Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jest zaledwie o 3 gramy lżejsza, od największej truskawki w Polsce. Rekordowy owoc z gminy Puławy

Powoli dobiega końca przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na najdorodniejszą truskawkę, który to jak co roku został ogłoszony przez gminę Puławy. Obecnie największy z owoców pochodzi z Leokadiowa.

Do 15 czerwca przyjmowane są zgłoszenia do konkursu na najdorodniejszą truskawkę sezonu. Jak co roku został on zorganizowany przez Urząd Gminy Puławy. Plantatorzy chętnie w nim uczestniczą, dostarczając zebrane na swoich polach wyjątkowe okazy tych owoców. To właśnie gmina Puławy jest często nazywana lubelskim zagłębiem truskawkowym. Uprawom sprzyjają bardzo dobre warunki glebowe i klimatyczne co sprawia, że owoce są smaczne i dorodne. Puławskie truskawki zostały też wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie największa z truskawek zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu pochodzi z plantacji Państwa Wioletty i Zachariusza Chrostów z Leokadiowa. Gigant należy do odmiany Roxana i osiągnął wagę 211 gramów, co oznacza, że jest zaledwie o 3 gramy lżejszy od truskawki wyhodowanej na tej samej plantacji przed rokiem. Okaz z 2017 r. o wadze 214 gramów pobił nieoficjalny rekord Polski. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni są podczas Święta Truskawki, które w tym roku odbędzie się 1 lipca w Górze Puławskiej.

To nie jedyny konkurs związany z tym smacznym owocem, jaki został zorganizowany w tej gminie. Ogłoszono już zwycięzcę konkursu na pierwszą łubiankę sezonu. W tym roku został nim Marek Krzesicki z Pachnowoli. Owoce dostarczył 16 maja o godz. 13:20. Do rozstrzygnięcia pozostają konkursy na Miss Truskawki, Plantatora Roku, najpiękniejsze truskawkowe stoisko a także artystyczny „Truskawkowe Inspiracje” i kulinarny „Truskawkowy Przebój Smaku 2018”.

60

61

(fot. UG Puławy)
2018-06-09 22:31:21

7 komentarzy

  1. Ludzie jesteście normalni? Trzy truskawki połączone nazywacie największą truskawką??? Puknijta się w główkę…

  2. Przecież to trzy truskawki.

  3. Wolę Hiszpańskie. Są smaczniejsze i co ciekawsze tańsze….

    • co ty wiesz,w nogach śpisz

    • mało wymagający smakosz

      Cytrusy są znacznie lepsze smakowo. Truskawki krajowe sprzedawane są niedojrzałe, kwaśne ale za to w dużo wyższej cenie niż owoce zagraniczne. Gdy byłem małym gnojkiem to jadłem niedojrzałe owoce zerwane z drzewa i nie dlatego, że były lepsze od kupionych. Ja z tego wyrosłem ale obserwuję, że u wielu ludzi pozostało to zamiłowanie do niedojrzałych owoców do tego stopnia, że wykupują wszystko niedojrzałe i niesmaczne

Z kraju