Sobota, 15 marca 202515/03/2025
690 680 960
690 680 960

Zielony Budżet „W koronach drzew!”. 44 pomysły na poprawę miejskiej zieleni w Lublinie

W tegorocznym naborze Zielonego Budżetu, który odbył się pod hasłem „W koronach drzew!”, mieszkańcy Lublina zgłosili 44 pomysły. Projekty, które wpłynęły na platformę decyduje.lublin.eu, teraz przejdą etap oceny formalnej, a następnie merytorycznej. Ostateczne wyniki naboru zostaną ogłoszone na początku maja.

– Dziękuję mieszkankom i mieszkańcom Lublina za niesłabnące zaangażowanie w Zielony Budżet. Liczne pomysły zgłoszone w tym naborze pokazują, jak ważna jest dla nas wszystkich troska o miejską zieleń. Motyw przewodni „W koronach drzew!” okazał się trafionym pomysłem – to wyjątkowa edycja, różniąca się od poprzednich, które skupiały się głównie na tworzeniu nowych skwerów i nasadzeń. Tym razem wspólnie zadbamy o istniejące drzewa, które są bezcennym elementem krajobrazu naszego miasta zarówno w parkach, przyulicznych alejach, jak i na terenach szkół czy przedszkoli – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Nabór projektów do VIII edycji Zielonego Budżetu „W koronach drzew!” prowadzony był online od 17 stycznia do 9 lutego za pośrednictwem platformy decyduje.lublin.eu. Zgodnie z harmonogramem teraz nastąpi ocena formalna, która powinna zakończyć się do 14 marca. Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu, w skład którego wchodzą architekci krajobrazu z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, a także przedstawiciele innych wydziałów oraz jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta Lublin, oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji wniosków.

Weryfikowane będą takie dane jak: mpzp bądź zapisy studium, przebieg infrastruktury podziemnej i naziemnej, planowane inwestycje bądź remonty, własności działek, zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Po ocenie formalnej autorzy projektów będą mieli możliwość odwołania się od jej wyników. Po rozpatrzeniu odwołań, wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, który wskaże do realizacji najbardziej priorytetowe i najciekawsze projekty.

Lista projektów Zielonego Budżetu 2025

(Źródło: UM Lublin)

4 komentarze

  1. Ocena: 3

    Pierwszy pomysł to karanie wiejskich studentów , którzy parkują na trawnikach bo myślą że to pole buroków. Ciekawe jest to że mądrale z magistratu nie widzą problemu i nie maja zamiaru stawiać słupków ,bo …auta nie zagrażają pieszym i należy zgłaszać taki fakt do SM , do której nie mozna sie dodzwionić a jak już odbierze to przeważnie gburowaty maturzysta.

  2. Miasto inspiracji dla deweloperów
    Ocena: 0

    • Wystarczy nie zabudowywać klina napowietrzającego miasto.
    • Wystraczy budowac i tworzyć boiska dla dzieci, place zabaw, parki plus infrastrukturę dla mieszkańców dzielnic, zwłaszcza nowych by w ich ramach mieszkańcy mogli się integrować. Promowac sport wśród dzieci dając im możliwości jego uprawiania.
    A tak wszędzie trzeba jechać autem bo jest daleko.
    • Wystarczy wywłaszczyć działki, które w MPZP są oznaczone jako tereny parków i właśnie tam zbudować boiska sportowe dla dzieci, parki, siłownie. Na Sławinie powtaje wielka dzielnica. Dzielnica bloków z ulicami i żabkami naokoło. A wspomniane działki pod parki należą do prywatnych właścicieli. Czyli zapewne znajomych królika. Jak to jest, że w ten sposób może byc blokowany rozwój dzielnicy? Przecieć tam rosną teraz tylko 2 metrowe chaszcze i biegają tam dziki. No chyba że kiedyś zmieni się plan i będzie można taką działkę zabudować XD hmm???

  3. Miasto inspiracji dla deweloperów
    Ocena: 0

    To jest hipokoryzja, że miasto które pozwala zabudowac każdy kwartał , które pozwoliło wyciąć drzewa na skwerku na walecznych teraz chwali się zielonym budżetem i odpowiedzialność zwala na mieszkańców jakimiś badziewiastymi projektami.
    Poza tym drzewa, które są sprchniałe od środka i niebezpieczne pani z wydzialu zieleni stwierdza że są zdrowe. Takie zdrowe były że się jedno złamało o godzinie 12 przed wejściem do jednego z przedszkoli a starażacy wycieli profilaktycznie dwa kolejne :>
    A wydział zieleni tak się bał komentarzy tutaj, że w 3 dni po wycięciu usuneli pień i położyli kostkę XD haha no cyrk.

  4. dzień bez rąbaniny dniem straconym
    Ocena: 0

    Hipokryzja drwali z rathausu nie zna granic.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia