Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody zmierza do woj. lubelskiego. Wiemy, jaka pogoda będzie podczas Wszystkich Świętych

Nad województwo lubelskie zbliża się załamanie pogody, które jest związane z niżem o imieniu Cord i strefą chłodnego frontu atmosferycznego, na którym doszło do rozwoju zafalowania. Jutro czeka nas przejściowe ochłodzenie i stabilizacja w pogodzie, ale w pierwszej połowie listopada pozostaniemy przeważnie pod wpływem cyrkulacji strefowej atmosfery.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD wskazują, że nad woj. lubelskie zbliżają się umiarkowane, miejscami intensywne opady deszczu o charakterze wielkoskalowym i konwekcyjnym. Wysokość opadów może sięgnąć do 5-15 mm. Strefa opadów wkroczy przed godziną 18.00 do południowej części woj. lubelskiego, następnie obejmie cały region z biegiem godzin i padać ma do drugiej części nocy. Strefa opadów odsunie się nad Ukrainę i Białoruś.

Dziś w godzinach popołudniowych i wieczorem zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Postępujące opady atmosferyczne z południa na północ, północny – wschód. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 16°C do 18°C. Wiatr okaże się umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni do 40 km/h.

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite, nad ranem możliwe większe przejaśnienia. Wystąpią opady deszczu, miejscami o umiarkowanej intensywności. Wysokość opadów do 10-15 mm. W najchłodniejszej części nocy od 7°C do 9°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, zachodni do 40-50 km/h.

W pierwszy dzień listopada na Starym Kontynencie, w tym również nad naszym krajem pogoda będzie kształtowana przez liczne układy niżowe i związane z nimi układy frontów atmosferycznych, które wkraczają zarówno od strony ciepłego Atlantyku, jak i basenu Morza Śródziemnego. Z tego powodu na ogół utrzymują się cieplejsze strumienie wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego i przejściowo zwrotnikowego w Polsce. Jednak w środę zacznie ulegać stopniowemu osuszaniu, dlatego w rezultacie spowoduje to jedynie na miejscowe i rozproszone opady deszczu w formie przelotnej. Występować będą też przejaśnienia i rozpogodzenia, a gdzieniegdzie wzrośnie do umiarkowanego. Temperatury na moment spadną.

Jutro spodziewane jest ochłodzenie i zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie słabe i ograniczone obszarowo opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia od 10°C do 12°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, początkowo także porywisty, zachodni.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C. Miejscami przy gruncie możliwe przygruntowe przymrozki. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia wiatr słaby, południowy.

W dzień zaduszny zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-wschodni.

Kolejne dni przyniosą dynamiczne warunki związane z cyrkulacją strefową atmosfery. Na termometrach ma być przeważnie 12-15°C. Noce na ogół bez przymrozków z temperaturą w okolicach 5-8°C. Będą częste opady i silny wiatr. Pierwsza dekada jeszcze bez nadejścia przedzimia i opadów śniegu. Główny wpływ na pogodę ma mieć cyrkulacja atlantycka, dlatego pogoda zmieniać ma się szybko i dynamiczne.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów w kraju

4 komentarze

  1. Nie będzie rewii mody.

  2. Co to za tytuł ????? Jakie załamanie pogody ,mamy listopad !!!!!!

  3. Witam redakcja jak to ma w swym zwyczaju umie tylko straszyć ludzi zapominając że w naszym klimacie od października do marca takie raptowne załamania pogody to nic nadzwyczajnego

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo