Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wszystkie lasy na Lubelszczyźnie są zagrożone. Wszystko przez brak opadów

Występujący od dłuższego czasu brak opadów sprawił, że ściółka leśna bardzo szybko wysycha. W wyniku tego rośnie zagrożenie pożarowe.

Z godziny na godzinę wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach naszego regionu. O ile jeszcze rano trzeci, najwyższy stopień obowiązywał tylko w zachodniej części Lubelszczyzny, a więc powiatach zamojskim, krasnostawskim, janowskim, biłgorajskim, kraśnickim i opolskim, tak wieczorem już objęto nim całe województwo.

Przeprowadzone po południu pomiary wykazały, że wilgotność ściółki leśnej wahała się na poziomie 11,5 – 11,8 proc. Tymczasem kilka godzin wcześniej wahała się na poziomie 16 i 17 proc. To wszystko sprawia, że przebywając w lesie należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim zabronione jest rozpalanie ognisk czy też grillowanie, warto wiedzieć również, że pożar może wywołać niedopałek papierosa.

Od połowy marca w lasach Lubelszczyzny dwukrotnie każdego dnia prowadzone są pomiary temperatury powietrza i gleby, wilgotności powietrza i ściółki, promieniowania UV, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru oraz opadów. Uruchomiony został też system monitoringu w postaci 36 wież obserwacyjnych oraz 19 samochodów patrolowych. W gotowości czeka też samolot gaśniczy.

(fot. OSP Jasionka/archiwum/zdjęcie ilustracyjne)

7 komentarzy

 1. A mieszkańcy w pobliżu Lasu Skrzynickiego palą trawy jakby nigdy nic.

  • widziałem ptaka cień

   dobra, niech palą. zajara się jednemu, a potem drugiemu elewacja z govvnianego plastiku to zaboli.

   • Mniej prawdziwy, ale Polak (!)

    Niektórzy podpalacze nawet samospalenia doczekali.
    Bóg za brak rozumu ukarał natychmiast

 2. aby do soboty

 3. Po pada deszcz , to przestanie się jarać.W Australi teź się pali ? I co ? Przyroda sobie daje radę.

 4. Dziadek ze Slamsowa

  Nie straszcie ludzi suszą, bo jak zaczną się modlić o deszcz to znów przesadzą i tak jak w ubiegłym roku, zaczną się powodzie. 😆

 5. W doniesieniach z kraju przeczytałem artykuł, że 11-letniemu podpalaczowi udało się zwiać z podpalanych traw, szybki był, ale wcześniej kilkorgu starszych podpalaczy, dobry Bóg nie tylko odmówił pomocy, ale nawet ukarał na miejscu.