690 680 960

Zakład Ubezpieczeń Społecznych: Ułatwienia dla firm w kryzysie związanym koronawirusem

Prostsze przesunięcie terminu płatności składek i przerwa w spłacie już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

Przedsiębiorcy mogą teraz skorzystać z odroczenia terminu płatności składek o trzy miesiące. Chodzi o składki za okres od lutego do kwietnia 2020 roku (również te, których termin płatności upłynął). 

Natomiast firmy, które już spłacają zaległości wobec ZUS w ratach, mogą wystąpić o zawieszenie układu ratalnego – też na trzy miesiące. W tym przypadku można zawiesić płatność rat lub składek, które mają wpłynąć do ZUS w okresie od marca do maja tego roku. Przyznanie ulgi oznacza, że umowa ratalna z Zakładem wydłuży się o okres takiej przerwy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował uproszczony wniosek o tego rodzaju wsparcie.

– Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wniosek można przesłać do ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych, pocztą tradycyjną albo złożyć w specjalnym pojemniku w placówce instytucji. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, samo złożenie dokumentów nie gwarantuje udzielenia ulgi. Potwierdzeniem ulgi jest umowa zawarta z ZUS. Więcej na ten temat na www.zus.pl

Informacje o wsparciu można uzyskać także u doradców ds. ulg i umorzeń:

Oddział ZUS w Biłgoraju 84 688 14 68 lub 82 565 34 55, wew. 272, mail: [email protected]

Oddział ZUS w Lublinie 81 535 75 92 lub 81 535 76 77, mail: [email protected] 

(fot. lublin112.pl)

32 komentarze

 1. czyli nie 3 tylko 2 składki bo za luty większość już zapłaciła !!!!!!!! Oszuści

  • Nie dość że VAT od wszystkiego odliczacie tym samym nie finansując państwa i nierobów 500+ to jeszcze mają Wam ułatwiać. Złodzieje.

   • Kur Waszmościu ale masz wiedzę o prowadzeniu działalności gospodarczej 🙂
    Dobrze Ci radzę nie zakładaj bo z taką wiedzą polegniesz już na starcie !!!

    • GIS dorobkiewiczu, akurat w tej kwestii mam wiedzę i nir poległem na starcie, ani nie musiałem okradać państwa. Radzę Ci zamknij swój biznes póki jeszcze nie jesteś na minusie, chyba że juz tak się stało, inaczej byś nie marudził 🙂

 2. A poza tym co z tego że przesunę jak potem trzeba będzie 2 razy tyle zapłacić
  Pogonić cały ten zus w cholerę to banda darmozjadów i oszustów i NIC IM NIE PŁACIĆ !!!!!!!

 3. ZUS dzisiaj splunął w twarz wszystkim przedsiębiorcom. Nie płać dziś składek, zapłacisz jutro podwójnie. Dziękuję za taką hojność! Rozumiem, że już oficjalnie można zacząć zwalniać pracowników bo to wszystko na co stać państwo? Jeśli ta pomoc ma tak wyglądać to ja wysiadam z tej kwarantanny.

  Brakuje jeszcze promocji ratalnej: „Opłać miesięczną składkę ZUS w 31 codziennych ratach”

  • są w tym czasie ubezpieczeni? są! to dlaczego ma nie być w ogóle składek, bo nie rozumiem? to przecież dobrze, że przy przestojach w płatnościach nie musisz się zapożyczać, żeby zus pracownikom opłacić. mogli z tym nic nie zrobić, a zrobili – to już coś.
   zus i tak będzie miał ogromny problem z brakiem napływu tylu składek przez 2 miesiące.
   a pracowników możesz faktycznie zwalniać i zamykać firmę, jak cię opłacenie zusu przerasta… nie nadajesz się do biznesu, dziwne że się do tej pory utrzymałeś. rozumiem, że pracownicy na bezpłatnych urlopach? bo nie pracują, to i pensji nie mają?

   • Oczywiście że są ubezpieczeni! Koszt ubezpieczenia wraz z częścią pracowniczą to prawie 50% ich zarobków. Mnie płacenie ZUSu nie przerasta, płacę go zawsze przed terminem! Ale dziś mi zabroniono prowadzenia biznesu w ramach społecznej solidarności! Jeśli ma to być społeczna solidarność to dlaczego ja mam za nią płacić? Dlaczego nie płaci za nią urzędnik, pracownik zus, czy us? Koszty dumnej walki mają zawsze ponosić prywatni pracodawcy? Jakie plany oszczędności zaproponowały urzędy i instytucje państwowe? Nie usłyszałem tego.

    Oczywiście, że zamknę firmę jak i wielu innych, gdy uznam, że moje poświęcenie nie jest nic warte. Szkoda tylko pracowników.

    • XYZ i Kur Wy nie rozumiecie prostej rzeczy że jak padną pracodawcy to Wy razem nami !!!
     Druga sprawa kompletnie nie zdajecie sobie sprawy o kosztach pracy
     Najlepiej by było jak byśmy Wam płacili CAŁĄ pensję a Wy sami byście opłacali zus i podatek
     Nagle by się Wam okazało że nie zarabiacie 1800 pln tylko 3500pln !!!
     Może wtedy by Wam się oczy otworzyły jak nierządy polskie Was łupią
     Już nie mówiąc że jak cokolwiek kupujecie to jeszcze Wam prawie 1/4 zabierają !!!

     • a ty nie rozumiesz, czym jest zarządzanie przedsiębiorstwem, a dokładnie jego płynnością. na takie sytuacje tworzy się rezerwy! zawsze trzeba mieć odłożone środki na kilkumiesięczne bezproblemowe funkcjonowanie firmy bez ŻADNYCH wpływów!
      jeśli pieniędzy z prowadzenia firmy wystarcza Ci na styk na opłacenie materiałów, pracowników, składek i podatków i z resztek ledwo żyjesz, to zamykaj firmę i to szybko! zanim długów narobisz. a jeśli firma dobrze prosperuje i zamiast odłożyć coś na czarną godzinę kupujesz sobie czwarte auto, to nie płacz.

     • i nie rozumiem narzekania na wysokość podatków i składek. przecież to jest z góry wiadome, gdy startuje się z biznesem. pracownik musi cię kosztować, bo na nim zarabiasz. jak nie zarabiasz, nie ma pracownika, tak? jeśli wkładasz kasę w jakiś biznes i uzyskujesz z niego mniej niż zakładana przez ciebie stopa zwrotu, to minimalizujesz straty i zamykasz biznes.
      jak wam tak źle, to pojedźcie w miejsce gdzie są niskie lub zerowe podatki (a są takie miejsca), albo idźcie na etat. bo biadolenie jacy to polscy kapitaliści są męczennikami narodu już się wszystkim dawno znudziło i nie wszyscy przedsiębiorcy postrzegają się za bogów, bo ludziom dają pracę!

     • XYZ Widzę że albo bardzo lubisz być okradany, jesteś urzędasem, politykiem, płatnym trollem lub zwykłym głupcem

     • Polska Prtia Likwidacji ZUS-u

      XYZ to jakiś uj z ZUS-u.ZUS to komunistyczny wynalazek który przetrwał do dziś.

     • XYZ Baranie z wielkimi rogami !!! Kiedy tacy jak TY zrozumieją w końcu Że wszyscy w Polsce płacą ogromne podatki nie tylko pracodawcy !!! Chyba że darmozjadzie żyjesz z socjalu ale to jest już dno społeczne !!!

 4. Wszystkich chorych na koronawirusa wysłać na komisję lekarską zus. Zostaną wyleczeni w 5 minut!

  • Genialny pomysł !!! Skoro wg. zusu można pracować bez ręki i nogi to co tam dla nich taki wirus :))

 5. A pan fotograf to jakiś problem z błędnikiem ma czy jest takim artystĄ?

 6. Propaganda medialna ma się wyśmienicie. Wszechogarniająca pomoc płynąca szerokim strumieniem. Realnie natomiast robia z nas pośmiewisko. Większości z nas termin opłaty skladki zus przypada na 10-ty dzień miesiąca. Jeśli ktoś jeszcze jest tak durny jak ja i robi wszystko by zapłacić w terminie to w zasadzie nie widzę tu żadnego ukłonu w stronę przedsiębiorców. Nawet jeśli ktoś nie zapłacił, to popada w gigantyczne zaległości względem zusu. Przypomnę, że zus to tylko część stałych, miesięcznych kosztów utrzymania firmy!
  Zamiast durnej nadziei, naprawdę wolimy starą, szczerą śpiewkę, czyli:
  – „…spier…lać, radzicie sobie sami. Tak jak zawsze.”
  No i oczywiście:
  – „… jak ktoś nie potrafi utrzymać prowadzenia działalności w tym kraju, znaczy że się po prostu do tego nie nadaje.”
  Przeraża fakt, że ktoś w ogóle marnował czas, by zaproponować taki idiotyzm.

 7. Po co płacicie na tych złodziei teraz jest okazja zrobić pożarek z ZUS-em.Jakby wszyscy przestali płacić to co by nam wszystkim zrobili?. Jakim prawem jedno pokolenie pracuje na drugie pokolenie ,co z pieniędzmi które wpłacało jedno pokolenie.Każdy w ZUS-ie powinien mieć konto jak w banku ile sobie wypracuje tyle będzie miał.

  • ale pieprzysz głupoty. nie masz pojęcia jak działa system emerytalny, a tak głośno szczekasz. tego się po prostu nie da przeciąć i „od dziś nie ma zusu” – bo ty pracujesz teraz na ludzi, którzy dziesiątki lat temu płacili składki i z ich krwawicy była twoja szkoła, droga którą jeździsz, szpital w którym się rodziłeś. powiedz teraz milionom osób, że mogą się iść pier****ć za 50 lat pracy i niech zdychają…
   masz pusto w głowie a zabierasz głos 🙁

   • Boże jaki ty mądry jesteś.Przez ten p3rdolony ZUS w Polsce nie ma sensu zakładać jednoosobowej działalności gospodarczej .w Niemczech ZUS jest dobrowolny i co jakoś tam biednych emerytów nie widać.Weź nie p3rdol głupot baranie!!. Ty masz pusto w głowie komuchu.

 8. Dlaczego pracujący człowiek chcąc sobie dorobić i otworzy działalność gospodarczą to musi drugi raz zapłacić co miesiąc zdrowotne ubezpieczenie?!. Co otwierając działalność klonuje się i się robi dwóch obywateli i ma dwa serca,cztery nerki itd!!. Poyebana Polska

 9. „Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, samo złożenie dokumentów nie gwarantuje udzielenia ulgi.”
  A później jeszcze podpisanie umowy.
  Nie ma szans drogi przedsiębiorco, tak cię przeczołgają, że będziesz żałował, że się zgłosiłeś.

  Chcesz poczuć się jak śmieć, zgłoś się z podaniem do ZuS-u!
  Hahaha…

 10. Płacę ZUS do przodu teraz mam zapłacony już za miesiąc MARZEC i co z tego??? Teraz nie pracuję!!! Skąd mam potem wziąć na kolejne składki ZUS??? Rząd dzisiaj powiedział nam wprost: płacisz-istniejesz! nie płacisz nie interesujesz nas!!! Mój głos już zdobyliście! będzie on na NIE dla obecnej władzy!

  • Po prostu możesz zapożyczyć się w banku lub wziąć kredyt 4500zł na zapłacenie składek na ZUS,potem jak będziesz pracować porostu wszystko spłacisz w kilka miesięcy a jeżeli nie dasz rady i stracisz ciągłość finansową to ogłosić upadłość konsumencką i pójdziesz gdzieś pracować.Zawsze jest jakieś wyjście.

  • Artur szkoda odpowiadać temu upośledzonemu umysłowo dzieciakowi to pewnie wnuczek jakiegoś UB’eka

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas