Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ze zboża technicznego powstawała mąka. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie

Do trzech dużych producentów mąki w naszym kraju trafiało techniczne zboże z Ukrainy. Prokuratura wszczęła czynności w tej sprawie. Jak zastrzegają jednak śledczy, firmy te zostały oszukane, gdyż nabywały pszenicę z przeświadczeniem, że pochodzi ona od polskich rolników.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi śledztwo w sprawie zboża technicznego, jakie trafiało z Ukrainy do Polski i było przerabiane przez duże firmy zajmujące się przetwórstwem rolno-spożywczym. O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”, nam udało się ustalić, że postępowanie jest efektem kontroli prowadzonej przez m.in. służby wojewody. Prowadzona kontrola wykazała, że pszenica nienadająca się do celów spożywczych przez kilka miesięcy ub. roku była przerabiana na mąkę.

Śledczy nie zdradzają o jakie firmy chodzi, gdyż jak podkreślają, mają one w sprawie status pokrzywdzonych. Wszystko dlatego, że dostawcy zboża mieli celowo wprowadzać przedsiębiorstwa w błąd poprzez wskazywanie, że pochodzi ono z Polski. W związku z tym podmioty te zostały doprowadzone do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Sprawa trafiła do Zamościa, gdyż to właśnie na terenie działania tamtejszej prokuratury prowadzony był proceder. Śledczy jednak wskazują, że nie chodzi tu o zamojskie firmy, po prostu przedstawiciele oszukanych podmiotów prowadzili na terenie powiatu hrubieszowskiego skup pszenicy, po czym trafiała ona do zakładów przetwórczych w kraju.

Łącznie proceder ukierunkowany był na osiągnięcie korzyści majątkowej, której wartość została oszacowana na kwotę 1,5 mln zł. Z ustaleń śledztwa wynika, iż do firm przetwórczych trafiło ponad tysiąc ton zboża technicznego. Na razie nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów, przesłuchiwani są świadkowie i gromadzony jest materiał dowodowy.

(fot. pixabay)

66 komentarzy

 1. Zapewne te same co sól drogową używały jako spożywczej.

  • Pracowałem w Niemczech Holandii i nigdy nie kupuje ogórków i pomidorów z tych krajów właściciele też nie jedli swoich produktów ile tam chemii i oprysków było stosowane to się przeraziłem.

   • … teraz popracuj w polskiej szklarni , nie ma żadnej różnicy w produkcji i stosowanej chemii , też nie będziesz już jadł tych warzyw

 2. Tyle lat polscy rolnicy te same opryski stosowali i niektórzy jeszcze stosują co na Ukrainie ludzie jedzą i jakoś żyją nagle unia zakazała stosowania tych oprysków bo chcą sprzedać swoje szwabskie

 3. Nic to nie zmieni. Afera jest głęboko powiązana z rządem. Nie na darmo minister rolnictwa zajął się nią po ponad pół roku.

 4. Pewnie jakiś polityk z PiS maczał w tym palce i jak zawsze niczego się nie doszukają lub sprawę umorzy prokurator zero do kwedratu!

 5. a oni nie widzieli z czego robia make bo nie maja kontroli jakosci xd

 6. Faryzeusze WON