690 680 960

Wybierasz się na grzyby? Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa podczas grzybobrania

Polacy kochają grzybobranie i o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Ten sposób spędzania wolnego czasu polubili zwłaszcza seniorzy, którzy w lasach potrafią spędzać długie godziny. Bezpieczne grzybobranie kojarzy się przede wszystkim z wiedzą niezbędną do rozróżnienia gatunków grzybów. W tym przypadku bezpieczeństwo to jednak pojęcie szersze i jest ono związane również z profilaktyką zaginięć.

Zaginięcia w trakcie grzybobrania

Co roku w okresie jesiennym Policja odnotowuje przypadki zaginięć osób w kompleksach leśnych, głównie seniorów. Ich poszukiwania nie zawsze kończą się szczęśliwie, mimo angażowania znacznej liczby sił i środków policyjnych oraz wsparcia innych służb. Dlatego tym bardziej zależy nam na zwróceniu uwagi na kwestie bezpieczeństwa osób starszych podczas leśnych wypraw. W ich przypadku ewentualne zaginięcie w lesie, często w niesprzyjających warunkach pogodowych, może stanowić ogromne zagrożenie dla ich zdrowia a nawet życia.

Bezpieczeństwo podczas zbierania grzybów

Aby wyjście na grzyby pozostało przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Niektóre z nich są dość oczywiste – w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma przy sobie smartfon. Zdarza się jednak, że nieprzepadający za technologicznymi nowinkami seniorzy zostawią telefon komórkowy w domu. A to właśnie telefon jest urządzeniem, które w razie zaginięcia umożliwia kontakt z bliskimi lub służbami ratunkowymi.

W lesie zgubna może okazać się rutyna – dlatego za każdym razem przed wyruszeniem na grzyby warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego. Udają się w części lasu oddalone od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi charakterystyczne punkty odniesienia w danym terenie. Seniorzy nie zawsze też są odpowiednio przygotowani na zmianę pogody lub dłuższą wędrówkę po lesie.

Ze względu na problemy związane z wiekiem, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu. Dlatego bardzo zależy nam, aby te kilka profilaktycznych porad trafiło do jak największej liczby seniorów.

„10 zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie”

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych razem z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji wspólnie przygotowali ulotkę dotyczącą bezpieczeństwa seniorów podczas grzybobrania – „10 zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie”. Ulotka jest przygotowana w formacie A4, można ją wydrukować i powiesić w widocznym miejscu. Działanie jest realizowane w ramach projektu zleconego Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Wybierasz się na grzyby? Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa podczas grzybobrania

Wybierasz się na grzyby? Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa podczas grzybobrania

Pobierz ulotkę

(Źródło: Fundacja ITAKA / Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji)

13 komentarzy

 1. Ładne bajanie dobre to tylko dla mieszczuchow a nie ludzi wychowanych od małego przy lasach

  • Ty wychowany przy lesie zrywasz grzyby gryząc je zębami przy samej ziemi, taki z ciebie twardziel buahahahaha nie potrzebujesz poradników, bo jesteś twardy!!! Jak widać, co roku wiele osób gubi się w lasach, więc poradniki są dla tych, co przy lesie nie mieszkali.

   • Jak się jakieś cymbały gubią w niewielkim lesie,to niech spacerują po własnym kwadracie a nie na łonie natury.

  • Ta… Weź latarke, kompas, apteczkę, kanapkę i kondona 😀

 2. … tzw. grzybiarz … patologiczny zbieracz, największy niszczyciel i wróg naszych lasów czyniący wielkie szkody w ekosystemie … wydrapać, zniszczyć, zdeptać, zaśmiecić i zasr..ć

 3. W związku z nadchodzącym wysypem grzybów w lasach pamiętajcie:
  -konieczne jest pokazanie że byliście w lesie więc wyrzucajcie podczas grzybobrania paczki po fajkach i puszki po browarze;
  – wyrywajcie grzyby razem ze ściółką, czas to pieniądz. ogarniecie grzyby w domu. Nie ma sensu go wykręcać ani używać noża. Można się nim jeszcze skaleczyć.
  – pająki należy zabijać
  – jeśli grzyb jest niejadalny to traktujcie go z buta

 4. Zapomnieliście jeszcze wspomnieć o przyniesieniu z lasu nieproszonych gości czyli kleszczy.

 5. Jezeli jestes zwolennikiem PiS-u to możesz śmiało olać te bzdurne porady i ostrzeżenia.Niech cię Prezes chroni!

 6. aby patrzeć jak podatek będzie od wejscia do lasu , trzeba dalej wspierać nieudaczników z PISu

 7. Przecież pełno dzikiego maku na polach i jest wysoko narkotyczny tego się nie da wypelnić bo to chwast.

 8. Chwasty odpadną już za kilka tygodni.

Dodaj komentarz

Kursy walut

 • USD 4.0199zł -0.01%
 • GBP 5.0597zł -0.12%
 • EUR 4.3334zł -0.11%
 • CHF 4.6027zł 0.1%

Polub nas