Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zakończyła się akcja przewożenia żubrów. Osiem zwierząt zamieszkało w Lasach Janowskich

Osiem, a nie jak pierwotnie planowano dziewięć żubrów, liczy stado, które zamieszkało w Lasach Janowskich. Za kilka tygodni zostaną one wypuszczone na wolność. Przyszłej zimy ma dołączyć do nich jeszcze jedno zwierzę.

Leśnicy zakończyli proces wsiedlania żubrów na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski. Trwająca tydzień akcja nie przebiegała jednak zgodnie z planem, w wyniku czego w naszym regionie zamieszkało osiem, a nie jak pierwotnie przewidywano dziewięć osobników. Jedna z żubrzyc padła bowiem po przyjeździe na miejsce. Na razie nie można stwierdzić, co było przyczyną śmierci. To dopiero wykaże sekcja zwłok, która zostanie przeprowadzona w najbliższych dniach.

Dodatkowo dwa żubry od razu wybrały wolność opuszczając zagrodę adaptacyjną. Jest to krowa z cielakiem, które to jako pierwsze przyjechały w te tereny. Uciekinierzy szybko zostali namierzeni dzięki obroży telemetrycznej, którą nosi krowa. Dzięki temu wiadomo, że cały czas przebywają w pobliżu zagrody.

Janowską subpopulację utworzyły żubry przesiedlone z Puszczy Boreckiej na Mazurach i Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Sześć żubrów przystosowuje się do życia w nowym środowisku w zagrodzie, w której spędzą najbliższe tygodnie. Znajdują się one, podobnie jak pozostałe dwa zwierzęta będące na wolności, pod stałą opieką lekarzy weterynarii oraz leśników. Są systematycznie dokarmiane oraz obserwowane jest ich zachowanie.

– Stado zasili przyszłej zimy co najmniej jeden żubr z zewnątrz. Jest to nieuniknione w celu zachowania optymalnego stanu puli genowej gatunku w naszych lasach, a powodem takiej decyzji był nieoczekiwany upadek jednej z wsiedlonych krów. Dlatego też za rok nasza subpopulacja zostanie poszerzona o jedną bądź dwie żubrzyce – wyjaśnia nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski Waldemar Kuśmierczyk.

Zaplanowano, że zwierzęta rozmnażając się mają stworzyć stado liczące w przyszłości docelowo ok. 40 osobników. Jednak dokładna liczba będzie dopiero określana. Nadleśnictwo Janów Lubelski ma opracować długofalową strategię rozwoju żubrzej populacji na swoim terenie. Szczegółowe wytyczne co do liczebności stada muszą bowiem zostać poparte naukową analizą co do możliwości siedliskowych lasów, w których będą zamieszkiwać zwierzęta.

(fot. Nadleśnictwo Janów Lubelski)

12 komentarzy

 1. Leśnicy jak zwykle chwalą się swoją zbawienną działalnością na rzecz ratowania przyrody, a ciekawe czy do wypłaty odszkodowań za szkody wywołane przez żubry też będą tacy chętni, czy zgodnie z prawem będą odsyłać do RDOŚ, żeby ten płacił z państwowych (czyli naszych) pieniędzy? A co z ofiarami wypadków drogowych – Pan Nadleśniczy bierze odpowiedzialność?

 2. Mało. Tylko dwa czteropaki.

 3. Od czasu poprawienia się warunków na drogach, można odnieść wrażenie, że nawieziono bydła nie pojedyncze sztuki, ale dziesiątki tysięcy sztuk tego bydła. Chodzi oczywiście o bydło drogowe.

  • Przepraszam bydło, o ile je uraziłem. Bydło (zwykłe) nie zabija kilku tysięcy, ani nie rani rokrocznie kilkudziesięciu tysięcy osób, więc oczywistą obrazą dla bydła (zwierząt) jest przyrównanie ich do polskich kierowców.

 4. Franiu wnioskujemy, że nie posiadasz prawa jazdy i z tej zawiści lub zazdrości takie słowa ?

 5. Żubry to zwierzęta mądrzejsze od ludzi, stadne, rodzinne
  nie to co lewackie społeczeństwo,
  dziki są mądrzejsze od lewackich kobiet które walczą o legalną aborcję nawet po urodzeniu
  żal też facetów którzy je popierają – nie mają jaj, są nędznymi pantoflarzami
  lewakami, cioootami ,

  • Te niebieskie tabletki już odstaw, bierz tylko żółte z tego dużego blistra.Masz chyba tel do przychodni, dzwoń śmiało.

 6. Komu to potrzebne?? W lasach Janowskich jest brak jakiejkolwiek zwierzyny!! Niech ci zbawcy wezmą się za robotę i zaczną sprowadzać drobną i grubą zwierzynę!bo to co robią teraz to cyrk. Cyrk za nasze pieniądze!
  Te zubry w prostej linii są ze sobą spokrewnione! Co oznaczają że niemalże KAZIRODCZE. Saa podatne na różnego typu choroby itp. Zachowują się jak krowy niemaja nic wspólnego ze swoimi danymi dzikimi krewnymi……

  • Tym tokiem myślenia to ty też jesteś w prostej linii spokrewniony z każdym osobnikiem z tej ziemi. Której byś nie chciał cyknąć to i tak będziesz kazirodcą.

   • Co leśny kundlu zabolała prawda. Ta wasza szkodliwa firma lasy państwowe powinna być zlikwidowana.

 7. Pytanie – czy mają, lub jest przewidziane sprowadzenie – ich naturalnych wrogów, którzy będą dbali o ilość i stan zdrowotny tych zwierząt
  Czy tylko sprowadzono krowy, które będą rozmnażać się bez ograniczeń i wpierniczać okoliczne uprawy?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo