Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Zlikwidowano gang zajmujący się produkcją papierosów. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 52 mln złotych (wideo, zdjęcia)

Likwidacja 2 fabryk papierosów, przejęcie ponad 115 ton tytoniu, blisko 5,5 mln szt. papierosów, maszyny służące do ich produkcji, broń i inne rzeczy, to efekt międzynarodowych działań CBŚP, KAS, Europolu i FIOD. W ramach działań zatrzymano łącznie 30 osób. 

Działania prowadzono w ramach śledztwa Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Ogromne przedsięwzięcie było realizowane przez wiele miesięcy przez funkcjonariuszy z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji i Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi (Krajowa Administracja Skarbowa), przy współpracy z Europolem i holenderską służbą FIOD.

W ramach śledztwa ustalono, że członkowie grupy przestępczej są podejrzani o przestępstwa o charakterze rozbójniczym oraz organizowanie nielegalnych fabryk papierosów. Według wstępnych szacunków w wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 52 mln zł. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że gang działał nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej.

Pierwsze uderzenie nastąpiło pod koniec marca na terenie Królestwa Niderlandów. Wówczas to, dzięki współpracy śląskiego CBŚP z miejscowymi służbami i za pośrednictwem Europolu, zatrzymano 21 osób, obywateli Polski i Ukrainy. Podczas akcji służby niderlandzkie zlikwidowały 2 fabryki papierosów, przejmując maszyny służące do ich produkcji. Zabezpieczono łącznie ponad 61 ton tytoniu, blisko 5,5 mln szt. papierosów z naniesionym znakiem towarowym jednej ze znanych marek tytoniowych oraz przejęto 800 kg tytoniu do fajki wodnej.

Działania służb prowadzone były również na terenie Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób i przeszukali kilkadziesiąt miejsc w województwie śląskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i wielkopolskim. Znaleziono i zabezpieczono łącznie 54 tony tytoniu (tylko w ostatnim czasie przejęto ponad 27 ton) oraz kilkadziesiąt maszyn stanowiących części składowe do tworzenia linii produkcyjnych papierosów.

W trakcie działań przejęto również broń palną oraz 2 ręczne miotacze gazu. Funkcjonariusze zabezpieczyli także przedmioty przypominające umundurowanie i wyposażenie policyjne, urządzenia do komunikacji radiowej oraz zagłuszarki sygnałów.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej czy karnoskarbowe. Niektórzy z podejrzanych usłyszeli także zarzuty dotyczące wymuszenia rozbójniczego, rozboju, pozbawienia wolności, zmuszenia do określonego zachowania czy pobicia. Wobec 7 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec 2 kolejnych dozór policji.

 

(fot. wideo CBŚP)

10 komentarzy

 1. Myśliciel czy tam Myśliwy...

  To niespełna jeden sasin….

  • Co sasin? Przy okazji, przypomniało mi się powiedzenie Goebbelsa „Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą”.

   • nie wcale sasin nie przp… 70 000 000zł na wybory kótre sie nie obyły
    co tam sasin. elktrownia ostrołeka koszt prawie 2 MILIARDY poszla do rozbniórki bo sie pisowcom pomyliło ! sasin przy tym to pikuś

 2. na wybory poszło ponad 70 milionów i co? i ju ch

 3. Wieśniak w gumofilcach z ostrogami

  Monopolista nie znosi konkurencji na rynku i nawet ma przewagę w postaci poświęcanych przy każdej nadarzającej się okazji służb mundurowych i tajniaków wszelkiej maści

 4. Najbardziej rozbawiły mnie te 2 przejęte ręczne miotacze gazu. Tyle to ja mam w samochodzie.

 5. ***** *** i palaczy

 6. A co z darmozjadem pisowskim co wyrzucił w błoto 70 mln, kiedy pójdzie siedzieć razem z rudym za respiratory i maseczki!!!

 7. Wybory korespondencyjne, które się nie odbyły kosztowały 70 mln i ktoś za to poniósł konsekwencje?

 8. Zlikwidujcie jeszcze gang wyłudzający od staruszek „dobrowolne datki” w zamian za obiecywane tzw. „zbawienie”.