Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Więźniowie będą sprzątać wagony. Kolejowa spółka podpisała umowę ze Służbą Więzienną (zdjęcia)

Osadzeni będą zajmować się sprzątaniem wagonów. W ten sposób kolejowa spółka zyska ludzi do pracy, służba więzienna zapewni kolejną formę resocjalizacji, a sami osadzeni będą mogli spłacić swoje zobowiązania.

W czwartek, pomiędzy Służbą Więzienną a spółką WARS, podpisana została umowa na zatrudnienie osadzonych przy sprzątaniu wagonów na terenie całej Polski. W ramach zawartego porozumienia, 350 skazanych z całego kraju będzie zajmowało się porządkowaniem wagonów kolejowych i przygotowywaniem ich do kolejnego kursu. Współpraca została poprzedzona trwającym od października ub.r. programem pilotażowym. Uczestniczyło w nim 17 osadzonych, którzy zajmowali się sprzątaniem wagonów.

Ponieważ obie strony uznały, że będą miały z tego wymierne korzyści, zapadła decyzja o podpisaniu umowy. Współpraca dla należącej do PKP Intercity i Skarbu Państwa spółki WARS ma wymierny aspekt biznesowy, gdyż od dłuższego czasu boryka się ona z brakiem rąk do pracy. Z kolei dla Służby Więziennej będzie to jedna z form resocjalizacji i aktywizacji osadzonych. Całość prowadzona jest w ramach programu „Praca dla więźniów”, którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację.

– Człowiek, który popełnił przestępstwo kiedyś wróci do społeczeństwa. Staramy się dawać mu najlepsze instrumenty do życia na wolności. W warunkach więziennych to praca. Program „Praca dla więźniów” jest potrzebny i dobry, przynosi same korzyści. Budzi duże zainteresowanie wśród naszych europejskich partnerów – mówił Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W trakcie podpisywania umowy padły zapewnienia, że program niebawem będzie rozszerzany na inne spółki. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik tłumaczył, że intencją jest, aby 17 proc. osadzonych, którzy jeszcze nie pracują, jak najszybciej znalazło zatrudnienie. Do pracy kierowane są osoby spełniające kryteria zatrudnienia poza zakładem karnym: odbywają karę za niegroźne przestępstwa, korzystają z systemu przepustkowego, mają pozytywną ocenę postępów w procesie resocjalizacji, stosunkowo niedługi okres pozostający do końca kary. Obecnie zatrudnionych jest ok. 37 tys. więźniów, czyli prawie 60 proc. z nich.

Więźniowie będą sprzątać wagony. Kolejowa spółka podpisała umowę ze Służbą Więzienną (zdjęcia)

Więźniowie będą sprzątać wagony. Kolejowa spółka podpisała umowę ze Służbą Więzienną (zdjęcia)

Więźniowie będą sprzątać wagony. Kolejowa spółka podpisała umowę ze Służbą Więzienną (zdjęcia)

(fot. Piotr Kochański)

11 komentarzy

  1. SW nie wie w co się władowała dopiero będzie kontrabanda lecieć na ZK !

  2. Oby to byli tylko alimenciarze i ci co kręco liczniki, bo inni to im uciekną pierwszego dnia 😉

  3. To może wreszcie będzie czysto… A jak tam te nieprawidłowości co były wg. tego programu ? Już wyjaśnione ??

  4. W końcu ktoś pomyślał. Tylko ile to czasu zajęło, żeby wykorzystać takich ludzi do różnego typu robót. Każda praca społeczna, drogowa, publiczna powinna być właśnie realizowana z takich środków!

  5. Ci kryminaliści to już wcześniej te wagony wysprzątali ze wszystkich fantów. Dlatego siedzą.

  6. czy ktoś wie ile wagonów posiada wars ? czy to tajemnica państwowo/wojskowa ? Za pomysły nijakie zapłacimy my, podatnicy

  7. Za jaką stawkę godzinową będą pracować bo w Lublinie n a w o l n o ś c i 16 zł/godz w firmie prywatnej wg kierownika to luksus i najwyższy szczyt szczęścia.

    • Skoro uważasz siebie za tak wybitnego specjalistę, nie wiem czemu sam nie założysz firmy i nie będziesz w niej od razu prezesem i dyrektorem i będziesz mógł płacić po 150zł za godzinę…

Z kraju