Środa, 04 grudnia 202404/12/2024
690 680 960
690 680 960

Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT (zdjęcia)

Zainteresowanie służbą w WOT na Lubelszczyźnie nie słabnie. Lubelska Brygada OT przyjęła właśnie ponad 100 kolejnych ochotników z województwa lubelskiego. Było to już szóste w tym roku powołanie w szeregi 2 LBOT.

W miniony weekend w koszarach w Lublinie odbyło się wcielenie nowych ochotników do służby w 2 Lubelskiej Brygadzie OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ochotnicy z całego województwa, w różnym wieku i różnych profesji rozpoczęli w ten sposób 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w dniu 1 października br. w Zamościu.

Wśród nowo powołanych największą grupę stanowią osoby młode, głównie studenci i pełnoletni uczniowie, którzy postanowili wykorzystać wrzesień na naukę nowych umiejętności. Nie brakuje również osób z większym doświadczeniem życiowym i zawodowym, przedstawicieli różnych zawodów i specjalności, jak: fotograf, menadżer w instytucji finansowej, handlowiec, kierowca, elektryk, nauczyli W-Fu, lakiernik, bankowiec, sprzedawca, kelner, pracownik administracji publicznej.

Marlena, lat 18, uczennica liceum o profilu wojskowym w Radoryżu Smolanym, jak sama mówi ma silny charakter, lubi sport i od zawsze interesuje się wojskiem, a szkoła mundurowa tylko potwierdziła, że chce iść dalej w tym kierunku.

– O WOT dowiedziałam się w szkole. Żołnierze w oliwkowych beretach często przyjeżdżają do nas na różne szkolenia i pokazy. Zobaczyłam, że można nauczyć się od nich wiele ciekawych rzeczy dlatego stwierdziłam, że WOT będzie dobrym wyborem.

Decyzję o wstąpieniu do 2 LBOT wspólnie podjęli Wojciech i jego syn Michał. Wojciech jest informatykiem w dużej firmie, a Michał studentem lingwistyki stosowanej na UMCS.

– Pomysł aby zaciągnąć się do WOT pojawił się w tym roku, po wybuchu wojny w Ukrainie. Trzeba mieć pojęcie o tym jak się bronić, gdyby zaszła taka potrzeba. Wciągnąłem też syna. Wybór padł na WOT, bo mam rodzinę, pracuję zawodowo, a tutaj można to wszystko pogodzić. – mówi Wojciech. Michała nie trzeba było długo namawiać – Od małego interesowałem się wojskiem. Ważne dla mnie jest to, że można połączyć służbę dla kraju z życiem rodzinnym, więc gdy tata powiedział, że idzie do WOT szybko podjąłem decyzję. Będę mógł nabyć umiejętności, które pozwolą mi bronić kraju, rodziny i domu.

Jednym z ochotników jest także Jarosław – pracownik naukowy i wykładowca akademicki z Lublina, który tak mówi o swojej decyzji wstąpienia do terytorialsów.

– Zawsze interesowało mnie wojsko, militaria i historia. Trafiła się okazja – Wojska Obrony Terytorialnej i postanowiłem skorzystać. Myślę, że jest to decyzja przemyślana i odpowiedzialna. Należę do klubu strzeleckiego, strzelam sportowo i służbę w WOT traktuje jako dalszy rozwój w tym kierunku. Również obecna sytuacja skłoniła mnie aby wstąpić do wojska. Gdyby była taka potrzeba chciałbym być przeszkolony i przydatny, nie chciałbym być cywilem siedzącym w domu i czekającym na rozwój wypadków.

Służba w WOT niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet. Jedną z nich jest Agnieszka z Lublina, pracownik ochrony z wieloletnim doświadczeniem.

– Powodem wstąpienia do WOT są przede wszystkim pobudki patriotyczne. Moja babcia walczyła w powstaniu warszawskim i będę bardzo dumna z tego, że będę mogła nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego. Również wojna za naszą wschodnią granicą, zmobilizowała mnie by się szkolić. Liczę na solidną wiedzę i szkolenia ze strzelectwa, taktyki, musztry i pierwszej pomoc. Uważam, że każdy powinien przejść takie szkolenie.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT pierwsze kroki powinni skierować do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Wielu informacji na temat służby w 2 LBOT i cennych wskazówek dotyczących rekrutacji udzielają również rekruterzy 2 LBOT, do których kontakty można znaleźć na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia 800-696-077.

Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT (zdjęcia)

Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT (zdjęcia)

Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT (zdjęcia)

Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT (zdjęcia)

Zainteresowanie służbą w WOT nie słabnie. Ponad 100 nowych ochotników zasiliło 2 LBOT (zdjęcia)

(fot. 2LBOT)

25 komentarzy

  1. Jakie piękne przedszkolaki w mundurkach

    • Ocena: 0

      Muszą być właśnie tacy aby bezmyślnie wykonywać rozkazy gdy PiS wprowadzi jeden ze stanów wyjątkowych.

  2. po 16 danych szkolenia można mieć jedynie równo idące mięso armatnie.

    • Dziadek Slamsonowicz
      Ocena: 0

      Ale przynajmniej chodzić się nauczą, a nie powłóczyć, czy szurać buciorami. Jak to się często widzi na ulicach u młodych.

    • To nie mięso armatnie. Pokazuje to wojna na wschodzie, gdzie takie jednostki są potrzebne.

  3. Lubelska Brygada OT przyjęła właśnie ponad 100 kolejnych ochotników z województwa.
    I w ten oto mało wyszukany sposób zmniejsza się bezrobocie w RP.
    Z czym dotychczas jakoś marnie sobie radzono.

    • Ocena: 0

      Tekst jakby ktoś spał 10 czy 20 lat i właśnie się obudził. Za Bieleckiego i Balcerowicza bezrobocie było rekordowo wysokie, a obecnie jest rekordowo niskie. Pomijając przy okazji ten drobny szczegół, że terytorialsi dalej pracują w swoich zawodach.

    • WOT Jest dla pracujących, uczniów i studentów…. to nie jest służba zawodowa, nie wpływa na wzrost czy zmniejszenie bezrobocia. Po co komentować coś, czego się nie rozumie ???

  4. Widzę że dla większości odwagi starczyło tylko na dokonane głupiego wpisu na portalu a gdyby im zapronować wstąpienie do WOT,to z od razu splamili by majty ze strachu.

    • Dziadek Slamsonowicz
      Ocena: 0

      J… jak ciebie rodzice jeszcze nawet nie wiedzieli jak wykonać, to ja nie tylko umiałem chodzić, ale wiedziałem z której strony AK-47 ma lufę, a z której spust (dawniej: cyngiel).
      Więc mi tu nie pier…ol farmazonów o sraniu w majty.

      • Dziadek, tu chodzi o tęczowe rurki a nie majty. Nie kumasz?

      • I wiedze o AK-47 z domu wyniosłeś??? Czy to źle, że młodzi i nie tylko młodzi ludzie poświęcając swój czas wolny od pracy/nauki chcą się nauczyć posługiwać bronią, sprzętem wojskowym. W szkole tego już nie uczą… Chociażby jak poprawnie włożyć maskę p-gaz, żeby spełniła swoją funkcję… taką dostaną jak i tak w czasie „W” zostaną powołani…. nie widzicie co się dzieje na wschodzie, wszystkich was nie będzie stać żeby uciec na zachód….a powołany będzie każdy…

  5. Apoloniusz Pierdółko XXXIII
    Ocena: 0

    Tak se pomyślałem (co każdemu sie może zdarzyć, ale się nie zdarza), że taki żołnierz OT przy żołdzie ok. 4 tys. na łapkę, już po pierwszym roku służby za otrzymane pieniądze będzie mógł sobie kupić łazienkę ze sralnią (w nowym budownictwie) !!!

    • Żołnierz WOT nie jest żołnierzem zawodowym i nie dostanie 4K na łapkę co najwyżej około 500pln za weekend spędzony na szkoleniu!

  6. Ocena: 0

    od razu na generała można?

  7. Przynajmniej nie zamarzną w zimie bo rozgrzeją się przy pałowaniu protestujących.

    • Formacje ci się pomyliły.

      • W czasie lockdownu strażaków wysyłano, aby gnębić legalnie działających przedsiębiorców, to myślisz, że WOT-u nie wyślą do tłumienia protestów? Jak ludzie zaczną zamarzać w domach to PiS-owce będą musieli uciekać na Węgry.

  8. st.kpr.rezerwy emeryt65
    Ocena: 0

    Brawo dla odważnych. Mają jaja.

  9. Krzysztof Muszczyk
    Ocena: 0

    Ale się frajerzy zdziwią jak w razie jakiegoś konfliktu zbrojnego ze względu na przebyte „szkolenie” pójdą jako pierwsi na front. 🙂

    • radziecka kultura tu nie obowiązuje, jak możesz kogoś tak nazwać? Ja wiem, że orkowie to ameby, ale już bez przesady, tu jest Polska i kultura w pisaniu.

  10. Jednego nawet z WOT wydalili gamonia i popija sobie wódeczkę codziennie złamaną ręką na luzingu ćpunek LSMowski.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia