Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

3 lipca rusza tegoroczna linia turystyczna. Na trasie Skoda i Gutek

3 lipca rusza jedenasty sezon wakacyjnej linii turystycznej, która w tym roku będzie obsługiwana przez zabytkowe pojazdy – autobus Gutek i trolejbus Skoda.

W okresie wakacyjnym każdy może odbyć niezapomnianą podróż w przeszłość i poznać Lublin z nietypowej perspektywy – z pokładu zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej. Obok znanego już Lublinianom autobusu Jelcz 272 MEX o nazwie Gutek na trasie pojawi się trolejbus Skoda 9 Tr, który został odrestaurowany przez miejską spółkę MPK Lublin. Swój debiut pojazd miał w trakcie obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu we wrześniu 2021 r.

Tegoroczna linia turystyczna będzie kursować we wszystkie niedziele lipca i sierpnia, łącznie wykonując 18 kursów. Pojazdy pojawią się na trasie w wybrane niedziele wakacji:
1/ Skoda: 3, 10 i 31 lipca oraz 14 i 28 sierpnia
2/ Gutek: 17 i 24 lipca oraz 7 i 21 sierpnia

Trolejbus i autobus odjeżdżać będą z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 16:00 oraz 17:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

GUTEK:
Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Prusa – Dolna 3 Maja – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – al. Kraśnicka – Zana – Bohaterów Monte Cassino – Armii Krajowej – Jana Pawła II – Filaretów – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

SKODA:
Lubartowska (Brama Krakowska 03) – Obywatelska – Chodźki (pętla Chodźki-szpital) – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka (pętla Majdanek) – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych „trajtków” i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 40 minut.

Liczba miejsc siedzących dla pasażerów jest ograniczona w obu pojazdach. W Gutku jest 27 miejsc siedzących przeznaczonych dla pasażerów, a w Skodzie jest 26. O możliwości zajęcia miejsca w pojeździe decyduje wyłącznie kolejność zgłoszenia się pasażera na dany kurs. Nie ma możliwości wcześniejszego dokonania rezerwacji. Każdy uczestnik podróży otrzyma pamiątkową kartkę pocztową.

Na linii „T” obowiązują bilety czasowe minimum 40-minutowe i bilety okresowe oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą (ważną od 1 lipca 2022 r.) oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 40-minutowe normalne i ulgowe w cenach odpowiednio: 4,00 zł i 2,00 zł.

Linia „T”, w swoim obecnym kształcie, kursuje od 2010 roku (z jednoroczną przerwą w 2020 r. z uwagi na pandemię). W latach 2010–2013 była obsługiwana turystycznym trolejbusem Ziutek, z kolei w roku 2014 do obsługi został skierowany autobus Ikarus. Od początku funkcjonowania linia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony turystów, jak i mieszkańców. W sezonie 2021 skorzystało z niej blisko 350 osób, ale wówczas linia kursowała w innej formule niż jej poprzednie edycje i obowiązywały w niej restrykcje covidowe. W sezonie 2019 skorzystało z niej blisko 1500 osób. W 2020 r. linia nie kursował z uwagi na pandemię.

Linia turystyczna „T” to wspólny projekt Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Lublin Sp. z o.o., Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji oraz Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych „Pogranicze”.

Informacje o pojazdach kursujących w ramach tegorocznej linii turystycznej:

Skoda 9Tr

MPK Lublin kupiło trolejbus w 2014 r. od Przedsiębiorstwa Elektrotransportowego w Równym na Ukrainie, gdzie pojazd woził pasażerów do końca 2013 r. Trolejbus nie był jednak eksploatowany od nowości na Ukrainie – pierwsze 16 lat obsługiwał linie w czeskiej Opawie. Dzięki pracy mechaników i lakierników z lubelskiego MPK, udało się przywrócić jego dawną świetność, a trolejbus został zarejestrowany jako pojazd zabytkowy w 2021 r. Trolejbus ma 11 metrów długości, może pomieścić ok. 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących.

Jelcz 272 Mex

Jelcz 272 Mex jeździł w przeszłości w Lublinie (lata 1971-1983), potem na kilka lat opuścił nasze miasto i trafił w ręce prywatnej osoby. W roku 2005 został odkupiony przez Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji, ale ponieważ LTEK nie posiadało odpowiednich funduszy na remont, pojazd został sprzedany. W grudniu 2009 r. trafił do MPK Kielce, gdzie miał zostać odrestaurowany, jednak i tam to się nie udało. Decyzją Zarządu MPK Lublin, w marcu 2013 r., został odkupiony i rozpoczął się jego gruntowny remont. Dzięki pracy mechaników i lakierników z lubelskiego MPK, autobusowi przywrócono dawną świetność. Autobus, tak jak było pierwotnie, jest czerwony, z kremowymi wykończeniami. Ma ponad 10 metrów długości, dwoje drzwi i 81 miejsc (28 siedzących i 53 stojące). Zabytkowy autobus otrzymał imię – GUTEK.

Przejazdy zabytkowymi pojazdami cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ostatnia taka inicjatywa zorganizowana była w czasie obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego w 2021 r., gdzie 18 września ub. r. pasażerowie mogli odbyć podróż i podziwiać Lublin z pokładu Skody i Gutka. 19 września ub. r. zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów Gutkiem po mieście w ramach pikniku komunikacyjnego „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.

W tym rok, możliwość bezpłatnej podróży zabytkowym pojazdem Gutek dawał wyjątkowy cykl weekendowych wycieczek dla lubelskich rodzin w ramach projektu „Rodzina Trzy Plus”. Akcja Lublin zobacz inaczej! była bezpłatna i ogólnodostępna dla wszystkich zainteresowanych.

3 lipca rusza tegoroczna linia turystyczna. Na trasie Skoda i Gutek 3 lipca rusza tegoroczna linia turystyczna. Na trasie Skoda i Gutek

(fot. lublin112.pl, źródło ZTM Lublin)

3 komentarze

  1. A Ziutek gdzie się podział?

  2. Pozdrawiam Mariana

    Gutek kiedyś stał u mojego kolegi na działce ile tam imprez było ! Ale była jazda.

  3. A przez te dni nasmrodzą tyle, że po co te wodorowe, elektryczne itd skoro wszystko na zmarnowanie ta cała pseudo ekologia. Silniki tam wstawcie elektryczne i wtedy w miasto je puszczać!

Z kraju