Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na pl. Zamkowym w Lublinie żołnierze ochotnicy będą ślubować służbę ojczyźnie

W najbliższy piątek 24 maja, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej będzie obchodzić swoje święto. Z tej okazji na placu Zamkowym w Lublinie o godz. 11.00 odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa, będą odznaczenia, wyróżnienia i listy gratulacyjne dla żołnierzy i pracowników RON.

Mija dokładnie dwa lata, kiedy pierwsi żołnierze obrony terytorialnej na Lubelszczyźnie złożyli przysięgę wojskową. To wydarzenie miało miejsce 21 maja 2017 roku w Lublinie. Od tego czasu odbyło się dziewiętnaście przysiąg wojskowych, a brygada urosła w siłę. Najbliższa ceremonia rozpocznie się o godz. 11.00 na placu Zamkowym w Lublinie. Poprzedzi ją Msza święta w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, przy al. Racławskickich 20 o godz. 9.00. Przysięgę wojskową na sztandar 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej złoży 74 żołnierzy – ochotników.

– W lipcu 2016 roku 7 żołnierzy, jako grupa organizacyjna, rozpoczęło proces tworzenia naszej brygady. Dzisiaj 2 LBOT liczy już ponad 3300 żołnierzy, którzy służą w 5 batalionach na terenie województwa lubelskiego i tym samym tworzą największą brygadę Obrony Terytorialnej w kraju. W ciągu tak krótkiego czasu udało się nam osiągnąć gotowość w zakresie reagowania kryzysowego, co jest bardzo ważne z punktu lokalnej społeczności. W połowie przyszłego roku natomiast pierwsze pododdziały lubelskiej brygady zakończą pełny cykl szkoleniowy i poddane zostaną certyfikacji – wyjaśnia dowódca płk Tadeusz Nastarowicz.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych brygad OT w kraju. 1 marca 2017 roku dowódca płk Tadeusz Nastarowicz odebrał z rąk szefa MON Decyzję Nr 50. Na jej mocy brygada otrzymała nazwę wyróżniającą, oznakę, imię patrona oraz przejęła tradycje: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin. Brygada obchodzi swoje święto 24 maja, na pamiątkę największej bitwy partyzanckiej, jaką stoczyły oddziały „Zapory” pod Krężnicą Okrągłą własnie 24 maja 1944 r.

(fot. nadesłane)

7 komentarzy

 1. Grześ przez wieś,zwaną lublinem

  Coś to za dużo imprez na piątek ,i przysięga i koncert .

 2. Oby nigdy nie zapomnieli,że ślubowali Ojczyźnie,a nie politykom.

 3. Amerykanie w swoich wojenkach zrobili z Polaków tanie mięso armatnie…

 4. Nie mylcie żołnierzy z harcerzykami.

  • Jesteś gotowy powiedzieć to prosto w oczy któremuś z nich?Czy masz konkretne dowody na to ,że są to harcerze a nie żołnierze? Jak kogoś się pomawia bez konkretnych dowodów,to trudno się wytłumaczyć przed sądem.Jesteś gotowy?

 5. Ted Ris idź do wojska może zrobią z ciebie faceta chłopczyku. Zobaczysz czy to jest to samo co na gierkach z konsoli.

 6. Krzysztof Jóźwicki

  Nie rozumiem nienawiści między nami, Polakami. Czy ktoś z Was ma pojęcie o wojsku, broni, koszarach, wybuchach, etc.? Wątpię. Szybciej skoczylibyście sobie do gardeł, niż podali ręce. Ktoś wkrótce odpowie za ten podział. Ale, ale. Mamy przecież swoje rodziny, o które musimy dbać bez narażenia na straty. Dla mnie WOT to strzał w 10-tkę (chyba jedyny celny A.Macierewicza). Młodzi ludzie zamiast się wałęsać i klepać biedę, mogą coś tam skromnie zarobić na życie, dalej się kształcić i przede wszystkim pomóc innym w sytuacjach kryzysowych.