Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Adam Niedzielski: „Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego”

– Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię – poinformował w piątek przed południem minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Cały czas prowadzimy bardzo dokładny monitoring sytuacji. Dzisiejsza liczba 611 zakażeń odzwierciedla średnią liczbę z ostatnich tygodni. Z tygodnia na tydzień obserwujemy kontynuację spadków. W tej chwili doszliśmy do poziomu hospitalizacji około tysiąca. Lekarze na oddziałach zakaźnych cały czas informują, że to już nie są tak ciężkie przypadki jak to było w przypadku mutacji Delta – poinformował minister zdrowia – Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podjął więc decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego.

– To nie jest absolutnie zniesienie epidemii, tylko mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła na światło pomarańczowe – dodał minister.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Stan zagrożenia epidemicznego jest to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

(fot. MZ)

23 komentarze

 1. acoto takiego ta epidemia

 2. Skoro nie ma covida
  To ciekawe skąd się zaraziłam epidemi nie ma tylko na papierze bo nikt testów nie robi. Sama sobie zrobiłam test płatny to wiem i jestem w statystykach

  • Bo jesteś na tyle głupia, że wierzysz w propagandę tvpis. Masz grypę ale wmówili ci covid.

 3. A kto odpowie za nadmiarowe zgony w Polsce nikt?! Jak zwykle w Polsce afery są zamiatane pod dywan!

 4. FAŁSZYWA PANDEMIA
  ***** ***

 5. założ kaganiec bo ludzie nie moga się patrzeć na ciebie

 6. Szkoda że to już po pandemi…będzie mi brakowało tych zamkniętych lasów parków i ludzi w domach i tych łapanek policyjnych na ulicach na bezmaseczkowcow ….nie żebym nie wierzył w covida bo miałem ,co prawda praktycznie bezobjawowo ale za to żona przechorowała bardzo ciężko pierwszą najcięższą jego odmianę.Wnioski z tych ” obostrzeń ” są oczywiste ….nic nie dały ,kto miał zachorować zachorował ,kto miał umrzeć umarł bez względu na to czy chodził w szmacie na twarzy czy bez…

 7. Na jesieni wszystko wróci do normy jak rok wcześniej.

 8. nieKrytyKrytyk

  pandemią to jest rząd który nie pozwala leczyć ludzi poza tych z nową odmianą grypy, co z tego że ludzie umierali pod szpitalem bo nie było miejsca, COVID to jest to. pielęgniarki dopłaty od zaszczepionych, nawet i 10zł od zaszczepa. medycy 100% pensji w górę, a wy dalej leczcie się przez e-porady.

Z kraju

Sport