Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zbudowali plac zabaw na zbiorowych mogiłach? Obrońcy górek czechowskich zapewniają, że mają na to dowody (zdjęcia)

Odnaleziony raport pułkownika Ostrzyńskiego ma wskazywać na obecność zbiorowych mogił na terenie górek czechowskich. Jak podkreślają aktywiści, jedna z nich ma się znajdować pod wybudowanym niedawno placem zabaw.

W czwartek lubelscy aktywiści broniący terenu górek czechowskich przed zabudową ogłosili, że pod wybudowanym niedawno placem zabaw znajduje się jedna ze zbiorowych mogił. Co więcej, podkreślają iż zdobyli dowody, że egzekucje w tym miejscu były przeprowadzane od początku do końca niemieckiej okupacji. Nowe światło na historię masowych egzekucji w tej części miasta miało rzucić odnalezione archiwum pułkownika Rudolfa Ostrzyńskiego

Dokumenty są relacją ponad 230 osób, świadków masowych egzekucji z lat 1939-1944. Co więcej, na spisanych kartach znajdują się również naszkicowane mapy wskazujące na miejsca masowych grobów.

– Broniąc górki czechowskie podnosimy od początku zarówno wątek przyrodniczy, jak też temat martyrologii. Ja osobiście znam temat od wczesnego dzieciństwa, gdyż chodziłam do pobliskiej szkoły i od pierwszej klasy opiekowaliśmy się tzw. grobem legionistów, który tak naprawdę był taką mogiłą symboliczną dla wszystkich dusz, które tutaj na poligonie błąkają się nie zaznawszy ponoć spokoju. Kiedy zaczęliśmy bronić górki, wróciliśmy do tego tematu obchodząc dookoła górki czechowskie od domu do domu, szukając osób starszych, które w czasie wojny tutaj mieszkały, bądź ich przodkowie tutaj mieszkali, żeby zyskać jak najwięcej informacji. Zaskakująco dużo widzieliśmy się, zważywszy na czas jaki minął od czasu II wojny światowej. Naprawdę ludzie pamiętają niektóre z tych wydarzeń, jakby to co się działo wczoraj. Jedni dawali nam adresy czy też nazwiska do innych, do których docierali docieraliśmy przez 4 lata – mówiła Magdalena Nosek.

Przełom przyniósł artykuł ze Sztandaru Ludu noszący tytuł Czechowskie Palmiry, z którego aktywiści dowiedzieli się o raporcie pułkownika Ostrzyńskiego. Dlatego też starali się dotrzeć do tych dokumentów. Jednak przeszukiwanie licznych archiwów nie przynosiło skutku. W końcu raport odnalazł Instytut Pamięci Narodowej. Jednak materiały te stały się dowodami w jednym ze śledztw, dlatego też dostęp do nich był na razie niemożliwy. Ostatecznie okazało się, że dokumenty te znajdują się także w archiwach muzeum na Majdanku.

– Materiały z archiwum pułkownika Ostrzyńskiego potwierdzają zeznania żyjących świadków. Masowe mogiły znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, a nawet pod placem zabaw TBV. Przez kilkadziesiąt lat prawda była ukrywana przez komunistów, którzy chcieli ukryć własne zbrodnie popełniane na terenie Górek Czechowskich. Ale w wolnej Polsce ukrywanie tragicznej historii pod placem zabaw nie może mieć miejsca – tłumaczą aktywiści.

Obrońcy górek liczą teraz, że dokumenty te zostaną przeanalizowane przez historyków, co pozwoli na ustanowienie tego terenu miejscem pamięci.

-Żądamy przeprowadzenia rzetelnych badań, uczczenia pamięci ofiar i przeniesienia placu zabaw w inne miejsce. Żądamy wywłaszczenia obecnego właściciela na rzecz Skarbu Państwa oraz objęcia Górek Czechowskich ochroną w formie ustanowienia tam Parku Kulturowego łączącego funkcje ochrony przyrody oraz miejsca pamięci narodowej – podkreślają obrońcy górek czechowskich.

Zbudowali plac zabaw na zbiorowych mogiłach? Obrońcy górek czechowskich zapewniają, że mają na to dowody (zdjęcia)

Zbudowali plac zabaw na zbiorowych mogiłach? Obrońcy górek czechowskich zapewniają, że mają na to dowody (zdjęcia)

Zbudowali plac zabaw na zbiorowych mogiłach? Obrońcy górek czechowskich zapewniają, że mają na to dowody (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

50 komentarzy

 1. ” chodować ” to może i nie można,ale ” hodować ” to już tak

 2. Mam nadzieję że nie robią zakupów w Plazie…

 3. Pani z foto ma coś z kaczynskiego, szaleństwo w oczach.

  • Niezidiociały mimo bulu

   do brawo ja : Skoro Kaczyński ma w oczach szaleństwo to co ma w swoich volksdojcz Tusek ….???? – strach określić .

 4. Wiocha i młode małżeństwa chcą do bloków w mieście . Co tam że jest to jedno z wielu miejsc mordu na ludności której dokonali nazistowskie szfaby i komunistyczne łachudry , dla niektórych ważniejsze jest to by było w tym miejscu skanalizowane sranie w porcelanę i ciepła woda w kranie . A. „producent ” tego luksusu mógł zakupić sobie nowy jacht .

  • Nikt z wioski nie pójdzie mieszkać do bloku tylko tych z wiosek stać na mieszkania i kupują jako inwestycje pod wynajem.

   • @rolniku . 95% osiedli zamieszkują ludzie z wiosek . M.innymi na Gęsiej i okolicy . Sprzedają gospodarstwa na których ich dziadkowie i ojcowie ciężko pracowali na ich byt i wykształcenie , by właśnie zamienić to na sranie w porcelanie i w garażu podziemnym parkowanie .

 5. Nikt bogaty nie będzie mieszkał w klatce tylko biedaki mieszkają blokach.

  • Piszesz, jakbyś wszystko sam osiągnął i nic nikomu nie zawdzięczał.
   Niestety nie każdy ma tyle szczęścia co Ty.

 6. Czy ta kobieta z pierwszego zdjęcia jest normalna? Z samego wyglądu można powiedzieć że jest obłąkana, nie wspominając już o tym co tam bredzi. Na początku byłem w stanie jeszcze ich słuchać, ale jak zobaczyłem pocięte bilbordy zapraszające mieszkańców na referendum, to swoje zdanie na ich temat już mam i nie zmienię. Budować !!

 7. rzuk o tym wiedział?

 8. Jakoś nie przeszkadza im jak ktos wyprowadza tam pieska, który załatwia swoje potrzeby. Wtedy mogil tam nie ma…..