Zieleń na pierwszym planie – Tak będzie wyglądał nowy autobus MPK

Zakończył się konkurs na projekt graficzny dla najnowszego autobusu, który będzie jeździł po Lublinie. Jest on w pełni elektryczny, a tym samym ekologiczny. Te dwa kryteria zaważyły jak pojazd będzie wyglądał.

Podstawowe barwy pozostaną bez zmian, kolor czerwony, biały i zielony jest wszak wyróżnikiem lubelskiej komunikacji miejskiej. W zwycięskim projekcie, kolory te układają się jednak w inny sposób, co nadaje im innego wymiaru. Dodatkowo głównym wyróżnikiem będą zielone rośliny, z elektryczną wtyczką zamiast kwiatka a także wielki napis informujący o sposobie napędzania pojazdu. Wyraźnie zaznaczone będzie również poszanowanie ekologii.

Na konkurs wpłynęło 38 prac, kilka z nich ze względu na niedotrzymanie regulaminu zostało odrzuconych. Komisja konkursowa wybrała projekt stworzony przez spółkę Arfa. Otrzyma ona nagrodę w wysokości 1500 zł ufundowaną przez Prezesa MPK Lublin.

Pierwszy elektryczny autobus w Lublinie pojawi się na ulicach miasta w drugiej połowie grudnia. Pojazd jest całkowicie napędzany za pomocą prądu zmagazynowanego w akumulatorach i jednym ładowaniu przejedzie do 100 kilometrów. Wyprodukowany został we współpracy z naukowcami Politechniki Lubelskiej i posiada cztery zestawy baterii. Ich ładowanie będzie się odbywało w zajezdni i potrwa od sześciu do siedmiu godzin.

Z kolei w ruchu miejskim możliwe jest także podładowanie ich z sieci trolejbusowej. Autobus stojąc np. na przystanku końcowym po podłączeniu do trakcji na czas około 15 minut przejedzie jeszcze trzy do czterech kursów, w zależności od długości trasy.


(fot. MPK Lublin)
2014-12-05 17:52:40

8 komentarzy

 1. betonowy krzysztof

  Rośliny kochają Co2 i bez tego by nie rosły.. Także kojarzenie pojazdu zero emisyjnego z roślinnością jest bez żadnego sensu tak na prawdę. Zdaje sobie sprawę, że ma się kojarzyć ludziom ze świeżym powietrzem itp.. no ale fakty są jakie są i takie łączenie jest po prostu błędne.

 2. Trochę wsią zalatuje. Ale ciekawe gdzie to będzie jeździć skoro nowe pojazdy w sieci ZTMu mają być pomalowane jednolicie, mieć klimatyzację biletomat itd.

 3. W Polsce jak cos jest na prąd to nie może się kojarzyć z zielenią tylko z kopalnią!! A to jak wiadomo nie jest energia odnawialna, tzw. zielona energia 🙂 więc ja proponuję ten elektryczny autobus pomalować na czarno 🙂

 4. Czytając tego typu „dziennikarskie” wypociny odnoszę wrażenie że entuzjaści tego typu rozwiązań zupełnie zdają sobie sprawy co znaczy słowo „ekologiczny”. Polski prąd nie jest i nigdy nie będzie czysty bo żeby w Lublinie pojechał trolejbus to w Kozienicach w atmosferę musi wylecieć mnóstwo tlenków siarki, węgla i całej reszty, niestety tępa „ekologiczna” ideologia tego nie pojmuje, z jednej strony promują energię elektryczną, z drugiej straszą czarnobylami – każda elektrownia jądrowa to w tępym mózgu ekologa jedna wielka bomba o straszliwej nazwie „”Czarnobyl”. tylko gdzie np. byli ekolodzy jak do 2012 roku w Wisłę leciały prawie wszystkie gówna z lewobrzeżnej Warszawy? Co drugi ekolog to homoś albo niedouczony, krótkowzroczny półgłówek.

 5. kto za to bierze ogromna kase- czyli nasza- znowu jakies naklejki komu to potrzebne chyba ZTM bo minal czas na w/g nich korekty rozkladow wiec biora sie za kolory ktore sami kiedys uzgodnili zenada czekam kiedy nastepna korekta rozkladow kolory zmienili bo sa nowe naklejki dla inwalidow ,i bez laski , chomo siadajacym sobie na kolanach, a co za tym stoi w ciazy maja sadac na przednim siedzeniu -brawo- bez wywiadu wiemy kto gdzie siedzi i jest monitoring w autobusie i na ulicy ***** mi opadl-ide spac -zono glowa mnie boli

 6. to juz jest glupota… gdyby nie bylo trolejbusow to jeszzce jakos bym przez palce to zaakceptowal- ale po cholere elektryczny autobus jak mamy trajtki??

 7. Siedzi w ZTM jakiś nieuk wkręcony do roboty przez jakiegoś wujka czy znajomka i wymyśla idiotyzmy, ludziom komplikuje życie i udaje że jego praca jest potrzebna. Z utęsknieniem czekam chwili kiedy ludzie chwycą wszystko co pod ręką, kije, pały, powyrywają kostki brukowe i pójdą rozgonić tych darmozjadów i ich przetrącone wymysły…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na cenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika