Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

500 złotych kary za umycie samochodu czy podlanie kwiatów. Wszystko przez brak wody

Mapę, na której oznaczane są miejsca, gdzie występują problemy z wodą, stworzył dr Sebastian Szklarek. W wielu gminach za niezastosowanie się do zakazów korzystania z wody tylko do celów konsumpcyjnych, grożą kary.

Upały minęły, jednak w wielu gminach naszego regionu wciąż obowiązują ograniczenia w korzystaniu z wody z wodociągów. W związku z wysokimi temperaturami i panującą suszą w wielu miejscach obniżył się poziom wód gruntowych. Tym samym wystąpił bardzo duży deficyt wody na ujęciach wodnych. Dodatkowo przy upalnej pogodzie zużycie wody wzrasta nawet pięciokrotnie, a wiele gminnych wodociągów nie jest do tego przystosowanych. Dlatego też poszczególne samorządy zaczęły prowadzać ograniczenia.

W niektórych gminach jedynie apelowano do mieszkańców o rozsądne korzystanie z wody, w innych zaś wprost zakazano używania jej do celów gospodarczych tj. podlewania upraw, ogródków i trawników, napełniania basenów, mycia pojazdów mechanicznych, itp. Niestosowanie się do tego może spowodować obniżenie ciśnienia dostarczanej wody oraz czasowe przerwy w jej dostawie, a nawet okresowego wstrzymania dostaw wody. Złamanie zakazu grozi grzywną w kwocie od 500 zł.

Mapę samorządów, w których wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z wody z gminnych wodociągów stworzył dr Sebastian Szklarek, adiunkt w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydroligii Polskiej Akademii Nauk w Łodzi a jednocześnie autor bloga „Świat Wody”. Jest ona na bieżąco aktualizowana. W naszym regionie umieszczono na niej 19 gmin, w całym kraju jest ich obecnie ponad 250.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

18 komentarzy

 1. No chyba ich już doszczętnie Bóg opuścił. Biorą kasę za to żeby zapewnić dostawy wody, nie wywiązują się z tego i jeszcze kary chcą wlepiać?

  • Przyzwyczajajcie się bo to dopiero początek „wolności”…!

   • powinni wprowadzić limity na mieszkańca…np za 3 m3 na miesiąc po dotychczasowej cenie…a powyżej 3x wyższej…
    szlag mnie trafia jak widzę u znajomych kąpiące się nastolatki po 2h w łazience…wanna jest wtedy przepływowa…bo woda stygnie…i to często, te eko i wege…
    ja jestem przyzwyczajona do oszczędności wody…w starym domu był bojler a w nowym szambo…mimo, że mam teraz kanalizację nie marnuję wody…są prysznice w łazienkach zamiast wanien, zmywarka, sedesy ze spłuczką 1/2…
    mimo działalności gospodarczej do której zużywam sporo wody zużycie roczne nie przekracza 100m3 przy dwóch osobach…

 2. Teraz to się ormowcy wykarzą.

 3. Niezatrzymanie się przy zielonej strzałce czy STOPie grozi mandatem, jazda rowerem po chodniku grozi mandatem, używanie telefonu podczas kierowania grozi mandatem, itp. i tak można wymieniać i wymieniać, ale po co skoro bardziej prawdopodobne jest zginąć od uderzenia meteorytem lub rowerem na chodniku.

  • Nie ma tylko kar dla urzędników, którzy nie potrafia zadbać o budowę zbiorników retencyjnych.
   Jak pada deszcz mamy powódź, jak parę dni świeci słońce suszę.
   Zabudujcie w Lublinie więcej zieleni to będzie jeszcze śmieszniej.

 4. straszenie, w mojej gminie nie ma zakazu pomimo że jest oznaczona na mapie

 5. pierwsze co robimy jak gmina wprowadza zakaz i straszy mandatami… wymieniamy wójta lub rządzących jeśli nie mogą zapewnić wody

  • bardziej „rzondzoncych” bo problem złej gospodarki wodnej to problem ogólnokrajowy na poziomie decyzyjnym centralnym!!!

 6. A co z myjnia w Niedrzwicy Duzej,dlaczego nie została jeszcze zamknieta.Caly krasnik przed wjazdem do lublina myje samochody .

 7. Gmina Konopnica oznaczona na zdjęciu, ale o zakazie słyszę pierwszy raz. Nie straszcie niepotrzebnie

  • Prosimy czytać z uwagą tekst, a nie tylko patrzeć na mapę. W tekście napisano „w niektórych gminach”.
   Pozdrawiamy

 8. Oczywiście to propaganda totalnej opozycji. Trzeba stworzyć przed wyborami wrażenie katastrofy. Nie wierzcie w te bzdury!

 9. dobre, nowelizacja ustawy 500+ i kolejna kara po 500zł, a za stodołą moge odcedzić kartofelki czy też już jest za to kara 500zł? qwa jeszcze troche to żeby skożystać z własnej toalety to będzie trzeba pozwolenie od jaśnie panującego Jarosława może?

 10. Ciekawe kto i w jakim trybie egzekwuje te kary? Ustawa śmieciowa działa od dawna, a do tej pory palą śmieciami w piecach. Na wsi hulaj dusza, nikt nie kontroluje tego procederu, to na pewno będą sprawdzać kto gdzie leje wodę 🙂

Wiadomości z info112