690 680 960

ZUS: Ostrzegamy seniorów przed oszustwami „na czternastkę”

Nie trzeba składać żadnych wniosków o czternastą emeryturę – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaty świadczenia odbędą się z urzędu. ZUS ostrzega seniorów: „Nie ufajcie osobom, które obiecują „załatwienie” czternastki”.

Termin wypłaty tzw. czternastek dla emerytów i rencistów zbliża się wielkimi krokami. Każda osoba uprawniona do wypłaty dodatkowego świadczenia otrzyma je w standardowym terminie płatności swojej emerytury lub renty. Będzie to jeden przelew lub przekaz pocztowy, tyle że większy niż zazwyczaj. Pierwsze wypłaty dotrą do seniorów do 25 sierpnia. Kolejne do: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Wypłaty czternastek bez wniosków!

ZUS podkreśla, że wypłata czternastek odbędzie się z urzędu. To znaczy, że nie trzeba nic robić, żeby otrzymać świadczenie. Nie należy składać żadnych wniosków, pism ani dokumentów w sprawie czternastek. Wystarczy zaczekać na wypłatę. ZUS przypomina, że jego pracownicy nie odwiedzają seniorów w domach w sprawie wypłaty świadczeń czy składania dokumentów.

Niestety pojawiły się już przypadki oszustw „na czternastkę”, także w naszym regionie. Mieszkanka Zamościa pod koniec lipca straciła oszczędności, bo wpuściła do domu nieznajomą kobietę, która zaoferowała pomoc w wypełnieniu dokumentów w sprawie czternastej emerytury. Oszustka wykorzystała chwilę nieuwagi seniorki, żeby ją okraść. W takich sytuacjach rozsądniej będzie w ogóle nie wpuszczać nieznajomej osoby do domu i powiadomić policję. Jeśli obca osoba podaje się za pracownika ZUS, warto skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu.

Kto otrzyma czternastkę

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln osób, w tym 8,1 mln klientów ZUS. Otrzymają je osoby, które na 24 sierpnia mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń, np. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia Mama4+. Czternastka będzie zwolniona z podatku. Nie może jej zająć komornik.

Pełna czternastka wyniesie 1217,98 zł „na rękę”. W takiej wysokości dostaną ją osoby, których podstawowe świadczenie (np. emerytura, renta) nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli emerytura lub renta mieści się w przedziale 2900–4188,44 zł brutto, to czternasta emerytura też przysługuje, ale pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wartość dodatkowego świadczenia to w tym roku 50 zł brutto.

Zapytaj o czternastki – dyżur ZUS

Wątpliwości dotyczące czternastej emerytury będzie można rozwiać podczas telefonicznego dyżuru eksperta, który organizuje hrubieszowski inspektorat ZUS. Dyżur odbędzie się 25 sierpnia w godzinach 10.00-11.00 pod numerem telefonu 84 696 20 13, wewnętrzny 109.

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

 1. Na mszach niech ostrzegają tam emeryci spędzają sporo wolnego czasu.
  A łe z drugiej strony kto ma ich tam ostrzegać skoro księdza można zrobić metoda na policjanta.

 2. Czyli zus ostrzega przed rządem?
  Że dadzą jednym 14tkę, a zabiorą wszystkim? 😉

 3. Ostrzega przed swoją konkurencją. Działają tak samo

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin