690 680 960

Jest wykonawca izby wytrzeźwień. Placówka ma ruszyć w przyszłym roku

Zakończył się przetarg na przebudowę dawnej policyjnej Izby Dziecka na potrzeby placówki dla osób pijanych. Ratusz chce ruszyć z „wytrzeźwiałką” w pierwszej połowie przyszłego roku.

Ośrodek Pomocy dla Osób w Stanie Nietrzeźwości – taką oficjalną nazwę będzie miała lubelska „wytrzeźwiałka”. Dzięki niej, trochę ulgi odczują zarówno szpitale, jak też lubelskie komisariaty. Teraz znajdowane na ulicach, czy też awanturujące się kompletnie pijane osoby, są transportowane właśnie bądź do szpitali, z kolei gdy nie wymagają pomocy medycznej, do policyjnych PDOZ-ów. Dlatego też miejscy urzędnicy postanowili stworzyć miejsce, gdzie osoby pijane będą przebywały pod fachową opieką do czasu wytrzeźwienia. Na ten cel mają zostać zaadoptowane nieużywane od dłuższego czasu pomieszczenia po dawnej policyjnej Izbie Dziecka na ulicy Północnej.

Właśnie został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie niezbędnych prac. Stanęło do niego 13 firm z całego województwa. Jak planuje ratusz, roboty budowlane powinny ruszyć już w październiku i potrwać około czterech miesięcy. Ośrodek ma ruszyć w kwietniu przyszłego roku. Znajdą się w nim trzy pomieszczenia dla mężczyzn i jedno dla kobiet. Dodatkowo izolatka dla awanturników oraz dwa pomieszczenia dla osób niepełnoletnich. Łącznie jednorazowo będzie tam mogło przebywać 20 osób.

Ośrodek będzie czynny całą dobę. Każda osoba tam trafiająca zostanie przebadana przez lekarza, który oceni, czy nie nie posiada obrażeń wymagających interwencji medycznej. „Wytrzeźwiałka” będzie prowadzona przez miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Nie został jeszcze ustalony koszt pobytu, radni zajmą się tym najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego roku. Zgodnie z ustawą, maksymalna opłata jaką może ponieść przewieziona tam osoba wynosi 302,70 zł.

(fot. lublin112)
2015-10-07 08:00:48

17 komentarzy

 1. A kto wniesie ową minimalną kwotę(302,70 zł.), jak się okaże, że klient jest z różnych względów niewypłacalny ?
  Przez skórę czuję, że Miasto z naszych podatków będzie ich sponsorować.
  No, ale jak do Areny dopłaca się około 5 baniek rocznie, Żydom funduje się barako-muzeum za 3 bańki, to i na „Żłób” można też coś odpalić.
  co tam, najwyżej zadłużenie tego Miasta inspiracji ciutkę wzrośnie.

  • Maksymalnie 302. Realnie 150. Czytaj ze zrozumieniem. Ile by nie wynosiła to dibrze ze powstaje

  • a kto teraz płaci za wożenie pijaków? właśnie ty a policja i pogotowie zamiast jeździć do interwencji 2 godziny z żulem po szpitalach się wożą

 2. dobry biznes.

  Na zatrzymywać podchmielonych studentów i zawieźć do „hotelu” za 300 zł za noc.
  Na pewno nasi dzielni policjanci będą się bardzo wykazywać w tej kwestii.
  Przecież taka inwestycja musi się szybko zwrócić więc pusta nie może stać.
  Musi być stały napływ klientów o co na prośbę władz miasta będą dbali policjanci z miejskiej komendy.

  Jak dla mnie to taki sam biznes dla władzy jak zaostrzanie przepisów dla kierowców.
  Chodzi tylko i wyłącznie o PIENIĄDZE. Ewidentnie nie o bezpieczeństwo obywateli.

  A co z cwaniakami spod NOVA’ej przy PKS’ie co handlują papierosami ????

  Tutaj widać jak POLICJA i władze miasta są ułomne w najprostszej sprawie.

  Nie można wysłać na „ZAKUPY” papierosów cywilnych policjantów ? albo jakiegoś inspektora po cywilnemu ze służby celnej czy skarbowej ??

  Ci młodzi dresiarze na przejściu dla pieszych to czysta kpina z Państwa.
  Wszyscy w mieście wiedzą czym się zajmują tylko nie odpowiednie służby.

  • Mecenasie mam nadzieję że pijakami żyłami zajmie się Straż Miejska nie policja. Czy miasto inspiracji różni się od innych miast Polski.

  • Gdzieś czytałam, że na zakupy pod Novą idą bez ‚wysyłania’…

  • Mecenas miałem skrytykować Twój tekst – ale odnośnie papierosiarzy z centrum miasta dostajesz 5+. Nikt nie widzi problemu z tym. Odnośnie pijanych i wytrzeźwiałki. Obowiązują tu takie same przepisy jak przy zatrzymaniu kogoś – muszą być przesłanki ku temu. Nikt pijanego studenta nie będzie odwoził skoro mogą się nim koledzy zaopiekować. A taki hotel jest tylko dla nurów, którzy leżą na środku ulicy, i dla mężów , którzy wypiją i się awanturują. Dlatego uważam że 20 miejsc to stanowczo za mało.

 3. Strasznie długo lubelskim urzedasom zajęło myślenie by odciążyć szpitale i głównie pogotowie które powinno udzielać pomocy ludziom w stanie zagrożenia życia a nie na skwerkach czy ulicach pilnować leżących nawalonych zuli. Zresztą zarządzanie mieniem medycznym mam na myśli szpitale podległe marszałkowi jest w Lublinie pod psem. Zniszczono Szpital Kolejowy czy szpital przy Biernackiego. Ich połączenie złamało ustawę o równej dostępności każdego obywatela do świadczen medycznych. W dawnym Szpitalu Kolejowym są wybierani pacjenci którzy mogą się tam leczyć reszta chcąca skorzystac z leczenia jest odsylana do innych szpitali. Jest to zjawisko korupcjogenne i sama nie wiem czemu odpowiednie instytucje nie podjęły stosownych działań.

 4. Jakieś śniadanko i napoje będą w cenie pobytu?

 5. W końcu!!!! Oby tylko straż miejska sobie z tym poradziła bo może być trudne dla nich wypełnienie protokołu. No ale w warszawie radzą sobie i to dobrze to i tu powinni.

 6. Bardzo dobrze. Niech straż teraz to wozi tak jak w innych miastach. A nie policja . Bo później patrolu nie ma między osiedlami bo wozi smierdziucha co leżał np na krakowskim przedmieściu a straż przecież boi się zareagować na grupę 8 pijących na placu zabaw.

 7. Może się wezmą do roboty. Rocznie obiboki że SM kosztuja miasto 2 miliony złotych. Ciekawą jestem jak wsadza smierdziucha i zawszanca do tych pięknych skodzianek. Laski SM też będą wniebowziete.

 8. przecież była już w LBN Izba Wytrzeźwień, ale okazało sie, że przynosiła same straty, a poza tym służyła do zastraszania Obywateli… ale widocznie PO z PSLem zwęszyła jakąś możliwość przyjęcia „darowizny”, że pcha kasę Podatnika na nową Izbę i dalej zadłuża Lublin…

  • Izba była ale ówczesne władze 40 lat czekała by dorwać się do koryta dlatego zrezygnowała i zamknęła Izbę bo się nie oplacala. Wolała przepuścić nasze pieniądze na wycieczki do krajów zachodnich niby jako do miast partnerskich. Zresztą nicht nie rozliczyl władzy po przemianach powinni wychodzić teraz na wolność a nie prowadzenie prywatnych interesów.

 9. Już widzę majstra pierwszej ekipy pouczającego pracowników: „chłopaki, żadnej fuszerki, to budowa absolutnie priorytetowa, nie może być dnia opóźnienia ani najmniejszego braku. Robimy dobrze, robimy sprawnie, robimy najlepiej jak potrafimy – w końcu robimy dla siebie!”

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas