Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wraz z nowym rokiem w Lublinie zmieniły się zasady odbioru niektórych odpadów

Maksymalnie osiem opon i dwie tony odpadów budowlanych można teraz oddać w lubelskim PSZOK-u. Wprowadzone zostały zmiany w zasadach odbierania odpadów od mieszkańców miasta.

Od 1 stycznia w Lublinie wprowadzone zostały zmiany w zasadach odbierania odpadów od mieszkańców miasta. Przede wszystkim chodzi o bioodpady, które można kompostować we własnym zakresie. Chodzi tu m.in. o skoszoną trawę, części roślin jak i fusy, czy odpadki z kuchni, przy czym należy pamiętać, że nie mogą to być odpady pochodzenia zwierzęcego. Prawo do kompostowania mają właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, skorzystają z częściowego zwolnienia z opłaty za wywóz śmieci. Ulga wynosi 5 zł miesięcznie od gospodarstwa.

Zmiany wprowadzono też w zakresie działania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Nie można tam już zawozić tzw. odpadów zielonych, które to będą odbierane bezpośrednio od mieszkańców. W ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym mieszkańcy mogą za to dostarczać odpady typu igły i strzykawki czy glukometry, jak też do 8 sztuk opon i do 2 ton odpadów budowlanych rocznie. Wraz z nowym rokiem jedyną możliwością dostarczenia odpadów do PSZOK-u jest okazanie dowodu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za poprzedni miesiąc.

Ważną zmianą jest także to, że pojemniki lub worki na odpady, które mają być opróżnione danego dnia, mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o godz. 6 rano. Jeżeli właściciel posesji będzie oddawał duże gałęzie i konary, zobowiązany jest do ich związania w sposób umożliwiający ręczny załadunek na pojazd do odbioru odpadów wielkogabarytowych. W innym przypadku nie zostaną one odebrane.

(fot. archiwum)

32 komentarze

  1. A przepadkiem ustawa nie miała gwarantować odbioru wszystkiego bez żadnych limitów żeby nie wywalać śmieci do lasu?

  2. polecam śmieci wywozić na przystanki nie do lasu ! Z przystanków zabierają najszybciej 2 dni i po sprawie . Wiem bo u mnie budowlane śmieci leżały czekały do zabrania w worku a z 1,5 miesiąca !!!! Nie trzeba się prosić i problem z głowy

  3. nie lubię żuka

    geniusz łysego inspiratora jest niebotyczny. Kiedy inspirator wyląduje w końcu na śmietniku dziejów miasta ?. Oby najprędzej.

    • Masz jakies uczulenie, tylko Adolek mógł ci pomóc w przeszłości. Tak w latach 1941 1944 na majdanku.

  4. W gminie Wólka to 400kg gruzu można !!! i tylko 4 opony !!!

  5. W najbliższym czasie zamierzam tam zawieźć 4 opony. Ciekawe czy nadal będą ważyć samochód z oponami w bagażniku i samochód bez opon w bagażniku oraz ciekawe jak zareagują jak im pokażę potwierdzenie wykonania przelewu za czynsz na telefonie? Jak będą robić problem to te opony po prostu im zostawię i zawinę się z powrotem, a potem poczekam na wezwanie z policji lub straży miejskiej, gdzie podczas wizyty złożę zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 par. 1 kk przez radę miasta, prezydenta i pracowników PSZOK.

Z kraju