Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zapora na granicy z Białorusią przejdzie modernizację. Jest zapowiedź premiera

Donald Tusk poinformował, że podjęta została decyzja o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią. – Granice z Rosją i Białorusią muszą być szczelne. Polska, Finlandia, ale także Kraje Bałtyckie muszę wziąć za to wspólną odpowiedzialność – dodał premier.

Dzisiaj premier Donald Tusk wydał oświadczenie po spotkaniu z premierem Republiki Finlandii Petteri Orpo. Padły w nim zapewnienia o modernizacji zapory na granicy z Białorusią.

– Nasze dzisiejsze spotkanie potwierdziło obustronną gotowość do ciężkiej, bardzo intensywnej pracy na wielu szczeblach – europejskim, bilateralnym, pomiędzy firmami, środowiskami, ale przede wszystkim na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Finlandii, Polski, całego regionu i Europy. Wraz z panem Premierem wymieniliśmy informacje i doświadczenia na temat sytuacji na naszych granicach. Mamy do czynienia z podobnymi problemami – nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadującymi migracja. To jest problem i Finlandii i Polski – powiedział Donald Tusk.

Premier dodał, że podjęta została decyzja o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczone zostaną na to adekwatne środki.

– Granice z Rosją i Białorusią muszą być szczelne. Polska, Finlandia, ale także Kraje Bałtyckie muszę wziąć za to wspólną odpowiedzialność. W tym łańcuchu nie może być słabych ogniw. Jesteśmy gotowi – Polska i Finlandia – wesprzeć, współpracować z innymi partnerami tak, aby granica na wschodzie była rzeczywiście skutecznie kontrolowana. Właściwie cała granica północna i wschodnia Polski to są tereny, które bardzo dużo straciły w związku z polityką rosyjską, białoruską i wojną w Ukrainie. Przede wszystkim dlatego będziemy wspólnie z Finlandią działali na rzecz zaangażowania także środków europejskich we wsparcie regionów poszkodowanych bezpośrednio i pośrednio przez agresywną politykę naszych wschodnich sąsiadów wobec nas. Finlandia i Polska mają absolutne przekonanie, że dzisiaj cała Europa musi zwiększyć i to wielokrotnie nakłady i wysiłki na rzecz odbudowy przemysłu obronnego. Jesteśmy gotowi, aby w tym bardzo aktywnie uczestniczyć. Mówimy tutaj o radykalnym wzroście, jeśli chodzi o nakłady i działania w skali europejskiej – nie ma co do tego żadnych wątpliwości – wyjaśniał Donald Tusk.

Premier zaznaczył, że Finlandia cieszy się uzasadnioną reputacją obrony cywilnej.

– My zaczynamy po paru latach pewnych zaniechań. Bardzo chcielibyśmy unowocześnić i odbudować wszystkie możliwości związane z obroną cywilną, tj. infrastruktura, treningi, szkolenia oraz procedury. Bardzo dziękuję za tę gotowość do współpracy, kooperacji i pomocy ze strony Finlandii, tak abyśmy możliwie szybko nadrobili, nadgonili stracony czas w tej kwestii. Poinformowałem pana Premiera o naszej sytuacji w polskim rolnictwie i na granicy polsko-ukraińskiej. Będziemy musieli podejmować w Polsce decyzje na rzecz ochrony polskiego rolnictwa wobec nierównej konkurencji z produktami rolnymi płynącymi za wschodniej granicy, głównie z Ukrainy. Będę tutaj interweniował na poziomie europejskim – mówił Donald Tusk.


>

45 komentarzy

 1. A Szczerba z Jońskim będą biegać z pomocą dla uchodźców ?

 2. Co będą z tej zapory demontować?

 3. Będą robić dziury dla uchodźców.

 4. Ale rudy Szkop mówił że pisiory tego nie zbudują To co on chce modernizować?

 5. Biedne ograniczone pisiory.
  W trakcie kampanii krzyczeli że będą demontować a tu psikus.
  Znów baca wywiódł barany na pastwiska 🤣

 6. Co 100 m zainstalują furtki. Przecież to biedni ludzie szukający swojego miejsca.

 7. Jestem problemem Tuska

  Dziwne rzeczy się dzieją czyżby pani Holland z Izraela wyraziła na to zgodę. Może powstaje scenariusz do nowego filmu. Tylko musi wymyślić nowe fikcyjne postacie.

 8. Jak się weźmie za to jak za budowę cpk czy atomu, to już całkiem po nas.

 9. Rudy hipokryta ,co tam jest do modernizacji ? Żeby czasem nie zaczęli lewaki sabotować to ogrodzenie .

 10. Ryży szkodnik Polski

Dodaj komentarz

Z kraju