Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Władze Biłgoraja zaapelowały do mieszkańców. Miasto włączyło się w akcję „Nie strzelaj w Sylwestra”

Podobnie jak w ubiegłym roku, władze Biłgoraja wystosowały do mieszkańców apel, aby nadejście Nowego roku świętowali hucznie, lecz bez fajerwerków. Podobna akcja prowadzona jest w wielu miejscach w całym kraju.

Za kilka dni powitamy Nowy Rok, wcześniej czeka nas noc sylwestrowa, którą wiele osób spędzi na różnego rodzaju imprezach, domówkach czy balach. Huczne obchodzenie Sylwestra jest tradycją, tak samo jak puszczane o północy fajerwerki. Jednak od wielu już lat coraz większą popularnością cieszy się akcja, w której samorządy czy też władze różnego rodzaju obiektów apelują, aby wstrzymać się z używaniem sztucznych ogni. Po raz kolejny bierze w niej udział Biłgoraj.

Jak tłumaczy Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan, głośne wystrzały i wybuchy bywają bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Huk wystrzału petard i fajerwerków bardzo często powoduje u nich stres, ataki paniki i śmiertelne zagrożenie. To ostatnie sprawia, że wiele zwierząt rzuca się do panicznej ucieczki. Przerażone często nie są w stanie wrócić później do domu.

– Trudny czas związany z wybuchami fajerwerków przeżywają nie tylko zwierzęta domowe. Sytuacja dotyczy również gniazdujących w mieście ptaków, które spłoszone często lecą na oślep i się rozbijają. Wystrzały nie są też przyjemne dla osób starszych, chorych i małych dzieci. Dlatego też miasto również i w tym roku postanowiło wziąć udział w akcji „Nie strzelaj w Sylwestra” – dodaje Janusz Rosłan zachęcając jednocześnie mieszkańców Biłgoraja do wyboru innych, bardziej przyjaznych ludziom i zwierzętom form świętowania Sylwestra i witania Nowego Roku.

Organizacje ekologiczne wskazują, że co roku po Sylwestrze tysiące osób w całym kraju poszukują swoich pupili, głównie psów, które wystraszone hukiem wyrwały się opiekunom w trakcie spaceru, czy też przerażone wystrzałami uciekły z posesji. Oprócz wielu miast i miejscowości, w akcji „Nie strzelaj w Sylwestra” biorą udział m.in. ogrody zoologiczne, a od lat o to samo apelują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

(fot. lublin112)

30 komentarzy

  1. Można rypać aż mury będą się telepać, niech wyjadą z pieskami za miasto albo dadzą środki usypiające na czas sylwestra. To nie sprawa tych, co chcą postrzelać. Chcą, to mogą przez 2 dni rypać na cały regulator ! Amen !

  2. 12achtungów kupione na nadzieję że pchlaże się pos..ą

  3. Kurka jeden (JEDEN!!!!!) dzień w roku na użycie fajerwerków a nawet tego chcą zakazać!!!!! A dla psa wystarczy jedna mała tabletka na noc sylwestrowa! I sprawa załatwiona! Wiem bo sam miałem psa!!!!!

Z kraju