Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy dla ponad 1100 cudzoziemców. Małżeństwo stanie przed sądem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali osoby, które zorganizowały nielegalne przekroczenie granicy państwowej dla ponad 1100 cudzoziemców. Zatrzymani osiągnęli zyski na tym procederze sięgające co najmniej 110 tys. zł.

W miniony wtorek funkcjonariusze straży granicznej, w ramach prowadzonego prokuratorskiego śledztwa, zatrzymali małżeństwo – mieszkańców województwa lubelskiego. Osoby te usłyszały zarzuty organizowania cudzoziemcom, w szczególności obywatelom Ukrainy, ale także obywatelom Gruzji i Białorusi, nielegalnego przekraczania granicy. Proceder ten polegał na wystawianiu i rejestrowaniu dokumentów w postaci oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy zawierających nieprawdę.

Śledczy zebrali materiał dowodowy świadczący o tym, iż małżonkowie w ramach prowadzenia agencji pracy, zarejestrowali w Powiatowym Urzędzie Pracy, w okresie od listopada 2016 do grudnia 2017 roku, ponad 1181 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, bez zamiaru rzeczywistego zatrudnienia cudzoziemców.

Dokumenty te były następnie odpłatnie przekazywane cudzoziemcom, którzy na ich podstawie uzyskiwali w Urzędach Konsularnych wizy wjazdowe na terytorium RP. Szacuje się, iż zatrzymani osiągnęli w ten sposób zyski sięgające co najmniej 110 tys. zł. Jak ustalono, podejrzani wskazali ponad 70 różnych adresów na terenie Polski, pod którymi cudzoziemcy mieli wykonywać pracę. Jak się okazało były to adresy zarówno fikcyjne jak i adresy podmiotów, które nawet jeśli potwierdziły współpracę z ww. agencją, to dotyczyło to znacznie mniejszej ilości osób niż wykazywana przez podejrzanych.

W trakcie przeszukania ujawniono kopie dokumentów tożsamości cudzoziemców oraz środki pieniężne, które zabezpieczono na poczet przyszłej kary grzywny. Za organizowanie cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy państwowej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

(fot. NOZG)

3 komentarze

  1. I wiadomo dlaczego dla naszych nie ma pracy? Prawdziwi agenci z agencji pracy.

  2. Eksmisja dożywotnia dla tych, co nielegalnie się tu panoszą i nie płacą podatków !!! Won z Polski

  3. Qfa 100 PLN od łebka ha ha ha