Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Rosji w sprawie o działalność szpiegowską

17 lutego 2023 r. prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Federacji Rosyjskiej, zamieszkującemu od wielu lat w Polsce, któremu zarzucił prowadzenie w okresie od 2015 r. do kwietnia 2022 r. działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Pozyskiwał informacje dotyczące Sił Zbrojnych RP

Podejrzany został zatrzymany w kwietniu 2022 r. W oparciu o materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brał on udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji dotyczących Sił Zbrojnych RP, w tym o rozmieszczeniu poszczególnych jednostek wojskowych, ich strukturze organizacyjnej i etatowej, faktycznym stanie etatowym, strukturze dowodzenia, uposażeniu żołnierzy, a także szczegółów dotyczących uzbrojenia poszczególnych pododdziałów, rodzaju używanego sprzętu i uzbrojenia rozwinięciu operacyjnym, zasadach komunikacji i łączności oraz współdziałaniu wojsk. Uzyskane informacje mężczyzna przekazywał następnie rosyjskiej służbie wywiadowczej.

Nawiązywał kontakty przez grupy rekonstrukcyjne

Podejrzany przebywał od wielu lat w Polsce legalnie, prowadził działalność gospodarczą. W oparciu o zaangażowanie w działalność grup rekonstrukcji historycznej, nawiązywał i podtrzymywał kontakty, w tym towarzyskie, z żołnierzami Sił Zbrojnych RP, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Działalność szpiegowska podejrzanego skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno – wschodniej części Polski, w jej ramach realizował zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów SZ RP

Zarzuty korupcyjne

Oprócz przestępstwa szpiegostwa w toku postępowania ujawniono szereg przestępstw korupcyjnych, popełnionych przez podejrzanego obywatela Federacji Rosyjskiej, związanych z odprawami celnymi towarów transportowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Aktem oskarżenia objęto również zarzucane trójce obywateli RP przestępstwa korupcyjne, związane z tym procederem.

Tymczasowy areszt

Od czasu zatrzymania wobec podejrzanego stosowany jest przez sąd środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucane przestępstwa mężczyźnie grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zakończona aktem oskarżenia sprawa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, wymierzonej przeciwko Siłom Zbrojnym RP, jakie obecne prowadzą prokuratorzy pionu do spraw wojskowych.

(fot. pixabay.com\źródło PK)

18 komentarzy

 1. Tępić zarazę z całą bezwzględnością !!!

 2. No to teraz dostanie się im za wszystkie winy Putina.
  Mają szczęście, że nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją, bo dostaliby „czapę”.

 3. „sąd w gdańsku ” to jeszcze mu odszkodowanie wypłaci

 4. Hm coś to oskarżenie jest bardzo grubymi nićmi szyte na miarę obecnego rządu i jego horej retoryki

  • dokształcaj się ruska analfabeto

  • Ubeku odejdź wreszcie i nie truj POwietrza

  • Ja też nad tym ubolewam, bo gdyby nie skorumpowani sędziowie, wydający wyroki w oderwaniu od prawa wg swoich poglądów to już dawno powinien rozpocząć się program cela+ i powinni siedzieć najbardziej winni jak Tusk, Sikorski i cała świta działająca na szkodę Polski i biorąca pieniądze z zagranicy oraz wszyscy … którzy donoszą na Polskę i proszą o ingerencje obcych państw w sprawy polskie (współczesna targowica). A tak skoro są nietykalni, pod ochroną obcych służb i interesów pozostają tylko tacy ludzie do osądzenia a nie naprawdę winni.

  • Jeszcze ciebie powinny służby prześwietlić za ten prorosyjski język

 5. Ziobro go wypuści, przecież rząd nie będzie wsadzał swoich do więzienia.

 6. Zabrać wszystkim politykom i sędziom immunitety i ich rozliczyć.

 7. Jak to się ma do Art. 54 Konstytucji?
  Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

  Martwy przepis? Bo KAŻDEMU, tzn. również szpiegom.

 8. Jeszcze powinni zgarnąć z forum tych kłamców siejących dezinformację. Służby szczególnie powinny się zainteresować typem co codziennie tu pisze wyrazy w stylu bracia siostry i turystyka wojenna to typowy przykład dezinformacji.

 9. To znaczy, że wg. Konstytucji „wszystkie zwierzęta są równe”, ale wg. 130 KK „niektóre są mniej równe”.

 10. andrzej z kaskadowej 11

  stare przysłowie mówi:… martwy kacap to dobry kacap 🙂

Z kraju