Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wysoka na kilka metrów, z czujnikami i kamerami. Wiadomo, jak będzie wyglądała zapora na granicy

Minister Mariusz Kamiński przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy z Białorusią. Będzie wysoka na 5,5 metra oraz będzie wyposażona w kamery i czujniki.

– Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju. Nie pozwolimy na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy – powiedział minister Mariusz Kamiński w czwartek (4 listopada br.) podczas konferencji prasowej. Szef MSWiA przedstawił szczegóły dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zaprezentowana została również wizualizacja zapory.

W konferencji wzięli też udział: gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG oraz Marek Chodkiewicz, pełnomocnik ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że rozwiązania dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej są oparte na doświadczeniu innych państw (m.in. Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii czy Węgier). W najbliższym czasie zapory powstaną również w państwach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). Litwę, w ramach misji Frontexu, wspierają aktualnie funkcjonariusze polskich służb. Szef MSWiA podał szczegółowe informacje o lokalizacji zapory.

– Zapora powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią, na terenie Podlasia. Na Lubelszczyźnie mamy naturalną zaporę w postaci rzeki Bug i tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę – powiedział. – Naszym celem jest to, żeby zapora powstała do końca I półrocza 2022 roku – zapowiedział minister Mariusz Kamiński.

Zapora będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Ponadto wschodnia granica Polski zostanie wzmocniona dodatkową liczbą 750 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Minister Mariusz Kamiński mówił też o procedurach dotyczących budowy zapory.

– Procedury będą zatwierdzane przez komitet sterujący, który powstanie w najbliższych dniach. Będziemy działali transparentnie. Opinia publiczna będzie na bieżąco informowana, jakim firmom powierzono budowę tego strategicznego przedsięwzięcia – podkreślił.

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego SG, przedstawiła system zabezpieczeń, który powstanie na granicy polsko-białoruskiej. Poinformowała, że zabezpieczenia zostały zaplanowane tak, aby wszystkie naruszenia lądowego odcinka granicy wykrywać w czasie rzeczywistym.

– System będzie zbudowany z kilku linii ochrony. Pierwszą stanowić będzie bariera fizyczna w postaci solidnego i masywnego ogrodzenia, którego nie będzie można sforsować przy użyciu narzędzi, drabin czy desek. Kolejną linią ochrony w systemie zabezpieczającym granicę będą kable detekcyjne, sygnalizujące ruch poruszającego się obiektu. W kolejnej linii zostaną umieszczone kamery z funkcją wykrywania ruchu – wyjaśniła zastępca komendanta Straży Granicznej.

Gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska podkreśliła, że wszystkie próby naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do centrów nadzoru. Otrzymany alarm będzie weryfikowany przez operatorów. Ponadto, w ramach nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025, Straż Graniczna planuje budowę bariery elektronicznej na całej zewnętrznej lądowej granicy Unii Europejskiej. W SG został powołany również zespół, który pracuje nad rozwiązaniami budowy wsparcia technicznego na rzekach.

Marek Chodkiewicz, pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej mówił o szczegółach technicznych zapory. Podkreślił, że zapora zostanie wykonana przede wszystkim ze stali.

– Przewidujemy postawienie słupów stalowych i paneli stalowych, w zależności od warunków gruntowych. Zaporę chcemy zbudować jak najszybciej – powiedział.

Pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej zwrócił uwagę, że ze względu na tempo prac, zabezpieczenie granicy powinny budować duże firmy. Mają one odpowiedni potencjał wykonawczy i dysponują specjalistycznym sprzętem. Ważne będzie też doświadczenie potencjalnych wykonawców zapory w budowaniu inwestycji liniowych.

Zabezpieczenie granicy z Białorusią

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Straż Graniczna odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje. Od 1 sierpnia br. Straż Graniczna odnotowała już ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Rozwiązania w niej zawarte stwarzają podstawy prawne umożliwiające skuteczne, szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji. Ustawa stworzyła mechanizmy, które umożliwiają wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie. Spowodowane jest to istniejącymi zagrożeniami, jakie powoduje obecny proceder nielegalnej migracji.

Inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej jest komendant główny Straży Granicznej, który już powołał pełnomocnika w tej sprawie. Do przygotowania i realizacji inwestycji zostanie także powołany zespół, w którego składzie znajdą się podmioty istotne dla całego procesu inwestycji. Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej weszła w życie 4 listopada br.

(fot. MSWiA)

52 komentarze

  1. Żołnierze Białoruscy przebrani za uchodźców itak jak wysadzą fragmentarycznie. Ten rząd nic nie robi i nic nie zrobi aby załagodzić ten kryzys! Mogłi by spróbować porozumiec się z Łukaszenka. Inaczej oni nam żeby wybija…
    Może wkoncu czas pomyśleć o przestępnych wyborach?

  2. Ten mur oni rozbija…. Oni chcą wojny. Gdzie jest Prezydent? Dlaczego się schował i milczy? Na co czeka ? Powinien jechać do Mińska i zacząć rozmowy z Łukaszenka póki jeszcze pora!
    Poco nam taki rząd?

    • Myślisz, że jakby pan Prezydent zrobił to co najbardziej potrafi, czyli jakby kleknął przed Łukaszenką jak np. przed prezesem Jarosławem to by coś wybłagał ?

  3. Fajne zdjęcie główne!???!
    Odrobinę poprawcie kadrowanie i na konkurs!

  4. ty wiesz co to wojna gówniarzu

    • Jeżeli to było do mnie, to wiem.
      Wojna jest inna. Wojna to chociażby śmierć, zniszczenie, głód, cierpienie własne i czyjeś, dym i huk w imię obrony idei i własnego państwa, miasta, rodziny.
      Gówniarza sobie wypraszam. Sądzę że jestem starszy niż ktoś kto bez zastanowienia, bez poznania nazywa drugiego gówniarzem.
      Lepiej zmień podpis, bo czytając następny twój komentaż, będę wiedział że to ty.

    • A zdjęcie rzeczywiście ma wiele walorów artystycznych.
      Kiedyś zajmowałem się trochę fotografią, gdy jeszcze była to fotografia, a nie pstrykactwo.
      36 klatek to nie 50 000.
      Podoba mi się pomysł, lecz troszkę inaczej bym go zrealizował.
      Inspirujące.

  5. Chcieliście uni to macie jak zacznie się wojna nikt nam nie pomoże.

  6. tyle amunicja leży na magazynach wojskowych… która przeterminowana potem jest utylizowana za podwójną lub potrójną wartość zakupu …

  7. Chłop z milionami

    Nie trzeba żadnych płotów tylko podstawić pociąg od uchodźców brać po 100 euro i wszystkich do Niemiec tam gdzie podążają myślę że pieniądze dla Polski co wisi nam unia wypłacone były by na drugi dzień.

    • I co? Przepychać ich przez niemiecką granicę, tak jak robią to służby białoruskie na naszej granicy?
      Chcesz z jednej wojny na wschodzie zrobić dwie, na wschodzie i na zachodzie?
      „Po sto euro?”
      Człowieku! Taki pociąg musiałby być pod specjalnym nadzorem! Samo paliwo by więcej kosztowało.

  8. A gdzie schrony i bunkry?

    • Po co schrony, wystarczy co 4 metry (tak jak będą stać ogrodzeniowe słupy) wykopać zbiorowy grób i w końcu wykorzystać umiejętności naszych bohaterskich afgańskich „misjonarzy”.

Z kraju