Zielone przystanki autobusowe, drzewa w centrum i łąki kwietne. Wybrano projekty do realizacji w ramach Zielonego Budżetu

Ze 145 wniosków, jakie zostały złożone do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu w Lublinie, ocenę formalną przeszły 133 z nich. Teraz wybrano zwycięskie projekty, które zostaną zrealizowane.

Do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu w Lublinie wpłynęło 145 wniosków na łączną kwotę ponad 13 mln zł. Ocenę formalną przeszły 133 wnioski. Propozycje dotyczyły zarówno realizacji dużych projektów inwestycyjnych, jak i niewielkich nasadzeń w pasie drogowym, stworzenia skwerów, łąk kwietnych, ochrony zieleni przed parkującymi samochodami czy działań edukacyjnych. Mieszkańcy przedstawiali w swoich wnioskach zarówno gotowe koncepcje, jak i same pomysły. Wnioskodawcami były zarówno Rady Dzielnicy, jak i sami mieszkańcy. Wzorem poprzednich edycji Zielonego Budżetu wybrane projekty wpisano w kategorie, które ukształtowały się podczas analizy: łąki kwietne, edukacja, ogrody deszczowe, nasadzenia przyuliczne, skwery, ochrona zieleni istniejącej, dokumentacja projektowa oraz inne.

W dalszej kolejności wnioskami zajął się zespół ekspertów, którego członkowie omawiali zgłoszone propozycje pod względem udziału zieleni, kontekstu otoczenia, innowacyjności oraz funkcjonalności zaproponowanych koncepcji. Ostatecznie eksperci zdecydowali, że do realizacji trafi 38 wniosków. Zgodnie uznano, że jednym z najciekawszych pomysłów, który będzie realizowany, jest projekt dotyczący wykonania nasadzeń 13 dużych drzew przy Krakowskim Przedmieściu. Drzewa pojawią się na odcinku od ul. Ewangelicką a 3 Maja. Dodatkowo zamontowany zostanie systemem napowietrzająco – nawadniającym oraz z zabezpieczenia przeciw uszkodzeniom powodowanym przez kierowców.

– Dzięki projektom z Zielonego Budżetu nasze miasto stale zyskuje nowe przestrzenie zielone, jak chociażby cieszące się ogromną popularnością wśród mieszkańców łąki kwietne, które już teraz zajmują w sumie powierzchnię ok.1 ha. Co roku na Zielony Budżet przeznaczamy blisko 2 mln zł. Ciekawe pomysły pozwalają testować nietypowe rozwiązania wzbogacające przestrzeń, jak ogrody deszczowe czy zielone miejsca odpoczynku. M. in. dzięki zaangażowaniu mieszkańców Lublina zostało zasadzonych 436 drzew, 36 tys. krzewów i ponad 6200 bylin. W tym roku, w ramach Zielonego Budżetu, nasadzimy kilkanaście dużych drzew na Krakowskim Przedmieściu od ul. Ewangelickiej do ul. 3 Maja. Towarzyszyć temu będzie naprawa nawierzchni ulicy i chodników oraz utworzenie specjalnych zabezpieczeń tak, by w odpowiedni sposób chronić zasadzone drzewa przed samochodami. Sukcesywnie zrealizujemy „zielone” pomysły mieszkańców, które nie mogły być wykonane w ramach Zielonego Budżetu ze względu na ograniczone środki – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wśród kolejnych projektów, które zostały wybrane do realizacji, są łąki kwietne w różnych lokalizacjach miasta, wśród nich będą też takie, które nie będą w ogóle koszone. Utworzone zostaną również ogrody deszczowe wraz z tablicami informacyjnymi i opisem problematyki retencji wody, roli terenów zieleni w procesie jej odbioru oraz utrzymania w obszarze miasta. W ramach edukacji powstanie dziesięć ścieżek dendrologicznych dla dziesięciu miejskich placówek edukacyjnych.

Kolejne z zatwierdzonych projektów przewidują: wykonanie nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych w pasach drogowych ulic znajdujących się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej; nasadzenia drzew, krzewów i traw ozdobnych wzdłuż ul. Zelwerowicza na odcinku od Koncertowej do Poligonowej; nasadzenia robinii akacjowej na ul. Wróblewskiego, nasadzenia kilkudziesięciu drzew na wysokości centrum handlowego przy ul. Braci Wieniawskich, nasadzenia roślin ozdobnych na ul. Sierpińskiego czy też zazielenienie ulicy Gęsiej. Usunięte zostaną również uschnięte, połamane drzewa na Ponikwodzie, wykonana zostanie rewitalizacja skweru przy placu zabaw na ul. Jastrzębiej, powstanie miejsce zieleni i wypoczynku przy ul. Ułanów oraz różany zakątek przy ul. Tymiankowej.

Poniżej wszystkie projekty, które zostały wybrane do realizacji w ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu w Lublinie:


(fot. UM Lublin)

Zobacz również

21 komentarzy

 1. Drzewa będą super upiększały tę parkingową część Krakowskiego Przedmieścia. Tylko te blachosmrody pomiędzy drzewami szpecą. Może chociaż oddzielić chodnik od parkingu i samochody wyprowadzić z chodnika robiąc z części chodnika miejsce ( z innego podłoza typu asfalt lub inna kostka ) do parkowania RÓWNOLEGŁEGO. Kierowcy muszą mieć wydzieloną część chociaż uskokiem aby nie wjeżdzali na chodnik zbyt daleko zabierając miejsce pieszym.

  • No i przystanki będą super . Choć autobus nie wiadomo kiedy przyjedzie , bo prezydent zrobił cięcie o 28 mil.zł. na komunikację miejską , to będzie mile posiedzieć na zielonej trawce pod zielonym drzewkiem .

  • Proponuje żebyś zamieszkał w lesie w szałasie jesli tak bardzo kuja Cie w oczy wynalazki współczesnej technologii.

   • Tak zwłaszcza te 15-20 letnie strucle których w Lublinie nie brakuje

    • Jako reprezentant średniowiecza możesz zawsze poruszać się powozem konnym, tylko pamietaj aby sprzątać łajno za sobą.

 2. Kolejne setki tysiecy przekrecone na tych projektach. 50 drzew za 100tys? Ciekawe. Sie dowiemy jak juz zaplacimy.

 3. A ile trawników i chodników pod domami rządzących??

 4. jakie ptaki na LSM ?? Ludzie, mało jest sra… gołębi ?? Wszystko zafajdane że przejść się nie da.

 5. Jesli tak dalej pójdzie cięcie rozkładów MPK, to za rok dwa przystanki będzie można w ogóle w kwietniki zmienić, a zatoczki obsadzić jabłonkami lub kapustą 🙂 Osobiście mi to nie przeszkadza, bo od dwu lat szkoda mi godziny czasu na dojazd do pracy , skoro mogę 10 minut samochodem, mniej płacąc. Wiwat tzw. ekologia!

 6. I jeszcze mech zasadzić na wysokim czole Prezdęta Miasta Inspiracji. Będzie i ekologicznie i estetycznie.

 7. Gdzie jest aleja lipowa na Sławinie?

  • Tutaj z pewnością nie chodzi o nazwę ulicy 🙂
   Na stronie internetowej miasta Lublin można znaleźć szczegóły dotyczące wszystkich projektów w ramach Zielonego Budżetu 2020.
   Opis dla projektu: „Zadbajmy o aleje lipową”
   Celem projektu jest ochrona i pielęgnacja 40 okazów starodrzewu w dzielnicy Sławin (od ul. Sławinkowskiej do ul. Zbożowej – 25 drzew, od wyjazdu z Muzeum Wsi Lubelskiej w stronę centrum miasta – 5 drzew, od ul. Zbożowej do granic miasta – 10 drzew). Efektem będzie poprawa estetyki oraz zabezpieczenie drzew przed skutkami wichur i nawałnic – likwidacja zagrożenia, jakie drzewa mogą stanowić dla ruchu samochodowego i pieszego.

 8. Wyciac drzewa żeby posadzić drzewa to jest biznes

 9. Szanowni Państwo dlaczego nie dba się o ul. Zana. Dawniej były drzewa po kolejnych budowach wzdłuż ulicy żadnych drzew, krzewów ale za to spaliny z samochodów, odgłos licznych klimatyzatorów, że nie można rozstrzelnić okna, terkot klimatyzacji autobusów na końcowym MPK 155 i 158. Ulica Zana winna być zagospodarowana zielenią – są tu duże biurowce, Banki, Sąd, ZUS, Komfort itp. budynki użyteczności publicznej. Dawniej za czasów słusznie minionych dzielnica LSM była piękna zielenią.

  • budżet obywatelski

   Szanowna Pani.
   Gotowe koncepcje jak i same pomysły mogły zgłaszać Rady Dzielnicy jak i sami mieszkańcy.
   Jak widać ze 145 wniosków ocenę formalną przeszły 133 z nich.
   Obecnie to nie jest jakiś urzędniczy wymysł bo w 2018 r. do ustaw o samorządach: gminnym, powiatowym i województwa dodano regulacje o budżecie obywatelskim.
   Jako podatnik ma Pani obowiązki ale również i prawa.
   Dlaczego Pani z nich nie korzysta ?

 10. Pięknie bedzie ,drzewa super w tle najgorsze drogi w Polsce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 11. Ciekawe czy te nasadzenia na Krakowskim Przedmieściu się przyjmą wogóle? Bo to chyba nie pierwsza próba nasadzeń w tym miejscu jeśli się nie mylę?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.2396zł 1.14%
  • GBP 5.2164zł 0.17%
  • EUR 4.5792zł 0.05%
  • CHF 4.3403zł 0.19%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online
   Pilecki.Raport
   Zaproszenie na Festiwal Teatralny „Zwierciadła”
   CITY TRAIL: czas na ostateczne rozstrzygnięcia
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.