Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody nadchodzi do woj. lubelskiego. Będą silne ulewy i groźny wiatr powyżej 70 km/h

Nad region nadciągają intensywne opady deszczu, które zaczną się zaznaczać w drugiej części dnia. Najmniej deszczu spadnie najprawdopodobniej w zachodniej części regionu. Najwięcej w powiatach na wschodzie i północy woj. lubelskiego.

W dalszym ciągu utrzymuje się wyjątkowo niska temperatura w Polsce za sprawą zalegania chłodnego powietrza polarno morskiego. Aura jest typowo jesienna. Jednak wtorek jest ostatnim tak chłodnym dniem w tym tygodniu. Od środy zacznie postępować stopniowe ocieplenie. Na jeszcze wyższe temperatury przyjdzie nam jednak poczekać do przyszłego tygodnia, kiedy to wzrośnie ryzyko upałów. Termometry pokażą dziś od 15°C do 19°C. Noc z wtorku na środę z temperaturą do 13 °C/15 °C i umiarkowanymi oraz intensywnymi opadami wielkoskalowymi.

Wczoraj nad Polską znajdował się niż górny, który odsuwał się nad Ukrainę i Białoruś. Lokując się na wschód od naszego kraju, niż o imieniu Zelda wpływać ma na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy. Prognozowany jest również silny porywisty wiatr z sektora północno-zachodniego, który wynikać ma z dużej różnicy ciśnienia pomiędzy niżem na wschód od Polski a wyżem Iosif jaki znajduje się nad zachodnią częścią Starego Kontynentu.

Okludujący się układ frontów atmosferycznych przyniesie w woj. lubelskim większe opady atmosferyczne. Dziś w regionie zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego i całkowitego. Znad północno-wschodniej części kraju nasuwać ma się strefa jednostajnych opadów deszczu. Początkowo na wschodzie, południowym-wschodzie naszego regionu zdarzyć mogą się słabe burze. Ich intensywność będzie jednak mniejsza niż wczoraj.

Stopniowo nad regionem opady wielkoskalowe zaczną zaznaczać się w drugiej części dnia. Najmniej deszczu, bo do około 10 litrów na mkw spadnie najprawdopodobniej w zachodniej części regionu. Najwięcej w powiatach na wschodzie i północy woj. lubelskiego do 20-45 litrów na mkw . W centrum Lubelszczyzny do 15-30 litrów. Największe natężenie opady osiągną późnym wieczorem dziś oraz w nocy z wtorku na środę. Lokalnie możliwe są podtopienia. Szczególnie na północy i wschodzie regionu. Opady zaczną wycofywać się i słabnąć jutro w pierwszej części dnia. W powiatach przygranicznych zanikną dopiero w środę w godzinach popołudniowych.

Należy również wspomnieć o silnym wietrze, który wynikać ma z dużej różnicy ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem ulokowanym nad Białorusią. Średnia prędkość wiatru wyniesie około 20-35 km/h, w porywach do 75 km/h z zachodu i północnego-zachodu. Istotnie nasilona prędkość wiatru będzie przez cały wtorek. Jednak szczególnie silnie w połączeniu z opadami powieje w nocy z wtorku na środę. Wietrzna aura z wiatrem powyżej 65 km/h utrzyma się jeszcze przez cały jutrzejszy dzień. Zacznie on słabnąć dopiero jutro pod wieczór.

Termometry pokażą jutro od 21°C do 25°C. Od zachodu jednak zacznie następować poprawa pogody. Możliwe są w drugiej części dnia przejaśnienia i rozpogodzenia w woj. lubelskim. Słabszy wiatr niż w środę będzie dopiero w czwartek. Temperatura ma szanse lokalnie przekroczyć 25°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów w Polsce

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Czyli jak zwykle straszą opadami burzami, a nawet kropelka nie spadnie. Tak było wczoraj wielkie apele alerty i nawet kropla nie spadła.

  • Jak zwykle komentarz bez sprawdzenia faktów. Spadło w regionie i to dużo. Oprócz deszczu, wystąpił również grad.
   Dane dostępne tutaj:
   https://hydro.imgw.pl/

   • W takim razie proponuję poszerzyć region do 5 województw wtedy już całkiem będzie można napisać cokolwiek i mówić że, przecież było napisane że w regionie a nie Lublinie. A Dziura to akurat ma rację alerty, smsy powiadomienia, a później najbliższa burza 50km od Lublina.

    • Burza to zjawisko lokalne. Polecamy używanie narzędzi pogodowych. Prognoza jest zawsze dla woj. lubelskiego.

 2. No niestety, ale tam gdzie mieszkam gmina Dołhobyczów to nie spadła anie jedna kropla i to fakt nie prognoza czy objawienia.

  • Prognoza nie jest tylko i wyłącznie dla jednego miejsca, gdzie Pan/Pani mieszka, ale dla całego regionu. Wczoraj wystąpiły w regionie opady.

 3. wczoraj padal grad

 4. Ws,Ustki ch**a warte te prognozy.
  Spekulacja !

 5. Ściema za fajna kase

  Ja bym tych wszystkich specy od pogody (czytaj wróżenia z fusów) zwolnił.
  Napewno taniej by wyszło zatrudnić górala niech przeprowiada (chociaż to niesa górale tylko przebierańcy) ,ale przynajmniej by było ciekawiej.

 6. BĄDŹ SOBĄ, ŻYJ RADOŚNIE ❗❗❗

  Wyłącz alerty!
  Nie daj manipulować sobą!
  Kiedyś dziura ozonowa, potem globalne ocieplenie, zostań w domu, pandemia, kleszcze, dzikie dziki..
  A tak naprawdę chodzi o to, byś posłusznie wykonywał polecenia z małego okienka telefonu…
  BĄDŹ SOBĄ ❗
  ŻYJ RADOŚNIE ❗

Z kraju