Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Żurawie symbolem naszego regionu. Władze województwa mają plany wobec tych ptaków

Lubelszczyzna stanowi bardzo ważne miejsce dla żurawi. Ptaki te cieszą się również coraz większym zainteresowaniem. Dlatego też od ubiegłego roku realizowany jest projekt „Wędrówki lubelskich żurawi”.

W czwartek, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podsumowano działania mające na celu czynną ochronę i określenie zagrożeń dla populacji żurawi na Lubelszczyźnie. Projekt „Wędrówki lubelskich żurawi” prowadzony jest od ubiegłego roku i przynosi wymierne efekty. Jego najmocniejszym punktem są nadajniki GPS, w które wyposażane są te ptaki. Pozwalają one nie tylko na monitorowanie tras ich przelotów i aktywności, lecz również dostarczają niepodważalnych merytorycznie danych o tym gatunku. To wszystko pozwala prowadzić badania dotyczące ekologii rozrodu i migracji żurawi.

W projekcie uczestniczą nie tylko przyrodnicy, lecz również leśnicy, oraz przedstawiciele samorządu, biznesu i innych organizacji, którym na sercu leży przyroda naszego regionu. Pod listem inicjującym akcję „Wędrówki lubelskich żurawi” podpisało się 22 sygnatariuszy. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie wspólnych działań na rzecz ochrony lubelskich żurawi, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat tego gatunku oraz promocji walorów przyrodniczych województwa lubelskiego ze szczególnym uwzględnieniem potencjału przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego.

– Często powtarzam, że to właśnie przyroda jest największą atrakcją turystyczną naszego województwa. Zamieszkujemy przecież obszar, którego walory przyrodnicze są unikalne w skali kraju i Europy. Lubelskie żurawie zdobywają dziś dużo większą popularność, co sprawia, że żuraw staje się symbolem Polesia, a także ambasadorem naszego województwa – mówił Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa.

Jak wskazują przyrodnicy, choć na terenie województwa lubelskiego gniazduje zaledwie kilka procent 20 tys. par lęgowych żurawi, jakie są w Polsce, to jednak nasz region stanowi bardzo ważne miejsce, gdyż większość populacji lęgowej wciąż gniazduje w tradycyjnych, leśno-torfowiskowych siedliskach. Dlatego też ochrona żurawi i jego siedliska przyczynia się do ochrony całego zagrożonego ekosystemu terenów podmokłych. Zwrócono też uwagę na szczególnie ważne znaczenie Poleskiego Parku Narodowego, który to podczas migracji tych ptaków, stanowi dla nich punkt przystankowy.

Organizatorzy akcji zamierzają utrwalić skojarzenie żurawi z województwem lubelskim zarówno poprzez promowanie projektu „Wędrówki lubelskich żurawi”, jak i wydarzenia „Pożegnanie lubelskich żurawi w PPN”. Może się to stać dzięki wyeksponowaniu roli i znaczenia Poleskiego Parku Narodowego jako miejsca gniazdowania populacji żurawi.

(fot. PPN)

2 komentarze

  1. to moze przestaniecie niszczyc siedliska tych ptakow !!

  2. pisior to stan umysłu

    Kilka miesięcy temu pisowiec jan dziedziczak chciał odstrzału tych pięknych ptaków.

Z kraju