Czwartek, 12 grudnia 202412/12/2024
690 680 960
690 680 960

Akt oskarżenia przeciwko 26 osobom w sprawie organizowania nielegalnej migracji

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach zakończyli śledztwo, które doprowadziło do oskarżenia 26 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym przekraczaniem granicy Polski. Grupa, działająca od października 2022 roku, organizowała przerzut migrantów przez granicę, kierując ich do krajów Europy Zachodniej.

Po trwającym półtora roku śledztwie funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu, skierowali do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 26 osobom. Oskarżeni są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się organizowaniem nielegalnych przekroczeń granicy przez cudzoziemców. W grupie tej znajdowało się 5 obywateli Ukrainy i 1 obywatel Białorusi.

Zakres zarzutów i struktura grupy

Dział do Spraw Przestępczości Skarbowej i Transgranicznej Prokuratury Okręgowej w Zamościu oskarżył 25 osób o działanie w ramach struktur zorganizowanej grupy przestępczej, zgodnie z art. 258 § 1 kodeksu karnego. Z kolei 16 osób usłyszało zarzuty związane z organizowaniem nielegalnej migracji, zaś jedna osoba jest oskarżona o kierowanie całą grupą, co jest traktowane surowiej i kwalifikowane na podstawie art. 258 § 3 kodeksu karnego.

Postępowanie przygotowawcze oparte było na materiałach zebranych przez strażników granicznych, którzy ustalili, że grupa działała od października 2022 roku. Szlak przerzutowy nielegalnych migrantów prowadził zarówno przez Białoruś, jak i „szlak bałkański”, a jego celem były kraje Europy Zachodniej. Każdy członek grupy miał ściśle określone zadania, od organizacji transportu, przez werbowanie kierowców, po odbieranie migrantów z granicy.

Przyznanie się do winy i dobrowolne poddanie się karze

W trakcie postępowania większość podejrzanych przyznała się do zarzucanych czynów. Dziesięciu podejrzanych złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze, uzgodnione z prokuratorem nadzorującym śledztwo, co może oznaczać dla nich niższe wyroki.

Zabezpieczenia mienia i zarzuty narkotykowe

W toku czynności procesowych zabezpieczono mienie oraz środki finansowe o łącznej wartości 173 940 zł. Ponadto, funkcjonariusze odkryli znaczną ilość narkotyków, w związku z czym sześciu podejrzanym postawiono dodatkowe zarzuty posiadania nielegalnych substancji odurzających, co kwalifikowane jest jako przestępstwo zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kary przewidziane za zarzucane czyny

Za przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, natomiast za kierowanie grupą – do 10 lat więzienia. Organizowanie nielegalnych przekroczeń granicy jest zagrożone karą do 8 lat więzienia.

Śledztwo objęło także środki zapobiegawcze wobec ośmiu osób, które decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie, gdzie rozpocznie się proces, który może stać się jednym z większych postępowań dotyczących zorganizowanej przestępczości transgranicznej w regionie.

3 komentarze

  1. znów ci bohaterscy upaińcy bandytami

  2. Ocena: 0

    Praworządny sąd ich wypuści i powie że działali humanitarnie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia