Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wilkołaskie Święto Boszczu już w ten weekend. Gwiazdami imprezy będą Energy Girls oraz Solaris

W niedzielę, 2 czerwca, na stadionie sportowym w Wilkołazie Pierwszym odbędzie się Wilkołaskie Święto Boszczu. To już trzecia edycja tego wydarzenia, które ma na celu promowanie lokalnej kuchni.

Boszcz to żur przygotowywany na zakwasie żytnim, zwany jest także boscem a nawet białym barszczem. Wilkołaski boszcz, który gospodynie w tych okolicach przyrządzają od niepamiętnych czasów, a przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, stał się tytułową potrawą imprezy, jaka odbędzie się w najbliższą niedzielę w Wilkołazie Pierwszym.

Po raz pierwszy Wilkołaskie Święto Boszczu zorganizowano dwa lata temu. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem więc od razu zapadła decyzja o kontynuowaniu wydarzenia. W ubiegłym roku impreza ściągnęła tłumy mieszkańców zarówno z gminy jak też powiatu. Nie brakowało również osób, które przyjechały specjalnie z innych stron regionu.

– Jest to doskonała okazja dla mieszkańców województwa lubelskiego na zapoznanie się z tradycyjnymi smakami Lubelszczyzny. Uczestnicy będą mogli posmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wilkołaz. Oprócz boszczu będą też piróg, ciasta i przekąski przygotowane tradycyjnymi metodami – wskazują organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00. W programie zaplanowano występy m.in.: dzieci z przedszkola oraz Gminnego Ośrodka Kultury Wilkołazie, gminnych zespołów tanecznych, Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Stacji Teatr z Konopnicy czy też grupy Feniks Band. Gwiazdami wieczoru będą zaś zespoły Energy Girls oraz Solaris.

Nie zabraknie też atrakcji poza sceną. Mowa tu m.in. o: pokazach sprzętu wojskowego i strażackiego, parku rozrywki, animacjach i zabawach dla dzieci, przekąskach, przejażdżkach kucykiem, a także stoiskach: medycznym, kulinarnym i lokalnych przedsiębiorców. Wydarzenie będzie miało także wymiar charytatywny. Mowa o zbiórce na leczenie Emilki Nieściór.

Festyn współorganizowany jest przez przez Urząd Gminy Wilkołaz, Gminny Ośrodek Kultury w Wilkołazie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Stowarzyszanie Wschód Lubelskich Serc. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Wilkołaskie Święto Boszczu już w ten weekend. Gwiazdami imprezy będą Energy Girls oraz Solaris

Autor: redakcja

4 komentarze

  1. Fajnie, że się angażujecie a takie lokalne inicjatywy.

  2. Fajna inicjatywa. Mam nadzieje że kuchnia i tradycja lokalna kazdego regionu nigdy nie zaniknie !! Społeczność lokalna jest siłą ktora trzyma Polske, niestety sprzedaną Polske ;(

  3. Fajna impreza,ale nie wiem co ” gwiazdy” mają wspólnego z kuchnią regionalna, ale ja się nie znam,nie wiem co to Energy Bielą, a Solaris kojarzy mi się z Blok Ekipą. Mam nadzieję że to nie disko polo, bo nie pójdę na tę imprezę

  4. Chodzi o Energy Girls, oczywiście. Autokorekta

Dodaj komentarz