Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

„Z nadejściem wiosny jest coraz gorzej”. Powraca problem hulajnóg pozostawianych na chodnikach (zdjęcia)

Wraz z ociepleniem i pojawieniem się hulajnóg na ulicach Lublina powraca znany problem. Mianowicie chodzi o pozostawianie tych pojazdów w miejscach, w taki sposób, że utrudniają one przejazd wózkiem lub po prostu swobodne przejście chodnikiem.

Hulajnogi jako środek transportu w miastach są coraz bardziej popularne, ale ważne jest, aby korzystać z nich zgodnie z przepisami i z szacunkiem dla innych użytkowników chodników. Obserwując to, jak użytkownicy pozostawiają te pojazdy, można odnieść wrażenie, że od lat nic się nie zmienia. Jednoślady nadal stawiane są przez użytkowników w miejscach utrudniających pieszym przemieszczanie się. Na problem ten zwrócił uwagę nasz Czytelnik.

Chodzi mianowicie o jedno konkretne miejsce, gdzie hulajnogi pojawiają się notorycznie w sporej liczbie. To rejon skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka z ul. Wolską i Łęczyńską. Od około tygodnia przy Agencji Mienia Wojskowego stoją one na chodniku częściowo blokując go. Na początku stało ich kilka, a potem liczba zaczęła rosnąć. W piątek rano (21.04) stało ich ponad 30. Jak relacjonuje Czytelnik, wówczas kobieta z wózkiem dziecięcym nie była w stanie przejść chodnikiem, musiała je przestawiać. Sprawę Czytelnik zgłosił do Straży Miejskiej. Podobny problem występują po drugiej stronie skrzyżowania. Za zaistniałą sytuację dopowiadają oczywiście użytkownicy jednośladów. Jak nam przekazano, strażnicy miejscy interweniowali na miejscu, ale nie stwierdzili, aby jednoślady blokowały na chodniku przejście pieszym.

– Przepisy wprowadziły obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). Na terenie miasta utworzono 101 stref mobilności, czyli miejsca w obrębie, których ustawia się lub pozostawia hulajnogi w centrum miasta. W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku jest możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków: – hulajnoga elektryczna jest ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, – hulajnoga elektryczna jest ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, – szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m. Użytkownik, który naruszy warunki zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Dodatkowo niewłaściwie zaparkowaną hulajnogę elektryczną można usunąć z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia jej w miejscu, gdzie jest to zakazane i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. W przypadku wydania dyspozycji usunięcia przez uprawniony organ, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, pojazd usuwany jest na parking strzeżony. W związku z zaistniałą sytuacją, przekazaliśmy operatorowi informację o parkowaniu hulajnóg w tym miejscu i konieczności ich przestawienia we właściwe – na najbliższą strefę mobilności – poinformowała nas Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Jak nam przekazał rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie Robert Gogola, strażnicy są w stałym kontakcie z operatorami hulajnóg i zwracają uwagę na to, w jaki sposób pojazdy te pozostawiane są w przestrzeni miejskiej. Dodał również, że w przypadku niewłaściwego pozostawienia hulajnogi należy się liczyć z jej odholowaniem.

Jak bezpiecznie zaparkować hulajnogę?

Zaparkowanie hulajnogi zależy od sytuacji i miejsca, w którym się znajdujesz. Poniżej przedstawiam kilka ogólnych wskazówek, jak zaparkować hulajnogę:

?Zawsze upewnij się, że hulajnoga jest ustawiona stabilnie i nie przewróci się. Możesz to zrobić, ustawiając ją w pozycji pionowej lub przy pomocy stojaka (jeśli hulajnoga jest wyposażona w taki element).

?Unikaj zaparkowania hulajnogi na środku chodnika lub na drodze, ponieważ utrudnia to ruch pieszych i innych użytkowników drogi. Zamiast tego, postaraj się znaleźć wolne miejsce przy murze, ogrodzeniu lub na poboczu.

?Jeśli parkujesz hulajnogę w miejscu publicznym, upewnij się, że nie blokujesz przejścia dla pieszych lub innych użytkowników drogi. Zawsze pozostawiaj wystarczającą ilość miejsca, aby inni mogli swobodnie poruszać się wokół Twojej hulajnogi.

?W przypadku parkowania hulajnogi na prywatnej posesji, zawsze upewnij się, że masz zgodę właściciela na umieszczenie jej w danym miejscu.

?Nie zostawiaj hulajnogi na środku ulicy lub innej niebezpiecznej lokalizacji, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu innych użytkowników drogi.

Pamiętaj, że zaparkowanie hulajnogi zgodnie z zasadami nie tylko przyczynia się do bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, ale także pozwala zachować porządek w przestrzeni publicznej.

„Z nadejściem wiosny jest coraz gorzej”. Powraca problem hulajnóg pozostawianych na chodnikach (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

47 komentarzy

  1. Osoba niewidona lub niedowidząca może się przewrócić na takiej przeszkodzie.

  2. Powinno ich być jeszcze więcej ?

    • Przede wszystkim, to wszystko co jeździ szybciej od pieszego, powinno poruszać się jezdnią, a nie po chodniku.

      • Dotyczy to nawet psów.

        • 1. Zmień nicka.
          2. Jeżeli pies jechałby hulajnogą czy kierował rowerem/autem to powinien poruszać się jak najbardziej jezdnią. Chodnik jest dla psów chodzących.

          • No właśnie, chodnik zgodnie z nazwą jest do chodzenia. Jednak wiele osób jest w XIX wieku gdy chodnik był wyjątkowym zjawiskiem i dla tych trzeba wielu pokoleń gdzie ostatni potomek mooooże zrozumie do czego jest chodnik

  3. rozwiązanie problemu jest proste choć kosztowne … miejsca postoju hulajnóg powinny być wyposażone w czujniki … pozostawienie hulajnóg poza ich zasięgiem powinno nie przerywać opłaty za jej użycie. Polacy nie umieją dbać o wspólną przestrzeń.

  4. Prosta sprawa… widzę to g* na chodniku zaparkowane w sposób chociażby trochę rpzeszkadzający to wyrzucam do śmietnika i tyle.
    Wiem… lekkie nie jest i piszczy ale nie długo piszczy.

    Może jak ze 30
    5 takich wyląduje w koszach to zaczną karać cymbałów co nie umieją parkować.

  5. Teraz jeszcze jakiś tęgi urzędowski umysł wymyślił parkowanie rowerów miejskich poza ich parkingami. Było w miarę dobrze to co by tu jeszcze spiep…? Teraz rowery walają się po mieście. Ostatnio pod wiaduktem na AK z 5 stało. Urzędnicy się nudzą? Czy mają konkurs na najgłupszy pomysł roku?

  6. Problem to jest z amebowymi bezmózgami, którzy zostawiają hulajnogi w ten sposób… Jakieś wiejskie naleciałości.

  7. Denerwujące jest zostawiania hulajnog na ścieżce rowerowej lub na środku chodnika!!!

  8. To i tak nic, w tym samym miejscu, wczoraj, na środku wejścia na przejście dla pieszych, też stała hulajnoga

Dodaj komentarz

Z kraju