690 680 960

Zamienili ciała, jedno skremowali. Policja wszczęła śledztwo w sprawie zbezczeszczenia zwłok

Trwa zbieranie materiału dowodowego w sprawie fatalnej pomyłki podczas wydawania ciał dla firmy pogrzebowej. Dzisiaj odbyły się przesłuchania pracowników.

Policja prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnego zbezczeszczenia zwłok, do którego miało dojść w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Lublinie. W czwartek przed pogrzebem, który miał się odbyć na cmentarzu na Majdanku, rodzina odkryła, że w trumnie znajduje się ciało obcej im osoby. Niebawem okazało się, że zwłoki ich bliskiego, zostały skremowane bez ich wiedzy i zgody.

Organizatorem pogrzebu była firma pogrzebowa Kalla, jednak im ciało do pochówku przekazano w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych. To właśnie pracownicy PUK-u mieli być odpowiedzialni za fatalną pomyłkę. W sobotę byli oni przesłuchiwani przez policję. Jak nas poinformowano, obecnie śledztwo prowadzone jest w sprawie,  a nie przeciwko danej osobie. Trwa ustalanie, kto jest odpowiedzialny za zamianę ciał i dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji.

Policjanci z III komisariatu dotarli także do członków obu rodzin, których ciała zostały zamienione. Ze wstępnych przesłuchań wynika, że jedna z nich żąda ustalenia oraz ścigania sprawców zaniedbania. Cały czas trwa kompletowanie materiału dowodowego w tej sprawie. Gdy zostanie to zakończone, dokumentacja będzie przekazana do Prokuratury Rejonowej, która zadecyduje o dalszym toku postępowania.

Za zbezczeszczenie zwłok, za co może zostać uznana kremacja ciała bez zgody rodziny, grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

(fot. lublin112)
2017-03-04 20:10:55

15 komentarzy

 1. kremacja to zbeszczeszczenie zwłok? bez przesady… oczywiście zamiana ciał jest dużym zaniedbaniem, ale powiedzmy sobie – tak naprawdę co to za różnica, w jakiej postaci i w którym dołku kto wyląduje?

  • Wyraźnie jest napisane, że rodzina nie wyraziła zgody na kremację ciała. Każdy ma prawo do właściwego, ich zdaniem, pochówku. Dla jednych kremacja jest czymś ok, dla innych nie. Jedni ciała bliskich chowają tradycyjnie, inni kremują, a jeszcze inni, jak np. Mongołowie, wyrzucają zdziczałym psom na pożarcie. To dla nich jest zgodne z tradycją a dla nas bezczeszczeniem zwłok. Także należy się postawić w sytuacji rodziny a nie swojego światopoglądu.

   • po katastrofie w Smoleńsku Kopacz i Tusk zapewniali, że wszystko jest jak należy, a potem okazało się, że ludzie obce im osoby, bo zwłoki były pozamieniane…

  • Mlke – jaką Ty możesz mieć wiedzę… zal mi ciebie. Dziwnie bronisz chorego układu więc albo działasz w imię firmy w której pracujesz albo dostępu do koryta. Podaj mi jeden argument po co to robisz? Mamy 21 wiek i każdy ma prawo decydować po 2 godzinach lub do 72 godzin, gdzie ciało ma trafić. Nie decyduje szpital ani nie firma pogrzebowa również nie Ty. Tylko i wyłącznie RODZINA zmarłego! Żałosne argumenty masz z d..y Pozdrawiam ponownie ;D mam beke z Ciebie

  • Nie wierzę co czytam …. ,,Ewa 33,, nie masz czci godności dla zmarłych…

   • cześć i godność dla zmarłych ma się w sercu
    a warto okazać ją za ich życia, a nie cudując i robiąc z nich niemal świętych po śmierci

 2. śmiszny boguś woźny opowiedz bajeczkę…

 3. widać „profesjonalim ” firmy PUK

 4. Art. 262.

  § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  § 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  Gdzie tu zbeszczeszczenie zwłok zwykła pomyłka.

  • Zwykła….Najzwyklejsza…. Przecież to jak źle posegregować śmieci, bo nie ważne gdzie trafią…. żal….

 5. Ludzie…..co Wy piszecie….Nie macie pojęcia co przeżyła rodzina odkrywając, że w trumnie znajduje się inny człowiek! Szukając w pośpiechu przed pogrzebem ciała swojego bliskiego! I jaki musiał być szok gdy odkryli, że jego ciało zostało spalone! Jaka pewność że otrzymali prochy właśnie swojego bliskiego?! Ewa, 33, jasne modlimy się za duszę zmarłego, której już w tym ciele nie ma, ale postaw się w sytuacji gdy masz świadomość tego, że chowasz ciało zupełnie obcej Ci osoby a ciało Twojego męża, ojca czy syna, po prostu Twojego najbliższego, zostało spalone czy wydane obcym ludziom….. Z pewnością byłoby Tobie to obojętne- gratuluję takiego braku sumienia….

 6. Wina leży po stronie obu firm ,jedni nie patrzyli co wydaja a drudzy co biorą i szykują do pogrzebu .

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas