690 680 960

Wkrótce Sylwester. Zachowaj ostrożność z fajerwerkami (audio) PORADNIK

Już wkrótce Sylwester a wraz z nim nadejdzie czas kiedy o północy spora część mieszkańców Lublina odpali fajerwerki. Jak postępować z petardami czy rakietami, aby nie doszło do wypadku? O tym w naszym poradniku.

Przede wszystkim podczas zakupu fajerwerków należy zwrócić uwagę czy są one prawidłowo wykonane i oznaczone. UOKiK, Policja i Służby Celne przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.


Wypowiedzi Agnieszki Tyc-Siembidy z Departamentu Nadzoru Rynku UOKiK: Porady dla konsumentów

Niestety co roku w Sylwestra na terenie kraju dochodzi do wielu wypadków związanych z nieprawidłowym obchodzeniem się z fajerwerkami. Przykre skutki takich zachowań do poparzenia, zranienia i pożary a nawet wypadki śmiertelne.

Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest również wypity wcześniej alkohol, który opóźnia reakcję. Nierzadko podpalona petarda czy rakieta znajduje się jeszcze w ręce takiej osoby, zamiast w bezpiecznej od niej odległości.

Bezpieczeństwo produktów – działania

– W prowadzonych od października kontrolach inspektorzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 proc. z 529 sprawdzonych wyrobów. Zastrzeżenia dotyczyły głównie nieprawidłowego oznakowania i instrukcji obsługi. Wady konstrukcyjne miały jedynie 2 spośród 30 wyrobów wytypowanych do badań laboratoryjnych. Była to petarda błyskowa, której producent zastosował niedozwolony sposób zapłonu (przez tarcie) i emitująca zbyt duży hałas (dozwolony poziom to 120 dB). Inspektorzy zakwestionowali także baterię, która nie była wystarczająco stabilna i groziła odpaleniem ładunku w poziomie. Przedsiębiorcy, u których wykryto nieprawidłowości sami wycofali zakwestionowane produkty z obrotu lub zostali do tego zobowiązani – informuje rzecznik UOKiK.


Wyniki kontroli rynku fajerwerków

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z FAJERWERKÓW


Wypowiedzi Michała Janasa, Dyrektora Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK: Niebezpieczne fajerwerki

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

-Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
-Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
-Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
-Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
-Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

-Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
-Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
-Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
-Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
-Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
-Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.


Wypowiedź Insp. Mariusza Sokołowskiego, Rzecznika Prasowego Policji na temat bezpieczeństwa fajerwerków

Kliknij na obrazek poznaj zasady bezpiecznego używania fajerwerków

2014-12-29 07:00:40
(fot. tytułowe lublin112.pl, grafika materiały audio UOKIK)

3 komentarze

 1. W odległych, socjalistycznych czasach starsi ostrzegali młodszych żeby nie bawili się ogniem nawet w za dnia bo się zeszczą w łóżkach we śnie.
  A dziś należy ostrzec, żeby uważali z fajerwerkami bo w najlepszym przypadku łapki i pyszczki poparzone być mogą, a jak dobrze pójdzie to bez tych łapek na dłużej można zostać.
  Na pocieszenie można dodać, że coraz lepsze protezy produkują.

 2. W niedalekiej przeszłości ludzi nie trzeba było przed wszystkim tak rozpaczliwie ostrzegać jak stado bezmyślnych baranów. Dziś mamy czasy gdzie mamy zarówno bezmyślnych baranów jak i cwaniaków usiłujących wyłudzić niebagatelne odszkodowania udając bezmyślnych baranów, że niby to „nie wiedzieli”…. natura nie ma takiego problemu, eliminuje jednostki bezmyślne i głupie w mgnieniu oka.

 3. A po co ludzi ostrzegać o niebezpieczeństwach wynikających z używania wyrobów pirotechnicznych. Jak ktoś jest idiota to sobie zrobi krzywdę i tak i tak. Jak ja pójdę na strzelnice to też mogę wziąć giwere i strzelić sobie w łeb zamiast do tarczy. Traktujcie ludzi odpowiedzialnie każdy jest kowalem własnego losu. Takie komunikaty powodują że ludzi traktuje się jak bydło któremu jak sprzedasz petarde to od razu nią sobie ręke urwie bo każdy to idiota.

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas