Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Za kilka dni na Lubelszczyźnie przybędzie nowe miasto. Część wsi zmieni też nazwę

Tak jak co roku, z dniem 1 stycznia zaczną obowiązywać zmiany w graniach, nazwach i statusach miejscowości, o jakie wnioskowały poszczególne samorządy. W naszym regionie będzie ich kilkanaście.

Tradycyjnie już, wraz z początkiem nowego roku wprowadzone zostaną zmiany na mapie Polski. Chodzi o wnioski zgłaszane przez cały rok, przez poszczególne samorządy, dotyczące poprawy nazw poszczególnych miejscowości, zmiany statutu wsi na miasto, ustalenia nowych granic, czy też usunięcia nazw wsi, które przestały istnieć.

Z dniem 1 stycznia 2022 roku w całym kraju przybędzie 10 miast. Jedno z nich pojawi się w województwie lubelskim. Chodzi o obecną wieś Izbica, która uzyska status miasta. Miejscowość ta starała się o przywrócenie praw miejskich wskazując, iż takie są oczekiwania mieszkańców, do tego dochodzą walory historyczno-kulturowe oraz obecna struktura społeczno-gospodarcza.

Izbica była miastem przez ponad wiek, uzyskała je w 1750 roku, a straciła je 13 stycznia 1869 roku w wyniku decyzji władz carskich w ramach represji po powstaniu styczniowym. Teraz, po wprowadzeniu zmian, powierzchnia nowego miasta na mapie Lubelszczyzny wyniesie 947,57 ha.

Zmieni się również granica dwóch gmin w powiecie chełmskim. Wszystko dlatego, że miejscowość Jagodne, które obecnie znajduje się w gminie Sawin, przejdzie do gminy Chełm. Tym samym ta pierwsza stanie się mniejsza o blisko 257 ha, na rzecz tej drugiej.

Jest to decyzja samych mieszkańców, którzy wskazują, że mieli już dość zaniedbań ze strony gminy Sawin. Zarzucają wójtowi ciągłe pomijanie sołectwa przy budowie dróg i wodociągów, do tego dochodzi brak możliwości i współpracy z gminą przy doprowadzeniu gazu czy brak odpowiedniej opieki medycznej. Wskazują, że brakuje nawet autobusów dowożących dzieci do szkoły, nie otrzymali też dofinansowania na montaż solarów. Tymczasem w sąsiedniej gminie Chełm nie ma z tym żadnego problemu.

W całym kraju przestanie istnieć ponad sto nazw miejscowości, przysiółków czy też obrębów. W naszym regionie dotyczy to jedynie osady leśnej Kozi Las w gminie Kurów w powiecie puławskim. Natomiast w kilkunastu przypadkach zmienią się nazwy. W gminie Borki w powiecie radzyńskim wieś Maruszewiec od Nowego Roku uzyska nazwę Maruszewiec Stary, a Maruszewiec Pofolwarczny zmieni się na Maruszewiec Nowy.

W gminie Kamionka w powiecie lubartowskim część wsi Ciemno o nazwie Grabowy Las stanie się oddzielną wsią. Podobnie będzie z Nowym Skrobowem, który obecnie jest częścią wsi Siedliska, Polnym Młynem, będącym częścią wsi Kierzkówka, Starym Polem, które należy do wsi Kozłówka, jak też częścią wsi Samoklęski o nazwie Ostrów.

Kosmetyczne zmiany obejmą też trzy wsie w gminie Rokitno w powiecie bialskim. Chodzi o kolonie miejscowości Michałki, Rokitno i Zaczopki, które uzyskają oficjalne nazwy: Kolonia Michałki, Kolonia Rokitno i Kolonia Zaczopki.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie/zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

  1. Nie w wyniku represji carskich tylko w wyniku blednej legislacji carskiej. Po powstaniu uwlaszczono wsie ale pominieto mieskancow miasteczek, ktorzy byli bardziej rolnikami. £atwiej bylo zamienic miasteczka na wsie niz poprawiac ukaz. Ot carska logika. Ale Polska nie lepsza z tym wymysleniem represji.

Z kraju