Z pociągów korzysta coraz więcej osób. Kolejowi przewoźnicy biją rekordy przewiezionych pasażerów
19:20 29-01-2025 | Autor: redakcja

Z roku na rok Polacy coraz chętniej korzystają z usług kolei. Przewoźnicy za koleją ogłaszają kolejne rekordy przewiezionych pasażerów wskazując, iż w niektórych przypadkach wzrosty są dwucyfrowe. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim podróżnych przyciągają nowoczesne, wygodne i co ważne ciche pociągi, nie bez znaczenia są też coraz krótsze czasy przejazdu.
Na pełne wyniki za ubiegły rok trzeba poczekać do lutego, jednak jak wskazuje wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, ze wstępnych danych wynika, iż z usług kolei skorzystało w 2024 roku między 405 a 407 mln pasażerów. Oznacza to ok. 10 proc. wzrost wobec 2023 roku. Co więcej, jest to też najlepszy wynik od 2000 roku.
Najwięcej osób skorzystało z usług przewoźnika Polregio. Spółka ta obsługuje połączenia regionalne w większości województw. Dziś firma poinformowała, że w ubiegłym roku z jej pociągów skorzystało 100 mln 894 tys. podróżnych. Jest to o 3,6 mln więcej niż rok wcześniej. Ostatni raz liczbę ponad 100 mln podróżnych przewoźnik odnotował w 2012 roku.
– Ubiegłoroczne dane przewozowe są najlepszym wynikiem od kilkunastu lat. W 2024 r. każdego dnia naszymi pociągami podróżowało średnio ponad 275 tys. pasażerów. Jestem przekonany, że gdybyśmy dysponowali nowszym i nowocześniejszym taborem, ten wynik byłby jeszcze lepszy. Wymiana i modernizacja pojazdów to nasz priorytet. Kolejnym jest odbudowa zaufania i dobrych relacji z pasażerami oraz samorządami województw – mówi Krzysztof Pietrzykowski, prezes Polregio.
Nieco wcześniej wynikami pochwaliło się PKP Intercity. W ubiegłym roku spółka przewiozła 78,5 mln pasażerów uzyskując wzrost rok do roku o 15 proc. Co więcej, na przestrzeni trzech lat liczba pasażerów wzrosła aż o 1/3. Rekordowe były wakacje, kiedy to od 1 czerwca do 31 sierpnia z usług przewoźnika skorzystało 23,2 mln pasażerów, a więc 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnio każdego dnia pociągami PKP Intercity podróżowało 252 tys. osób.
Trzecie miejsce na liście zajęły Koleje Mazowieckie. Pociągi tego przewoźnika kursują również do naszego regionu, do Dęblina i Łukowa. W 2024 r. z usług spółki skorzystało ponad 64,8 mln osób, co oznacza ponad 5% wzrost podróżnych w porównaniu do roku 2023.
co do taboru to widać znaczną poprawę i gdyby ceny mocno nie wzrastały to popularność kolejnictwa wzrośnie jeszcze bardziej , sam korzystam zamiast auta np nad morze wygoda i komfort zamiast kilka godzin w kucki i kilka godzin na dojście do siebie zwłaszcza na krótkie pobyty , polecam
a do tego, międzynarodówkę w głośnikach grają.
Niech pobiją jakiś rekord prędkości – bo na razie tylko na niektórych odcinkach pociągi jeżdżą 200 km/h
Ciekawe jak to wygląda? Polacy i tylko Polacy? Oby tylko ilość przewiezionych osób niosła za sobą też odpowiednie przychody finansowe. Bo za darmo wozić to nie sztuka.
Doprawdy nie wiem dlaczego ta euforia, brak alternatywy, autobusów brak, to dlatego. Prawie każdy pociąg opóźniony, długi czas przejazdu, czym tu się cieszyć jesteśmy daleko w tyle. Żenada.
Wystarczyło pogonić od sterów katolicko-solidarnościowych darmozjadów i okazuje się, że spółki mogą iść w kierunku rentowności? Jeszcze tylko porządki w poczcie i git!
Więc przedstaw nam proszę zyski orlenu czy kghm za pięć ostatnich lat, rok po roku. Zobaczymy wszyscy efekt tego „pogonienia”. Ilu osobom z poprzedniej ekipy postawiono konkretne zarzuty za niegospodarność, złe zarządzanie, narażenie na straty? Ile zostało prawomocnie skazanych? Ile zrealizowano ze stu konkretów?
Nie ma dziwne przy tych cenach paliwa. Szkoda, że tyle plebsu się tam tłoczy, a bracia ze wschodu to już za nic mają miejscówki, siadają jak popadnie.