Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zakończyły się działania „Bezpieczne wakacje”, rozpoczęła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Lubelscy policjanci podsumowali w poniedziałek minione wakacje. W lipcu i sierpniu mundurowi odnotowali 4282 zdarzenia drogowe, w tym 282 wypadki, w których śmierć poniosło 39 osób, a 301 zostało rannych. W wodach na terenie naszego województwa utonęło 5 osób.

W związku z zakończonymi wakacjami lubelscy policjanci podsumowali ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w ciągu dwóch miesięcy. Mundurowi przez ten okres odnotowali 4282 zdarzenia drogowe, w tym 282 wypadki, w których śmierć poniosło 39 osób, a 301 zostało rannych.

Najliczniejszą grupę ofiar stanowili kierujący 12, kolejno piesi 9 i motocykliści 4. W analogicznym okresie roku 2018 doszło do 287 wypadków, w których zginęły 52 osoby, a 301 zostało rannych.

W wakacje policjanci skontrolowali blisko 600 autokarów. W kilku przypadkach kierujący autokarami znajdowali się w po użyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości. Co ważne, stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

Mundurowi wraz z przedstawicielami WOPR skontrolowali także 40 zbiorników wodnych. Od lipca do końca wakacji wsparcia miejscowym stróżom prawa udzielało 30 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Funkcjonariusze skierowani zostali na teren czterech powiatów w naszym województwie: parczewskiego, janowskiego, włodawskiego i łęczyńskiego.

W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 5 osób, dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich 6.

Zakończyły się działania „Bezpieczne wakacje”, rozpoczęła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

– Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, a z dniem dzisiejszym przed nami nowe zadania. Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna. Podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci odwiedzają szkoły spotykają się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami. Prowadzą lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi i mówią o zagrożeniach. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie – mówi podinsp. Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

Policjanci uświadamiają jak ważna jest widoczność dzieci w drodze do szkoły oraz i prawidłowe przewożenie w pojazdach.

– Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni – wyjaśnia podinsp. Renata Laszczka-Rusek.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. W rejony lubelskich szkół, przez najbliższy tydzień, będą kierowane policyjne patrole.

Bezpieczna droga do szkoły” to także akcje dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletni.

Zakończyły się działania „Bezpieczne wakacje”, rozpoczęła się akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

(fot. KWP Lublin)

4 komentarze

  1. Okolice dróg już od dawna nie są bezpiecznym miejscem. W ostatnich latach nawet na chodnikach nie jest bezpiecznie. Jak nie rowery to samochody.

  2. „Bezpieczne wagary”.

  3. przyznać się kto jeździł z Yanosikem? 😀

  4. Zakończyła się jedną dochodowa akcja rozpoczęli następną

Z kraju