Wypatrzą każdego z wielu kilometrów. Straż graniczna ma nowe samochody obserwacyjne (zdjęcia)

Dziewięć nowoczesnych pojazdów obserwacyjnych trafiło do strażników granicznych z naszego regionu. Naszpikowane są one sprzętem, który zapewnia obserwację z dużej odległości a także w każdych warunkach zarówno terenowych jak też atmosferycznych.

W poniedziałek w należącej do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej placówce w Zbereżu odbyło się przekazanie dla pograniczników nowoczesnych pojazdów obserwacyjnych. W uroczystości uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga oraz Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jacek Szcząchor. Pojazdy, będące jednymi z najnowocześniejszych tego typu, będą wykorzystywane do ochrony wschodniej granicy kraju, będącej jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej.

Samochody na bazie Toyoty Hilux SR5 przystosowane są do poruszania się w trudnym terenie, bez problemu poradzą sobie na obszarach leśnych, pagórkowatych czy też górzystych. Mają też bardzo bogate wyposażenie, m.in. nowoczesne kamery termowizyjne, kamery światła dziennego czy też dalmierze laserowe. Zamontowany w nich sprzęt pozwala na obserwację zarówno w dzień, jak też w nocy. Poradzi sobie również w trudnych warunkach atmosferycznych. Każdy z pojazdów posiada wygodne stanowiska operatorskie z monitorami oraz z systemem rejestracji i archiwizacji obrazu.

Straż Graniczna kupiła łącznie 23 tego typu samochody oraz jeden symulator-trenażer dla ich operatorów. Nadbużański Oddział Straży Granicznej otrzymał dziewięć pojazdów, pozostałe trafiły do oddziałów SG ochraniających zewnętrzną granicę. Sprzęt będzie wykorzystywany przez funkcjonariuszy z placówek w Zbereżu, Woli Uhruskiej, Dorohusku, Skryhiczynie, Horodle, Kryłowie, Dołhobyczowie, Chłopiatynie oraz Lubyczy Królewskiej. Fundusze na zakup nowych pojazdów pochodziły m.in. z programu modernizacji służb podległych MSWiA. Straż Graniczna w 2018 roku otrzymała z tego programu około 210 mln zł.

Nadbużański Odział Straży Granicznej ochrania ponad 465 km odcinek granicy Polski z Białorusią i z Ukrainą. Około 400 km tej granicy stanowi rzeka Bug. W oddziale pracuje około 3 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.


(fot. NOSG)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. naród Polski po cichu jest podmieniany

  Ale po co te zabawki, skoro polskojęzyczny żond i tak beztrosko wpuszcza do Polski prawie kazdego kto przybywa?
  W ubieglym roku przybyło ponad 650 tys. obcych! – w tym muslimow, hindusow, nepalczykow, afrykanczykow, arabow, zydow. Ukrów juz nawet nie liczą – naród Polski po cichu jest podmieniany ukraincami i mixem multikulti.

 2. Johnny 5 😀
  lepiej niech uwazaja na pioruny, bo ktorys ozyje 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7699zł 0.62%
  • GBP 5.1002zł -0.2%
  • EUR 4.5473zł -0.02%
  • CHF 4.2291zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL