Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wojna na Ukrainie. Będą pieniądze w ramach Funduszu Pomocy dla województwa lubelskiego

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdził plan Funduszu Pomocy dla województwa lubelskiego w kwocie 270 029 000 zł. Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc obywatelom Ukrainy.

Środki zatwierdzone dla woj. lubelskiego przez MSWiA będą systematycznie przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego województwa lubelskiego z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

– Środki w wysokości 270 milionów 29 tysięcy złotych są już fizycznie dostępne. Zostaną przeznaczone na funkcjonowanie punktów recepcyjnych i miejsc stałego zakwaterowania oraz świadczenia pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i całodziennego wyżywienia przez osoby prywatne, które przyjęły bezpłatnie w gościnę uchodźców z Ukrainy. Samorządy czekały na te pieniądze, ale warto zwrócić uwagę, że potrzebne było stworzenie plan finansowy Funduszu Pomocy, który został uchwalony w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy – informuje wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Po sześciu dniach pierwsze przelewy doszły do ponad dwudziestu samorządów na terenie województwa lubelskiego. Jak zaznacza wojewoda lubelski, to świadczy o tym, że tempo pracy jest bardzo wysokie i na bieżąco, korzystając z zapewnienia finansowania, LUW będzie w kolejnych transzach w przyszłym tygodniu wszystkie te świadczenia realizował.

– Dotychczas mieliśmy zawarte porozumienia z samorządami, które prowadzą punkty recepcyjne czy miejsca stałego zakwaterowania na miesiąc. W pierwszej kolejności pokrywamy więc koszty w zakresie tych zadań, np. została już wydana dyspozycja przelewu na ponad 500 tys. zł dla miasta Zamość. W ślad za tym, w przyszłym tygodniu będą podpisywane kolejne porozumienia na kolejny miesiąc i będzie płynna obsługa tych zadań, które zostały przez samorządy zrealizowane – podkreśla wojewoda lubelski Lech Sprawka.

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Czyli, płacimy dalej na zrobienie [***]…
    A skąd pochodzą owe fundusze?

  2. To nie jest zabawne, na tym portalu nie mozna dodać komentarza z faktami na temat „przyjażni” polsko-ukraińskiej

  3. Lepiej nie pytaj, niedobra pytać o takie rzeczy, zaraz Ci tu komentator kogut powie, żeś ruska onuca

  4. Z naszych kieszeni

  5. Fundowane z pieniedzy z paliwa po 7zl przy cenie barylki i dolara sprzed wojny? Czy wyciagane jeszcze inna drogą od pracujących ludzi? Co z dlugiem publicznym? Juz nikt nie pyta ile miliardow pond mozliwosci kraju?

    Kogut,zatrudniony tu obronca ukrainy i widzący wszedzie troli zaraz nam odpowie.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo