Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda podpisał ważny dokument. Mieszkańcy odetchną, zadowoleni będą również kierowcy

W środę wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy Chełma. Na ten dokument drogowcy czekali ponad 12 miesięcy. Wniosek został bowiem złożony w kwietniu ub. roku.

Budowa obwodnicy Chełma, która od lat jest wyczekiwana przez mieszkańców Chełma oraz kierowców poruszających się drogą krajową nr 12, może już oficjalnie wchodzić w fazę realizacji. Wszystko dzięki dokumentowi, jaki dziś podpisał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Chodzi o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej .

Otrzymanie decyzji ZRID to bowiem sygnał do rozpoczęcia robót. Obwodnica Chełma będzie miała długość ok. 13,7 kilometrów. Trasa przebiegać będzie w nowym śladzie i ominie Chełm od północnej strony. Jadąc drogą krajową nr 12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód.

Drugi z węzłów o nazwie Chełm Północ powstanie w miejscowości Horodyszcze. Dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie trzeci węzeł drogowy – Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, czterech węzłów drogowych oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym dwóch mostów w ciągu drogi ekspresowej. Powstaną też przejścia dla zwierząt, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zbudowane zostaną również drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

W przetargu ogłoszonym 15 grudnia 2020 roku oferty złożyły cztery firmy. Najtańszą ofertą przedstawiła firma Strabag, która zaoferowała kwotę 441 942 911,46 zł a tym samym okazała się najkorzystniejszą. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2023-2025.

(fot. GDDKiA/archiwum)

20 komentarzy

  1. Jak poprzez zerwanie Konkordatu pogonicie też tych w czarnych codziennych* „mundurach”, to i ja będę głosował na PiS.

    * – czarne codzienne, bo „kościółkowe”’ bywają i złote.

Z kraju

Sport