Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył statuetki i Dyplomy Uznania za zaangażowanie w dotychczasową walkę z pandemią wirusa SARS-CoV-2 (zdjęcia)

Wczoraj odbyło się uroczyste uhonorowanie osób i instytucji czynnie zaangażowanych w dotychczasową walkę z pandemią wirusa SARS-CoV-2 w woj. lubelskim. Spotkanie odbyło się w Zintegrowanym Interdyscyplinarnym Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie.

W dowód uznania za poświęcenie i codzienny trud w pełnieniu powierzonych obowiązków wynikających z sytuacji kryzysowej Lech Sprawka wręczył statuetki i Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego z Medalem. W ten symboliczny sposób podziękował za ponad 2 lata pracy m.in. wszystkim pracownikom służby zdrowia wręczając statuetki na ręce dyrektorów i przedstawicieli szpitali oraz organom prowadzącym, przedstawicielom inspekcji sanitarnych, laboratoriów, stacji pogotowia ratunkowego, NFZ, służb mundurowych, a także konsultantom wojewódzkim, przedstawicielom mediów i pracownikom Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie zaznaczając, że COVID-19 nadal istnieje, a obecna sytuacja to jedynie „okienko COVID-owe”. Uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu konkretnych wyróżnień od początku nakreślił to, czego doświadczyliśmy od 2020 r.

– Przy tej globalnej niewiedzy, z czym możemy się spotkać, sytuacja wymagała niejednokrotnie pójścia na całość, niezależnie od okoliczności. Już w lutym 2020 r. tak to się zaczęło. To dzisiejsze spotkanie, nie jest przejawem kurtuazji – to autentyczne podziękowanie dla części osób i podmiotów, które walczyły z koronawirusem. Wybraliśmy tę część podmiotów i osób, które w przestrzeni publicznej w szczególny sposób były obserwowane i identyfikowane z poszczególnymi działaniami w walce z koronawirusem – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas uroczystości uhonorowania osób i instytucji czynnie zaangażowanych w dotychczasową walkę z pandemią wirusa SARS-CoV-2 w województwie lubelskim.

W trakcie spotkania zaprezentowano filmy zarejestrowane podczas kolejnych fal pandemii w regonie, a także okoliczności powstania m.in. Szpitala Tymczasowego w Lublinie oraz dane statyczne związane z zakażeniami koronawirusem w woj. lubelskim. Oprócz tego wojewoda zrelacjonował swoje działania od pierwszego ujawnionego przypadku zakażenia w regionie, a także działania podległych mu służb.

– Rozpoczynamy od badań, które na początku pandemii nie były wykonywane w Lublinie, próbki jechały do Warszawy. Najpierw było laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, później w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Późnej pojawia się Vitagenum, Uniwersytet Medyczny i rozwój kolejnych laboratoriów. Te pierwsze zadania to głównie inspekcja sanitarna, to identyfikacja w formie dochodzeń epidemiologicznych osób z kontaktu, kierowanie do kwarantanny, do izolacji. To cały system pobierania wymazów zarówno w początkowej fazie, ale również później rozwój sieci, drive-thru, punktów w poszczególnych szpitalach. Kolejne wyzwania to transport osób zakażonych i podejrzanych o zakażenie, cały system ratownictwa medycznego, który pełnił dwutorową rolę, bo i tą związaną z COVID-em i również w stosunku pacjentów niezakażonych, czyli karetki systemowe. W szpitalach tworzony triaż, łóżka izolacyjno-obserwacyjne, rozwijanie sieci szpitali z oddziałami COVID-owymi, uwzględniającymi specyfikę niektórych schorzeń, duże problemy z zabezpieczeniem chorych psychicznie, osłona oddziałów onkologicznych, ale równocześnie wielka potrzeba zabezpieczenia odpowiedniej ilości łóżek. Były takie momenty, kiedy w systemie COVID-owym było około 2,5 tys. łóżek. To jest ponad 1/3 liczby wszystkich łóżek w całym systemie lecznictwa szpitalnego w województwie lubelskim. To dylematy przy wyborze szpitala jednoimiennego, to w późniejszej perspektywie budowa szpitala tymczasowego, to decyzje o przekształceniu całkowicie w szpital COVID-owy szpitala MSWIA. To również różne działania realizowane na poziomie POZ, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Również to, co towarzyszyło obsłudze osób w kwarantannie i w izolacji, to nie tylko szpitale, ale i ośrodki kwarantanny instytucjonalnej, izolatoria, pomoc i obsługa i kontrola osób będących w kwarantannie. W szczytowym okresie mieliśmy w II fali danego dnia ponad 18 tys. aktywnych przypadków zakażenia. Kiedy tworzyliśmy infrastrukturę m.in. na potrzeby triażu słynne ćwiczenia z rozkładania namiotów przez PSP, przy szpitalu Jana Bożego. A więc też mnóstwo tego typu przedsięwzięć. Były to momenty nieprawdopodobnych emocji takich, które sprawiały, że następowała ugruntowująca się współpraca poszczególnych podmiotów z różnych sfer. Później doszły kolejne zadania, np. zadania związane z procesem szczepień, tworzenie punktów szczepień – ponad 460 w skali województwa, to transport organizowany przez OSP. To tylko fragment katalogu zadań realizowanych w tym czasie – dodał wojewoda lubelski.

Spotkanie było okazją do podsumowań. Wojewoda Lech Sprawka omówił dane dotyczące potwierdzonych nowych zakażeń w województwie lubelskim na przestrzeni IV fal koronawirusa.

– Pierwszej fali tak naprawdę nie było, bo czym jest maksymalna liczba nowych zakażeń danego dnia w marcu 2020 r. kiedy było 18 zakażeń. A liczba wszystkich zakażeń w marcu to było 114. W kwietniu było podobnie – maksymalnie 25 dziennie, a w ciągu całego miesiąca 199. Razem przez te dwa miesiące było około 330 osób zakażonych. Ale już druga fala – postęp znaczący. Bo 1 listopada bijemy rekord – 1768 zakażeń. W III fali liczba rekordowa zakażeń – 1314. Fala IV to kolejny rekord. 11 listopada mieliśmy 2123 zakażenia. Absolutny rekord to wiosna tego roku. 2 lutego – 3691 nowych zakażeń. W całym okresie pandemii mieliśmy 7700 zgonów i około 300 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń – dodał wojewoda lubelski.

6 maja 2022 r. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu stanu epidemii w Polsce. Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

(fot. lublin112.pl)

21 komentarzy

  1. Im wręczył statuetki i dyplomy, a sobie milion na konto…

  2. Szopka. Tragiczna szopka,nawet nie tragikomiczna. Zabieram się stąd .

  3. Obrzydliwe.

  4. [***]!!! nadal się bawią za nieswoje.
    Posrany ten nasz kraj, że pozwalamy takim nadal rządzić.
    ***** ***

  5. Ciekawe czy również w nagrodę wręczono po bonie 500 zł na paliwo by nie pisać o szopce cenowej.

  6. Za plandemie jeszcze premie? Jaja

  7. Tyle ludzi zmarło a oni sobie nagrody przyznają?
    Obrzydliwe!

  8. O tak, tego nam potrzeba najbardziej w obecnej sytuacji finansowej kraju. Kolejne, fantastycznie wydane pieniądze podatników.

Z kraju