Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Z Lubelszczyzny ekspresowo mamy dojechać do Łodzi. Na razie powstało 93 km tej trasy

Do 2030 roku ma powstać droga szybkiego ruchu, która będzie stanowiła najkrótsze połączenie centralnej i zachodniej Polski z Lublinem. Obecnie trwają przygotowania do realizacji ponad 175 km trasy.

Zgodnie z programem budowy dróg krajowych, który określa cele polityki transportowej w zakresie budowy poszczególnych tras na terenie Polski, do 2030 roku z naszego regionu pojedziemy ekspresowo do Łodzi. Ma to zapewnić droga S12, która będzie prowadziła od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku, przez Chełm, Lublin, Puławy, Radom, Opoczno do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie połączy się z autostradą A1. Tym samym trasa ta zapewni najkrótsze połączenie centralnej i zachodniej Polski z Lublinem przejmując także międzynarodowy ruch tranzytowy w kierunku Kijowa.

Cała trasa ma mieć ok. 330 km. Obecnie kierowcy mogą korzystać z 93 km, czyli od obwodnicy Puław, przez Lublin do Piask. Oznacza to, że do wybudowania pozostało ok. 240 km. Jak wskazują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obecnie trwają przygotowania do realizacji ponad 175 km tej drogi szybkiego ruchu, z czego trwa budowa 13,6 km a dla 55 km prowadzony jest wybór wykonawcy. W tym roku mają być ogłoszone przetargi na kolejne 30 km drogi S12.

Jeżeli chodzi o nasz region, to trasa pomiędzy Piaskami a Chełmem w całości przebiegać będzie po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny wysoce zurbanizowane i cenne przyrodniczo. Zaplanowano tam dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych: MOP Stołpie oraz MOP Teosin. Obecnie praktycznie dla całego tego odcinka trwa wybór wykonawców. W tym roku mają zostać podpisane umowy na budowę. Ma też ruszyć budowa obwodnicy Chełma.

Problemem jest jedynie fragment o długości 5,7 km w okolicach Dorohuczy. Tam w trakcie badań geologicznych natrafiono pod ziemią na odpady przemysłowe. Zapadła więc decyzja o wyznaczeniu nowego przebiegu drogi aby ominąć to składowisko. Dokładnie chodzi o odcinek między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe. Dobudowany zostanie również druga jezdnia dla obwodnicy Góry Puławskiej.

W przypadku odcinka od Leokadiowa za Puławami do Radomia toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Drogowcy wskazali preferowany wariant przebiegu trasy przebiegającej przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Zaplanowano na niej siedem węzłów: Puławy Zachód, Czarnolas, Zwoleń, Tczów, Radom Skaryszew, Radom Kowala oraz Radom Południe.

Dla odcinka na zachód od Radomia, w październiku 2021 r. wydana została decyzja środowiskowa. Przyszła trasa o długości przebiegać będzie przez teren gmin Gielniów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły: Gielniów, Przysucha i Wieniawa.

Na etapie przygotowania jest odcinek S12 od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego, o długości 61,2 km. Trwa tam procedura związana z uzyskaniem prawomocnej decyzji środowiskowej. W 2022 roku podpisano umowę na uzupełnienie dokumentacji w raporcie środowiskowym, która ma być gotowa wiosną przyszłego roku.

Droga S12 będzie się łączyła na południe od Piotrkowa Trybunalskiego z autostradą A1. Obecnie trwa m.in. wykonywanie inwentaryzacji przyrodniczej. Plany wskazują, że w maju 2024 r. gotowy dokument trafi do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Oznacza to, że na początku 2025 roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach powinna się stać prawomocna. To pozwoli na podjęcie kolejnych kroków.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

 

19 komentarzy

  1. Nie taka szybka ta trasa będzie przy tych ograniczeniach i cenach smutnych panów za „bezpieczeństwo”

  2. Przecież ludzie chcieli być niewolnikami unii.

  3. Marcin Walewski

    Powstanie kolejna karykatura jak okrzyczana Via Carpatia? Już dziś Lublin żegna jadących do Rzeszowa informacją o braku możliwości tankowania. A mopy dalej zamknięte, mimo że droga funkcjonuje już dłuższy czas. Bareja w pigułce

Z kraju