnych członków rodziny. Jeżeli jest to możliwe, to wskazane jest też zorganizowanie oddzielnego spania, żeby jak najmniejszym stopniu powodować ryzyko zagrożenia dla pozostałych członków swojej rodziny. Koronawirus przenosi się na odległość około 1-1,5 metra, w związku z tym kwestia nawet komunikowania się, przy zachowaniu tej odległości, jest bardzo ważna.

-Informacje, które nam się wydają z pozoru zupełnie nieistotne, są niezwykle ważne. Jeżeli chodzi o mieszkańców zarówno gminy Niedrzwica, jak i mieszkańców Bełżyc i Janowa Lubelskiego, proszę państwa o zachowanie spokoju i rozwagi, oraz jednocześnie zastosowanie się do tych zaleceń, jakie zostały wydane przez pracowników powiatowych stacji, dla poszczególnych osób. Jeżeli ktoś poczucie, że powinien zgłosić się do lekarza, to proszę przede wszystkim skomunikować się telefonicznie, a następnie posłuchać porady lekarza. Jeżeli jest potrzeba, proszę komunikować się z pracownikami inspekcji sanitarnej i posłuchać udzielonych porad. Na przestrzeni ostatnich lat to nie pierwsza epidemia. Żadna z epidemii nie zostanie wyeliminowana jako skutek stresu, wręcz przeciwnie. Zachowanie spokoju i rozwagi to tutaj najważniejsza kwestia. Rozwaga ma dotyczyć właśnie naszego postępowania – przekazuje wojewódzki inspektor sanitarny.

Z kolei Wojewoda lubelski Lech Sprawka zaapelował do mieszkańców, aby nie tworzyć atmosfery niepotrzebnego oskarżania w kierunku tych osób, których dramat dotyczy. Jak wyjaśniał, należy pamiętać o jednej rzeczy. W ostatnim tygodniu lutego w województwie lubelskim było ponad 13 tys. przypadków zachorowań na grypę. – Gdybyśmy zapytali mieszkańców Niedrzwicy Dużej, ba, mieszkańców całego województwa, ile osób zaszczepiło się przeciwko grypie, to by się okazało, że niepełną rozwagą wykazali się w większości ci mieszkańcy. Dlatego też prośba o wyciszenie również emocji w tym zakresie. Jest to dramat i prośba o uszanowanie tej sytuacji, dlatego że ten pacjent jest w stanie ciężkim – tłumaczył wojewoda.

Dodał również, aby dzieci i młodzież, którzy do 25 marca nie będą uczęszczali do szkół, aby ten czas spędzili w sposób bezpieczny. Chodzi o nietworzenie skupisk, w których mogłoby dojść do zakażenia wirusem. Jak podkreślił Lech Sprawka, nawet najznakomitsze działania administracyjne nie zapewnią powodzenia. Na terenie województwa lubelskiego mieszka ponad 2 mln 150 tys. mieszkańców. Służby nie są w stanie ingerować przy każdej sytuacji zagrożenia możliwością rozprzestrzeniania się choroby.

(fot. UW)

16 komentarzy

  1. Krzysztof K. bo rodo

    Widać ewidentnie ten „spokój” u tej Pani.
    Mój kot ma lepszą minę na kuwecie.

  2. Wszędzie kłamią

    Pracownicy jednego z zagranicznych banków o zielonych barwach tydzień- dwa tygodnie temu dostali informacje, że dostaną środki w postaci żeli i mydeł antybakteryjnych. Do tej pory nikt zapewne w żadnym oddziale w Polsce nie dostał powyższych środków. Wstyd

    • Jaki wstyd, standardowe kłamstwo, było tak przed epidemią, tak jest i teraz, nic się nie zmieniło.

  3. Stonka na sławinkowskiej i poboczne prywatne sklepy swiecą pustkami. Motłoch rozdrapał wszystko, nawet papierowe torby na pieczywo rwali na papier do wiadomo czego. Dziwne bo to od srodka sliskie i maze. Wykupiona nawet plastelina zwana chlebem, swiadkowie mowili, ze jeden zebrał okruchy i wystarczyło mu na pół torebki. GRATIS! Lublinianie, nie omijajcie okruchów. Tym też można zapchać kichę.

  4. Mam nadzieję, że ludzie wezmą to do siebie. Człowiek wraca z pracy, chce kupić rzeczy na obiad, a w lodówkach brak mięsa jakiegokolwiek.

    • Zapomnij. Strach iść do sklepu, kaszlą, kuleją, sapią, ledwo oddychają. Nic z tego dobrego nie będzie.

  5. Czemu nadal brak wynikow badan rodziny z niedrzwicy??

    • Wyniki badań są już znane tylko nie nam. Chińczycy opracowali test, który wykrywa obecność wirusa z zaledwie 15 min. w Polsce to 3-4h więc jak to możliwe, że nie wiedzą ??? Wiedzą tylko nie powiedzą bo jutro na badania by się zgłosiła połowa Lublina i okolic !!!

      • To lepiej żeby epidemia się szerzyła, brawo, dobre rozwiązanie, cywilozowany kraj XXI wieku. Tylko klaskać z przytupem.

  6. A w Janowie taka kwarantanna że chodzą sobie po ulicy i po sklepach osoby których żony pracują w sądzie ludzie pomyślcie o innych osobach starszych i chorych tak trudno wytrzymać trochę w domu.

  7. Kiedy kre zaleje ulice, kupuj nieruchomości.

  8. Poniatowa kobieta się śmieje ze kwarantanne a chodzi po mieście policja miała to sprawdzać ale nie kontrolę drogowe dmuchanie w alko bo się odkazaja .K… jak żyć sklepy świeca pustkami wczoraj nic dzisiaj Agramedon.

  9. No niestety tak jest, co poradzić. Nie wytłumaczysz idiocie, że jest idiotą, choćbyś nie wiem, jak się starał. Nie zrozumie. Bo jest idiotą. Tak na oko to ok 50 procent naszego społeczeństwa, może nawet więcej, ma pod sufitem jajecznicę lub trociny. Prawdopodobnie selekcja naturalna będzie miała pole do popisu

  10. Módlmy się aby jak najwięcej z nas przeżyło!! Prawdy durnie itak nikt wam nia poda. Oni boją się paniki. Jak będziesz źle to zamkna miasta zrobiła strefy. I będzie czekanie. Nietrzeba teraz drzec mord w obliczu śmierci tyko się zjednoczyć. Modli modlić…

Z kraju