Z kamienicy w centrum Lublina została sterta gruzu. Wiadomo już, co dalej (zdjęcia, wideo)
19:05 18-01-2025 | Autor: redakcja

W sobotę, w godzinach popołudniowych, ruszyła rozbiórka kamienicy przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie, której część runęła minionej nocy. Wcześniej, podczas specjalnie zwołanego w tej sprawie posiedzenia Centrum Zarządzania Kryzysowego poszczególne służby przedstawiły, jak wygląda sytuacja. Wskazano wówczas jednoznacznie, iż stan budynku stanowi duże zagrożenie, dlatego też niezbędne będzie przynajmniej częściowe jego wyburzenie.
Oględziny wykazały, iż fundamenty kamienicy są podmyte, na skutek czego budynek cały czas pracuje. Jako przykład wskazano dwa przypadki osunięcia się ścian, pierwsza miała miejsce przed godz. 3 w nocy, druga ok. 8 rano. Kiedy przystąpiono do działań okazało się, że usunięcie ściany, która uległa zawaleniu, nic nie pomoże. Stan budynku sprawił, iż konieczne było wyburzenie całej kamienicy.
– Używamy ciężkiego sprzętu, jednak musimy szczególnie uważać na sąsiednie kamienice a także problemem są piwnice. Wstępnie wiadomo, że sięgają one trzech kondygnacji w dół. Jednak jeszcze dziś cały budynek powinien zostać rozebrany – mówił nam Ryszard Sturlis z firmy Sztyrlic.
W niedzielę w godzinach rannych ma się rozpocząć uprzątanie terenu. Cały gruz jak też pozostałości z wyburzania muszą zostać wywiezione, aby móc przystąpić do dalszych oględzin miejsca zdarzenia. To samo dotyczy jezdni ul. Bernardyńskiej, która posiada w tym miejscu liczne spękania. Oficjalnie sąsiednie budynki nie są zagrożone, jednak jak nas zapewniono, ich stan zostanie dokładnie sprawdzony.
Choć cały czas przewija się temat awarii wodociągowej, tak samo właściciele kamienicy wskazują, iż piwnica zalana była wodą, oficjalna przyczyna katastrofy budowlanej będzie dopiero ustalana. Przedstawiciele MPWiK tłumaczą, iż sama awaria raczej nie doprowadziła do zdarzenia.
Galeria zdjęć





Ludzie, co się z wami dzieje?
W każdym temacie pojawiają się komentarze polityczne. Niezależnie, czy temat dotyczy polityki, czy nie.
Wiem, że część to komentarze troli, które nakręcają dyskusję i wywołują emocje.
To się robi „chore”.
Ludzie nie dajcie się podpuszczać.
część komentarzy to są komentarze zawodowych trolli pracujących za wynagrodzeniem , nie istotne czyim czy to pisboty czy też kremlboty zgarniają pożytki z tego tytułu
Zastanawia mnie jedno zebrał się cały sztab kryzysowy niby mądrzy ludzie ale nikt nie pomyślał o zdemontowaniu miejskiej – drogowej infrastruktury!!! Zniszczyli ciężkim sprzętem np. ozdobną latarnię stojącą przed tym budynkiem, Ciężko było pomyśleć i ją ocalić 5 minut roboty no chyba że wliczono to w koszty?
Czy kolega Jacek chętny byłby narażać swoje życie dla ocalenia latarni wartej kilka tysięcy złotych? Przypomnę tylko, że budynek groził zawaleniem w każdej chwili.
Jestem pewien, że gdyby padła decyzja o wymontowaniu latarni i doszłoby do tragedii, to byśmy czytali podobny komentarz, że w sztabie kryzysowym niby mądrzy ludzie ale nikt nie pomyślał o zagrożeniu i mają krew na rękach, bo kilka złotówek było cenniejszych niż ludzkie życie.
Z fotela każdy mądry. Dziwnym trafem te chłopskie mądrości magicznie milkną jak trzeba podjąć konkretną decyzję i ponieść jej konsekwencje 🙂
czy to latarnia zabytkowa? chyba nie więc nie widzę problemu
Może ORLEN pomoże poszkodowanym? Może chociaż 1zł od każdej kawy w lutym? Chyba, że tylko wszystko dla łysego melona 🙁
a znasz medykament o nazwie handlowej „Niepiehdol”? Weź go
Po zmianie pszepisow miasto niemusi dawać lokali zastempczych obowiązek spada na właściciela kamienicy a jusz to widzę jak da mieszkanie 🤣🤣🤣a zmiany wprowadził pis
mnie zastanawia czy mieszkańcy mieli czas zabrać swoje rzeczy choćby podstawowe. Rozbiórka błyskawiczna była
Rozbiórka dziś czy za tydzień nie ma znaczenia. Nikt by tam ludzi nie wpuścił po tym jak kamienica zaczęła się walić.
Jełop lewacki jesteś
Racja. PO zmianach jest wszystko gorzej. Wystarczy spojrzeć na twój sposób wysławiania się i już widać pierwsze oznaki edukacyjnej rewolucji Patologii Obywatelskiej.
nadworny piesku peło proponuję udać się i to JUŻ po słownik ortograficzny ! Ale przykład idzie z góry od komoruskiergo ” Łączę się bulu i nadzieii ” anal’fabeci !
Nowe miejsce dla deweloperki??
mozna gdzies poczytac o tych piwnicach? na probostwie tez sa piwnice kilka kondygnacji w dol
To nie piwnice tylko lochy tam są
To są schrony a nie lochy. Lochy to się trzyma w oborze.
Deweloper już zaciera ręce!
Stanie nowy apartamentowiec.
W oknach tej kamienicy dość długo wisiały flagi strajku kobiet i inne jakieś śmieszne znaki. Przypadek?
Nie ma przypadków.Są znaki.
Znaki od Boga
Ciekawe, że podmyło tylko jedną kamienicę.
Zlecenie być może było na 12-stkę.