Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda lubelski poinformował o wysokości pomocy finansowej dla osób dotkniętych trąbą powietrzną

Na terenie gminy Wojciechów cały czas trwają prace nad usuwaniem skutków przejścia trąby powietrznej. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapewnił mieszkańców o pomocy finansowej.

Początkowo mówiono, że uszkodzonych zostało 120 budynków, jednak w chwili obecnej już wiadomo, że żywioł dotknął 87 budynków gospodarczych i mieszkalnych.

We wtorek udało się zabezpieczyć wszystkie uszkodzone budynki mieszkalne. W środę strażacy kontynuują swoje działania razem z żołnierzami WOT. Trwa również wycinka drzew, które oparły się o budynki oraz wymiana uszkodzonych słupów energetycznych.

Wojewoda Przemysław Czarnek zapewnił, że nikt z poszkodowanych nie zostanie bez pomocy. Mieszkańcy mogą liczyć m.in. na ok. 6 tys. zł zasiłku na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych. Wypłaty pieniędzy mają ruszyć jak najszybciej. Najpierw jednak straty musi oszacować wójt.

– Apeluję też do wszystkich ubezpieczycieli, aby nie zwlekali i jak najszybciej pojawili się na miejscu, żeby oszacować straty – mówi wojewoda.

W środę w godzinach porannych wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapewnił, że pierwsza pomoc finansowa obiecana wczoraj będzie wypłacana natychmiast.

– Na chwilę obecną jest 90 budynków uszkodzonych w różnym stopniu, z czego 29 mieszkalnych. Wszystkie nadają się do zamieszkania jak usłyszałem od Inspektora Nadzoru Budowlanego, wszystkie są zabezpieczone. Na miejscu pracuje 60 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, kilkudziesięciu, a w niektórych momentach ponad 100 strażaków. Prąd w 95% ma być dzisiaj przywrócony, co najważniejsze pracują prężnie pracownicy firm ubezpieczeniowych, w tym PZU, które postawiło mobilny punkt obsługi i jak słyszę od mieszkańców ustały problemy, które mi wczoraj na gorąco zgłaszano, z kontaktami z innymi ubezpieczycielami więc to wszystko idzie w dobrym kierunku – mówił wojewoda Czarnek.

Artur Markowski wójt gminy Wojciechów przekaże dziś do wojewody pismo oficjalne z szacunkami strat. W odpowiedzi na to pismo jeszcze dzisiaj bądź jutro z samego rana uruchomione zostaną działania tak, żeby pierwsze środki pomocowe w wysokości do 6 tys. zł – a w tych kilku przypadkach, gdzie budynki mieszkalne są uszkodzone w dużo większym stopniu, to może być ta pierwsza pomoc do 20 tys. zł – jutro, najdalej w piątek trafiły do wójta, aby można je było rozdysponować wśród mieszkańców.

(fot. Twitter Przemysław Czarnek)

8 komentarzy

 1. Od razu czuć, że ta władza stawia na ludzi. Popieram

 2. Franek z Podlasia

  Czarnek bardziej bym sąsiada rodwailerowi uwierzył niż Tobie. Chcesz pomóc to przyspiesz firmy ubezpieczeniowe które zapewne wypłaca śmieszne sumy a ty będziesz się chwalił ile ty pomogłeś. Pomagają ludzie a wy w krawatach możecie pomóc….. Załóż strój i pomagaj.

 3. czarnek daje ze swoich czy z naszych ? bo jak z naszych to nie pis daje tylko wszyscy co płacą podatki.

 4. Jasne,władza stawia na ludzi???.
  W niedzielę wybory i dlatego tak włażą w du.pę jak czopki.

 5. ale on łykal czopki a nie wkładał! !??

 6. ale wiecie ze te 6 koła to tylko na budynki mieszkalne na resztę już nie:) od taka pomoc

  • pewnie najlepiej jakby każdy 100k dostał? Z jakiej racji? Bo się należy, tak jak 500+ ?
   Powinny być pożyczki: dopóki ubezpieczyciele nie wypłaca odszkodowań. Ktoś nie ubezpieczył swojego dobytku? JEGO PROBLEM, a nie pozostałych…
   Dopiero jeśli ubezpieczyciel będzie migał się od zapłacenia, to państwo powinno interweniować.

   • Lubelski Koziołek

    Potem wychodzi że ten co się ubezpieczył i płacił składki to frajer..

Z kraju

Sport