Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wysyp pożarów w rolnictwie. Ogień pojawia się również w lasach (zdjęcia)

W ostatnich dniach strażacy mają dużo pracy przy gaszeniu pożarów na polach i w lasach. Ogniem objęte są maszyny rolnicze, ścierniska, czy też zboże na pniu. Pożary pojawiają się również w lasach regionu.

Wraz z nadejściem upałów, wzrasta ryzyko wystąpienia pożarów, zarówno w lasach, jak i na polach. Wysokie temperatury, niska wilgotność powietrza oraz suche rośliny tworzą idealne warunki do rozprzestrzeniania się ognia. Podmuchy wiatru mogą jeszcze bardziej podsycać płomienie, sprawiając, że kontrolowanie pożarów staje się wyjątkowo trudne.

Pożary lasów stanowią znaczne zagrożenie dla ekosystemów i środowiska naturalnego. Zniszczenia wywołane przez pożary mogą prowadzić do utraty siedlisk zwierząt, zmiany składu flory oraz pogorszenia jakości powietrza.

Pożary na polach mogą spowodować utratę cennych plonów, niszczenie upraw oraz szkody materialne. Strażacy pracujący przy tego typu pożarach starają się nie tylko ugasić płomienie, ale także chronić mienie. W ostatnich dniach dochodzi również do pożarów maszyn rolniczych i zboża na pniu. Takie zdarzenia miały miejsce niemal w każdym zakątku woj. lubelskiego.

Wczoraj po południu strażacy z Zakrzewa, Bychawki i Tarnawki zostali zadysponowani do pożaru zboża na pniu oraz ścierniska na polu w Zakrzewiu. Dzięki użyciu przez jednego z obecnych na miejscu rolników agregatu, pożar nie rozprzestrzenił się na okoliczne pola. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia. Spaleniu uległo około 10 arów zboża i ścierniska.

Wysyp pożarów w rolnictwie. Ogień pojawia się również w lasach (zdjęcia)

fot. OSP KSRG Zakrzew

 

Wysyp pożarów w rolnictwie. Ogień pojawia się również w lasach (zdjęcia)

fot. OSP KSRG Zakrzew

 

Wysyp pożarów w rolnictwie. Ogień pojawia się również w lasach (zdjęcia)

fot. OSP KSRG Zakrzew

Oprócz tego jednostki straży wyjeżdżały do pożarów ściernisk, zboża na pniu, a także kombajnu. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Z kolei dzisiaj rano w Czemiernikach strażacy gasili pożar ściółki w lesie.

Wysyp pożarów w rolnictwie. Ogień pojawia się również w lasach (zdjęcia)

fot. KP PSP Radzyń Podlaski

 

Strażacy apelują

Należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Kolejny aspekt to wyposażenie tych maszyn w sprawny podręczny sprzęt gaśniczy do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Często szybka reakcja operatora przy użyciu gaśnicy ratuje mienie warte setki tysięcy.

Ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z maszyną do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Przez Polskę aktualnie przechodzi fala upałów. Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie na terenach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.

4 komentarze

  1. jak nic wina Tuska

  2. Temperatura wysoka i topi się instalacja.

  3. Dżesica (koleżanka Brajanka)

    Ogniem objęte są maszyny rolnicze, ścierniska, czy też zboże na pniu. Pożary pojawiają się również w lasach regionu.
    Znowu przesadzili z modlitwami, żeby nie padało

  4. No jak to przecież cały czas wiadomości o burzach nawałnicach i ulewach ?

Dodaj komentarz

Z kraju